Active Beauty
Jak spolu souvisí sebeláska & štěstí

Jak spolu souvisí sebeláska & štěstí

Valentýn nám přináší příležitost vyjádřit lásku. Co kdybychom tentokrát začali vyznáním sami sobě? Trvale šťastný může být pouze ten, kdo dokáže ocenit také sám sebe. I když je třeba zrovna nezadaný.

Sebeláska a úcta sám k sobě jsou velice důležité, a to nejen v dobách krize. Ať už žijete v partnerství, nebo jste single – ten, kdo má rád sám sebe, je znatelně spokojenější.

Anebo se to dá říct také opačně: Kdo je nešťastný jako nezadaný, bude nešťastný také ve vztahu.  Chcete-li být skutečně šťastní, neměli byste hledat svou druhou polovinu. Raději si uvědomte, že všechno pro to, abyste nasměrovali život požadovaným směrem, najdete sami v sobě.

Bez sebelásky není úcty: Poznatky pro naplněný (single) život

K tomu, abychom byli šťastní, nepotřebujeme partnera

Mnoho lidí věří, že být single jde ruku v ruce s osamělostí a nespokojeností. Ale psychologické studie ukazují jiný obrázek: Nezadaní žijí zdravěji a šťastněji než lidé v manželství. Ve své práci častěji vidí smysl a také kladou větší důraz na přátelství. Díky tomu jsou singles také lépe napojení sami na sebe a vykazují vyšší míru sebeurčení.

Odkud tedy pochází mylná představa, že nezadanému člověku něco chybí? Neštěstí, které pociťují lidé bez partnera, souvisí s vírou pevně zakotvenou v naší společnosti, že lidé si musí někoho najít, aby mohli žít spokojeně. Je tedy nejvyšší čas, abychom si všichni uvědomili, že takhle to opravdu nefunguje. I jako nezadaní můžeme být šťastní.

Ideální vztahy jsou iluze

Všichni si je čas od času rádi pustíme a zasníme se u hollywoodských romantických filmů à la „…a žili šťastně až do smrti.“ Realita však není tak růžová. Jen málo partnerům se po první fázi zamilovanosti dostává opravdu upřímného respektu, jaký by si přáli.

Jako single jsme zodpovědní za pocit vděčnosti vůči sám sobě. Měli bychom si uvědomit, že jediná osoba, s níž skutečně strávíme celý život, jsme my sami. O to je důležitější dobře poznat sám sebe, objevit své milé, veselé a bláznivé stránky a sám se sebou zacházet dobře.

V čem tkví tedy tajemství šťastného života? Musíme udělat zvyk z toho, co nám dělá dobře. I v dobách, kdy se nám nedaří sebelásku tak snadno objevit. Ale jde to, a sice takhle:

Važte si více sami sebe díky těmto 3 krokům

Vytvořte si šťastný seznam

V těžších momentech, kdy se vám nedaří pocítit dostatek sebelásky a ocenění, pomáhá vytvořit si takzvaný šťastný seznam. Pro takové okamžiky si předem vytvořte přehled činností, které vám dělají dobře. Protože naše vlastní kreativita je ve stresových chvílích značně omezena.

Na tento seznam si poznamenejte činnosti, které můžete vykonávat sami a relativně snadno. Může jít například o to, že si dáte vanu, teplou sprchu, použijete oblíbené tělové mléko a dopřejete si jemnou masáž, pustíte si určitou písničku, vydáte se na procházku, zacvičíte si jógu, budete meditovat nebo si najdete recept na nějaký nový pokrm a uvaříte si ho.

Projevte úctu ostatním

Na naši pohodu pozitivně působí také to, když projevíme úctu druhým lidem. Můžete například zavolat kamarádce, že si jí vážíte. Nebo poslat pohlednici příbuznému či jen tam někomu nabídnout svou pomoc.

Posilujte vlastní sebeúctu

Studie ukazují silnou souvislost mezi vlastní sebeúctou a úctou k druhým lidem. Ti, kdo si sami sebe váží, mají pozitivnější vztah i k ostatním a také se jim na oplátku častěji dostává respektu. Ocenění se totiž vždy vyplatí pro obě straně. Dává i bere a zvyšuje sebeúctu na obou stranách.