Active Beauty
Sprej, tužidlo nebo vosk: Jaký přípravek kdy použít?

Sprej, tužidlo nebo vosk: Jaký přípravek kdy použít?

Váš účes nemá žádný objem? Vlasy působí jako bez života? A prameny poletující kolem hlavy se nedají zkrotit? Pokud se vám nedaří dostat účes pod kontrolu, spočívá to většinou v použití špatného stylingového přípravku. Jak dobře účes na konci působí, záleží především na použitém produktu. Když stojíme v prodejně, snadno se mezi laky, gely, tužidly a vosky ztratíme. Pomůžeme vám se v nich vyznat.

 

Sprej na vlasy a další: Správný přípravek pro váš styling

Sprej na vlasy: Nefixuje

Sprej na vlasy bychom našli téměř v každé domácnosti. A není divu: Je praktický, snadno se nanáší a dobře drží. Co většina lidí při jeho používání neví: Sprej na vlasy lze použít nejen k zafixování, ale také pro větší objem. Vlasy na temeni se rozdělí na větší prameny, vyčesají se směrem vzhůru a ke kořínkům se nastříká sprej ze vzdálenosti zhruba 20 cm. Efekt: Částečky spreje se usadí mezi prameny jako malé rozpěrky a okamžitě vytvoří ve vlasech větší objem.

Nastříkání spreje do délek a ke kořínkům má smysl také v případě, že chcete vytvořit cop, culík nebo jiný podobný účes.

Pokud však chcete použít sprej jako ochranu proti poletujícím vlasům, postupujte jinak. Sprej nenanášejte přímo na vlasy, ale nastříkejte si ho bohatě do dlaní a těmi pročesejte vrchní vlasy.

Pro každý typ účesu a vlasů se hodí jiný sprej. Věnujte proto pozornost informacím na produktu. Jako lak na vlasy se označuje sprej, který má extrémně zpevňující účinek. Čím nižší stupeň, tím více pohybu se ve vlasech uchová. Jako základní pravidlo platí, že vysoko vyčesané účesy potřebují silnou oporu. Naopak účesy s rozpuštěnými vlasy působí kvůli laku nepřirozeně, takže pro ty stačí nižší stupeň fixace.

Tužidlo: Objem, pevnost a péče

Tužidlo se nepoužívá pouze pro zajištění výdrže účesu, ale o vlasy také pečuje a dodává jim objem. Obalením jednotlivých pramenů aktivními látkami získají vlasy větší průměr, tedy automaticky i objem. Tužidla také obsahují důležité pečující látky, které chrání vlasy například při následné tepelné úpravě a tvarování.

Na rozdíl od spreje tužidlo vlasy nefixuje, ale dodává jim oporu, což umožňuje dostatečně přirozený pohyb vlasů. Tužidlo se hodí při stylingu vyčesaných účesů, copů, ale také pro rozpuštěné vlasy.

Mimochodem, pomocí speciálního tužidla pro vlnité vlasy se dají vykouzlit krásné lokny. Jednoduše ho vmasírujte do vlhkých vlasů, prameny dobře vymodelujte a poté vysušte s použitím difuzéru nebo nechte uschnout na vzduchu.

Při nanášení platí následující: Tužidlo se aplikuje vždy na vlhké vlasy a je potřeba ho rovnoměrně rozmístit. S tím vám může pomoci hřeben s širokými zuby.

Vosk na vlasy: Pro flexibilní formování

Vosk na vlasy má mastnou konzistenci. Díky tomu vypadají vlasy plnější a zdravější, ale zároveň jsou trochu zatížené. Použití vosku může vést ke ztrátě objemu, zejména u slabších vlasů. Vosk proto vždy dávkujte střídmě, množství o velikosti lískového oříšku obvykle stačí i pro dlouhé vlasy.

Malý tip jak zabránit ztrátě objemu: Vosk nenanášejte do délek, ať je zbytečně nezatížíte. Malé množství vmasírujte ke kořínkům, abyste získali větší objem a výdrž.

Na rozdíl od spreje neslouží vosk pouze ke zpevnění, ale také k tvarování vlasů. Jednotlivé prameny se díky němu dají cíleně upravit, aniž by vypadaly nepoddajně. A to nejlepší: Účes lze s voskem opakovaně osvěžit.

Gel na vlasy: A nic už se nepohne

Zjednodušeně řečeno funguje gel stejně jako sprej na vlasy, pouze s jinou konzistencí. Gelovou pastu lze nanést na jednotlivé prameny, ale také na celý účes (například pro vytvoření wet looku). Gel má vysoký stupeň zpevnění, takže prameny bezpečně sedí, kde mají, a dají se cíleně upravit. Gelem lze tvarovat zejména krátké vlasy. Naproti tomu ty dlouhé bývají velmi těžké, takže gel je na místě moc neudrží.

Když gel zaschne, vlasy sice pevně drží, ale přesto byste se jich neměli raději dotýkat. Kvůli pohybům způsobeným dotykem nebo v důsledku otřesů vypadnou z vlasů gelové částice, takže účes nebude držet.

A pokud jde o péči, je zapotřebí dbát u gelu na jednu věc: Jelikož je vyroben na bázi alkoholu, vlasy velice vysušuje. Proto byste ho neměli používat každý den, zejména pokud máte už tak velmi suché nebo jemné kadeře. Navíc pokud používáte gel, měli byste si večer vlasy důkladně umýt a vyživit je.