Active Beauty
Masáž v těhotenství

Masáž v těhotenství

Těhotenství může být náročné. O to důležitější je, aby nastávající maminky pravidelně odpočívaly. Proč jim masáž v těhotenství prospívá a na co by si měly dát pozor?

Ať už v prvních týdnech těhotenství, nebo již s velkým těhotenským bříškem: Proti relaxační masáži v těhotenství se nedá nic namítat. Spíše naopak, když si žena dopřeje něco dobrého pro sebe a své tělo, automaticky to dopřeje také svému děťátku. Ovšem za předpokladu, že si dá pozor na pár důležitých detailů.

 

 

Masáž v těhotenství: 6 odpovědí na časté

1. Do kolikátého měsíce jsou masáže dovolené?

Ohledně masáží v těhotenství neexistují žádné zákazy. Ať už je to v prvních týdnech, nebo na konci třetího trimestru: Těhotné ženy často vnímají své tělo intuitivně a na tento pocit se mohou spolehnout. Obecně platí, že když máme z něčeho dobrý pocit, je to pro nás dobré. Teoreticky je proto masáž vhodná kdykoliv během těhotenství.

2. V jaké pozici vás mohou v těhotenství masírovat?

V prvních týdnech a měsících těhotenství není masáž v leže na břiše žádný problém. Nastávající maminka může pohodlně ležet a nemusí se bát, že by masírující vyvinul takový tlak na záda, aby mohl miminku nějak ublížit. Jestliže se při masáži cítíte dobře a komfortně, nic vám v ní nebrání.

V pozdějším stádiu těhotenství už není tato poloha vleže samozřejmě vůbec možná, právě kvůli velkému bříšku. Avšak některá speciální masážní lehátka mají otvor na bříško, takže si na ně může pohodlně lehnout i žena ve vyšším stádiu těhotenství. Nebo si jednoduše lehne na bok. Pohodlí zvyšuje také velký polštář na kojení vložený mezi nohy.

3. Zmírní masáž těhotenské obtíže?

Masáže uvolňují svalstvo, aktivují látkovou výměnu, a navíc se při nich cítíme úžasně. Jelikož tělo těhotné ženy prochází mnoha změnami, může mu blahodárná masáž opravdu prospět. Strnutá šíje, nateklé nohy a kotníky, bolesti rukou a hlavy, nebo dokonce nevolnost: U všech těchto problémů může po masáži nastat zlepšení.

4. Je masáž pro miminko v břiše dobrá nebo škodlivá?

Děťátko může samozřejmě cítit doteky na bříšku. Masáž ostatních částí těla ale přímo necítí, přesto ho však mohou pozitivně ovlivnit. Miminko v mateřském lůně toho vnímá spoustu ze svého okolí, a především vnímá rozpoložení své matky. Cítí, když je napjatá, nedaří se jí nebo naopak, když se aktivně uvolní. Tento pocit pohody miminko aktivně přebírá. Masáž během těhotenství má tedy dvojitý účinek: pro matku i pro dítě.

5. Může masáž provádět i laik?

Ohledně masáže v těhotenství existuje jediné tabu: neodborný, intenzivní tlak na břicho. Na jemném hlazení není nic špatného. Ale cílený tlak by měla vždy vykonávat jen porodní asistentka. S rostoucím bříškem se rozšiřují také břišní svaly a děloha se dá poměrně jednoduše nahmatat i zvenčí. Při neodborném a příliš silném tlaku může dojít k narušení placenty a poškození miminka.

6. Jak může před porodem nebo během něj pomoci partner?

Sice existují fyzioterapeutky a masážní techniky, které se specializují na masáže pro těhotné ženy, ale pro nastávající maminky to určitě není nutnost. Dobře je namasíruje i klasický masér. A ohledně vlastní rodiny: Jemné hlazení bříška, mačkání nohou nebo promasírování šíje určitě zvládnou i lidé, jimž těhotná důvěřuje.

V průběhu porodu dokáže hotové zázraky i pouze jemná masáž nebo například mačkání rukou. Samozřejmě za předpokladu, že si to rodička sama přeje. Koneckonců ona umí nejlépe posoudit, co prospívá jí i miminku.