Active Beauty
Léčivý jíl

Léčivý jíl

Léčivý jíl jako poslední hit v oblasti péče o krásu

Hlína a bahno na pokožku i vlasy? Kdo by si kdy pomyslel, že se tato nevábná kombinace dostane na přední příčky v seznamu produktů pro krásu. Těžko bychom hledali nějaký jiný produkt, který je momentálně v kosmetické branži natolik oceňovaný, jako právě léčivý jíl a hlína. Tyto nenápadné dary matky Země slaví svůj comeback a obhajují si své místo na výsluní v tipech beauty-blogerek i v koupelnových skříňkách. A to zcela oprávněně. Dokáží toho totiž spoustu: Dezinfikují, působí protizánětlivě, matují nežádoucí lesk pokožky, vážou na sebe bakterie a maz. A navíc mají i skvělé anti-aging účinky.

Léčivý jíl pomáhá při kožních problémech, hloubkově čistí pokožku, zabraňuje maštění vlasů a detoxikuje tělo.

Poklady matky Země

Léčivý jíl a hlína jsou získávány ze zemských vrstev, které vznikly v poslední době ledové. Nachází se v tzv. sprašové vrstvě, v hloubce asi 10 až 30 metrů pod zemí a jsou velmi bohaté na minerální látky a stopové prvky. Hlína se těží v těchto hloubkách a za pomoci uměle vytvořeného tepla či slunce je následně zbavována možných choroboplodných zárodků. Ostatní obsažené složky mají na pokožku, vlasy i nehty vskutku blahodárný vliv. A je jich tu celá řada: mimo jiné křemík, vápník, železo, draslík, hořčík, sodík, stejně jako měď, mangan, nikl, selen a zinek.

Léčivý jíl je možný získat v nejrůznějších barevných odstínech, od hnědé, přes žlutou, zelenou, bílou až po růžovou. Zabarvení ovlivňuje rozdílná koncentrace oxidů hořčíku a železa. Podle toho se také částečně liší jeho účinky. Bílá barva znamená, že není obsažené železo. Takový jíl je většinou velmi jemný a představuje nejčistší hlínu získanou ze zemské vrstvy. Někdy se také nazývá porcelánovou hlínou a díky své jemnosti je obzvlášť vhodný pro zralou a citlivou pokožku. Asi nejznámější zelený jíl zase obsahuje větší množství sloučenin mědi. Redukuje nadbytečný maz a absorbuje kyselé substance. Navíc posiluje přirozený ochranný plášť pokožky a podporuje její regeneraci.

Léčivý jíl sám o sobě je přírodním produktem bez jakýchkoli dalších přidaných látek, který je získáván výlučně ze sprašové zemské vrstvy. Přírodní složky, které je možné navíc užívat vnitřně jako léčiva, jsou chráněny a odlišují se od zevně používaného léčivého bahna, hlíny a minerálního jílu. Léčivými mohou být nazývány pouze ty produkty, které prošly přísnými lékařskými zkouškami. Proto je mnohdy možné získat je pouze na lékařský předpis. Ostatní minerální hlíny se řadí pouze mezi potravinové doplňky nebo produkty přírodní kosmetiky.

Léčivé. Již staří Egypťané znali blahodárné účinky bahenních koupelí. Velké oblibě se tato procedura těší dodnes.

Dlouhá tradice

Hlína byla využívána pro zdraví a krásu v nejrůznějších kulturách již od počátků lidské existence. Své o tom věděli už staří Egypťané. Bahno z určitých míst podél řeky Nil například používali k antiseptickým bahenním koupelím. Hippokrates zase doporučoval užívat jíl vnitřně k pročištění organismu. Známá léčitelka Svatá Hildegarda z Bingenu, stejně jako Paracelsus, považovaný za jednoho z nejslavnějších středověkých lékařů, ji rovněž využívali k lékařským účelům. I Sebastian Kneipp ji zahrnoval do svých léčebných kúr. Červený i zelený jíl se mimochodem již po staletí používají v jižních zemích na obličejové masky. Vnitřní užívání zejména hnědého jílu se pak datuje do minulého století.

