Active Beauty
Jak na dokonalou selfie?

Jak na dokonalou selfie?

Vánoce, rozlučka se svobodou i rodinný výlet, některé události občas utečou až příliš rychle. V určitých případech pak dává smysl vzít během nich do ruky mobil nebo fotoaparát a uchovat neopakovatelné okamžiky na snímcích, abychom se k nim mohli kdykoliv vrátit. Ne vždy však bývá technika milosrdná, mnohdy nedokáže zachytit naše přednosti a naopak zvýrazní detaily, o nichž bychom raději ani nevěděli. I líčení, které naživo působí super svůdně, se na fotografiích zdá poněkud diskutabilní. V takových chvílích hezký obrázek nezachrání už ani vtipné pózy a výrazy.

Jelikož málokdy máme po ruce profesionální tým odborníků z řad stylistů, vizážistů a fotografů, vyplatí se znát pár triků, které vám pomohou k vysněné selfie i rodinné fotografii od vánočního stromečku.

Své o tom, jak důležitá je před příchodem na scénu důkladná příprava, ví například influencerky na sociálních sítích. Ty svým obsahem ovlivňují mnohdy statisíce diváků a dávají si často velmi záležet na tom, aby jejich vzhled byl bezchybný a nijak nenarušoval sdělovaný obsah. Před zapnutím kamery si vždy předem promyslí celý koncept, podle kterého vše následně připraví. Pečlivě zvažují styling, barvy i šperky, které budou zdobit je samé, ale také doplňky a světlo v jejich okolí.

Zejména pak druh světla bývá rozhodující pro výběr make-upu. Důkladnou přípravu znají také profesionální fotografové, kteří často tvoří sehraný tým s profesionálními vizážisty, aby na konci předali zákazníkovi dílo, s nímž bude stoprocentně spokojený. Při denním světle působí nejlépe přirozené líčení. Trocha make-upu s pudrem sjednotí tón pleti a rozjasňovač tvář zdravě oživí.

Při focení v potemnělých místnostech s večerním osvětlením mohou třpytivé částečky způsobit nehezké odlesky. Složky jako oxidy křemíku, titanu, zinku nebo slída se v kosmetice používají například pro ochranu před slunečním zářením, avšak na fotografiích mohou vytvořit nehezké bílé skvrny. Takové produkty bychom proto měli používat spíše na denní líčení, nepřehánět to s jejich množstvím a rovnoměrně je rozprostřít po celé tváři.

Naopak například na očních víčkách dokáží třpytky vyvolat pozoruhodné akcenty. U líčení na fotografie se vždy také hodí použít umělé řasy, které dodají pohledu hloubku. A v neposlední řadě nezapomínejte na rtěnku, ačkoliv ji při běžném líčení nepoužíváte. Fotoaparát i kamera toho totiž docela dost pohltí a určitě nechcete působit bledě a unaveně.

Holubí šeď, nebo color blocking?

Zatímco při líčení můžeme pomocí barev docílit zajímavých kontrastů, u oblečení bychom se měli držet spíše při zdi. Zejména pak na hromadných fotkách se může stát, že souboj barev a vzorů na vašich outfitech si vyžádá ve výsledku více pozornosti než vy samotní. Ideální proto je se vždy dopředu domluvit a své svršky sladit v harmonických kombinacích. A pokud tohle není cesta, kterou chcete jít, pak myslete na to, že s neutrálními tóny neuděláte nikdy chybu.

K úspěchu výsledného snímku může výrazně přispět také účes. Lehce navlněné kadeře zjemní výraz obličeje. Pokud se chystáte vyfotit s nějakou pokrývkou hlavy, měli byste zpod ní vytáhnout pár předních pramenů a nechat je volně splývat podél obličeje. Obměny vzhledu u krátkých vlasů docílíte pomocí výrazných šperků.

Chystáte se na fotku pro novoroční přání? Zimní atmosféru na své fotografie vnesete díky čepici, rukavicím i hřejivé šále. Na vánočních a zimních snímcích se často také setkáme s nejrůznějšími rekvizitami, které dodají snímku hravost. Může se jednat o perníkové srdce z vánočního trhu, ale také o světelný řetěz, který vytvoří doslova wow efekt. Nespornou výhodou těchto pomůcek je, že když si je vezmeme na focení s sebou, nebudeme muset řešit věčnou otázku co s rukama.

Na svá místa, prosím!

Působení výsledné fotografie samozřejmě ovlivňuje také světlo, úhel i samotná technika, ať už jde o profesionální fotoaparát, nebo kameru zabudovanou v telefonu. Na tolik oblíbených selfíčkách vám to bude nejvíce slušet, když trochu natočíte hlavu do strany, telefon pozvednete mírně nahoru a dáte stranou a takto shora se vyfotíte. Kdybyste naopak fotili sami sebe zespodu, spolehlivě docílíte efektu dvojité brady.

Ať už fotíte selfie, nebo ne, obecně se doporučuje vyhnout se přímému slunci a tvrdému světlu shora. Naopak při natočení k nízko ležícímu slunci nebo zdroji, který svítí ze strany, se vaší tváři dostane lichotivého osvětlení a drobné nedostatky zmizí. Lehká reflexe světla v očích se postará o trojdimenzionální efekt a rozzáří pohled. V poslední době se rozmohlo také používání nejrůznějších filtrů, které dokáží zaretušovat kdejaké nedokonalosti. Nutno však podotknout, že jejich použití působí u fotek mnohdy až nepřirozeně. Namísto nich se vyplatí pohrát si s nastavením a optimalizovat jas a kontrasty, na filtry spoléhejte co možná nejméně. Tím nejdůležitějším ale zůstává, že při focení byste se měli cítit dobře a mělo by vás to bavit. Dobrá nálada se totiž ve výsledku otiskne i v samotném snímku. —

Zapamatujte si následujících pár triků:

Make-up

 • při focení s bleskem nepoužívejte třpytky
 • nepoužívejte příliš tmavé odstíny
 • umělé řasy otevřou váš pohled
 • rtěnka nebo lesk na rty přitáhnou pohledy

Vlasy & Styling

 • outfit slaďte s pozadím
 • na skupinkové fotky se oblečte do neutrálních tónů
 • rozpuštěné a navlněné vlasy zjemní výraz tváře
 • nezapomeňte na šperky a doplňky

Pózy & Technika

 • najděte si svou hezčí stranu a ideální úhel
 • vždy se otočte směrem ke světlu
 • optimalizujte jas a kontrast
 • šetřete s používáním filtrů