Active Beauty
Každý čaj není vhodný pro děti. Na co si dát pozor?

Každý čaj není vhodný pro děti. Na co si dát pozor?

Proč mátový čaj není dobrý nápad, proč by malá miminka stejně žádný čaj pít neměla a proč stojí za to přečíst si příbalové informace? Téma čaje vyžaduje od rodičů více pozornosti, než by si člověk myslel. Má zklidňující účinky, posiluje imunitní systém a lahodně chutná: Jako dospělí můžeme uvažovat o desítkách důvodů, proč bychom měli čaj pravidelně pít. Avšak co mnoho rodičů neví: Pokud jde o čaj, platí pro novorozence a miminka něco jiného.

 

Může miminku čaj uškodit?

V zásadě může být čaj prospěšný i pro miminka. Ale zejména u novorozenců je potřeba vzít v úvahu dvě věci: Zaprvé, nadměrné množství čaje může vést v malém dětském žaludku k pocitu sytosti, čímž se naruší rytmus kojení. Děti již nepociťují hlad a odmítají pít mléko. A zadruhé, jejich žaludek nesnese každý druh čaje.

Správný výběr: Co sledovat při nákupu čaje?

Čaj pro děti by měl být pokud možno co nejvíce přírodní. Ujistěte se, že v něm nejsou přimíchané žádné umělé přísady. V ideálním případě by měla čajová směs pocházet z přísně kontrolovaného biologického zemědělství. Kromě toho by dětský čaj samozřejmě neměl obsahovat cukr. Týká se to i sladového a mléčného cukru, stejně jako fruktózy. Tabu jsou pro kojence také černé a zelené čaje, a to kvůli obsahu kofeinu. Mátový čaj je zase nevhodný kvůli éterickým olejům.

Kolik čaje a odkdy mohou miminka pít?

Vybrané druhy čaje mohou miminka pít v zásadě v každém věku, v případě, že jde o malé množství. U novorozenců a kojenců platí orientační hodnota 20 mililitrů na jednu dávku. Celkově by miminko nemělo vypít více než 50 mililitrů čaje během jednoho dne.

K uspokojení potřeb tekutin a živin miminka v zásadě stačí mateřské mléko. Čaj může mít vyrovnávací účinek, ale pouze tehdy, když dojde u dítěte ke ztrátě tekutin ve velmi horkých letních dnech nebo při horečce.

Pokud však již začínáte s příkrmy a děťátko pomalu odstavujete, platí něco jiného. Nyní potřebuje další tekutinu, obvykle stačí neperlivá voda. Pro ozvláštnění lze děťátku samozřejmě nabídnout i čaj. Avšak pozor: Pro přípravu kojeneckého čaje by měla být voda důkladně převařená, aby zabila bakterie a choroboplodné zárodky. Poté nechte čaj vychladnout, aby nedošlo k opaření.

Nadýmání či rýma: Čaj jako tradiční domácí pomocník

Anýzový a fenyklový čaj patří mezi těmi dětskými k naprosté klasice. Mají uklidňující účinek na podrážděné dětské bříško, uvolňují plynatost a křeče. Říká se, že podobný účinek má také heřmánkový čaj. Vhodný je také Roibos, který obsahuje hodně minerálů a má příjemně jemnou chuť. Dětem můžete uvařit také šípkový a ibiškový čaj, avšak ty už chutnají docela kysele, takže ne všem dětem chutnají.

Moje miminko čaj nepije. Co mám dělat?

Čaj představuje pro děti příjemnou změnu, ale rozhodně není nutností. Pokud váš malý poklad nemá o čaj zájem, vůbec nic se neděje. V kojeneckém věku mu mateřské mléko poskytne všechny důležité živiny, které potřebuje. A později stačí k uhašení žízně neperlivá voda. Pokud i přesto chcete svému děťátku nabídnout jeden šálek čaje, zkuste ho zředit. Chuťové buňky dětí bývají velmi citlivé a chuť čaje je pro ně příliš intenzivní. Zředěný vodou tak může být čaj ideální volbou.