Všestranný. I když to tak na první pohled nevypadá, léčivý jíl pomáhá při vnější i vnitřní očistě celého těla.

Vnitřně i zevně

Dá se říct, že hlína pomáhá pokožce, aby si mohla pomoci sama. Částečky hlíny absorbují maz, nečistoty a bakterie, stejně jako drobné nečistoty a vážou je do sebe jako houba. Proto je ceněna zejména pro své čisticí účinky. Navíc je však možné využít ji díky jejím chladícím schopnostem i při poraněních, pohmožděninách a vymknutí. Stahuje totiž rozšířené cévy a stimuluje krevní oběh.
Nejčastěji najdeme léčivou hlínu v pleťové kosmetice, především v čisticích maskách, peelingu a pleťových vodách určených pro problematickou pokožku. Díky savému efektu je pleť po jejich použití viditelně čistější, vyhlazená a rozjasněná. Pleťové masky působí navíc protizánětlivě a během svého působení pokožku prohřívají, což opět podporuje látkovou výměnu a zajišťuje zásobení organismu kyslíkem a živinami.

Bílý a zelený jíl jsou navíc velmi jemné, a proto vhodné i pro citlivou dětskou pokožku nebo zralou pleť. Při spálení pokožky sluncem nebo jiném podráždění dokáží zklidnit postižená místa. Minerální bahno je možné použít i jako přísadu do koupele k hloubkovému čištění pokožky celého těla. K vnitřnímu použití by se měly používat výhradně speciálně označené přípravky z léčivého jílu, které mají schopnost vázat na sebe kyselé a škodlivé látky. Vhodné jsou například při pálení žáhy či žaludečních a střevních obtížích. Léčivá hlína se dostává do kurzu i při půstech a očistách organismu.

Vděčný materiál

Hlína umí brát i dávat. Díky své struktuře na sebe může vázat nejen vodu, ale i látky ve vodě nerozpustné. Pokud se ale hlína mírně zahřeje, vlhkost uvolňuje a má hydratační účinky. Využít se proto dá i v oblasti vlasové kosmetiky, kde se nejčastěji setkáváme se třemi druhy hlíny:

 • Zelený jíl čistí a váže na sebe škodliviny.
 • Modrý jíl intenzivně hydratuje.
 • Bílý jíl posiluje vlasy a oživuje je. Jejich kombinace pak dostane pokožku hlavy do rovnováhy a výsledkem jsou silné a hydratované vlasy od kořínků ke konečkům.
Recept: Zubní pasta z léčivého jílu

Výborná pro zuby i dásně

Domácí zubní pasta s léčivým jílem héji dásně a pomáhá předcházet jejich zánětům.

Budete potřebovat:

 • 40 g léčivého jílu
 • 100 ml destilované vody nebo šalvějového čaje
 • 3-5 kapek éterického oleje (např. mátového nebo eukalyptového)

Všechny přísady jednoduše smíchejte, až vznikne krémová pasta.

dívka si čistí zuby

Jako perličky. Zdravý úsměv vám zajistí zubní pasta s léčivým jílem.

Recept: Pleťová maska s bílým jílem a heřmánkem

Maska s anti-aging efektem

Budete potřebovat:

 • 2 lžíce bílého jílu
 • 1 lžíce kukuřičné mouky
 • 1 lžíce oleje z pšeničných klíčků
 • 1 lžíce meruňkového oleje

Všechny přísady jednoduše smíchejte s vodou, dokud nevznikne hmota s krémovou konzistencí. Masku naneste na obličej a nechte působit 15 až 20 minut. Nakonec smyjte teplou vodou.

pleťová maska

Omlazující. Maska s léčivým jílem optimálně pečuje o zralou pleť.

Recept: Peeling s léčivým jílem

Na problematickou pleť

Budeme potřebovat:

 • 2 lžíce léčivého jílu pro kosmetické účely
 • 5 lžic heřmánkového čaje

Obě přísady smícháme a vytvoříme krémovou pastu, kterou naneseme na obličej. Necháme jen krátce zaschnout a poté ji jemnými krouživými pohyby a za pomoci vlažné vody stíráme.

Čisticí. Léčivý jíl můžete použít také jako peeling, který je vhodný i pro problematickou pleť.