Active Beauty
Bylinkové produkty do domácnosti

Bylinkové produkty do domácnosti

Bylinky představují opravdové přírodní poklady. Své blahodárné účinky však mohou prokázat nejen v kuchyni, ale v celé domácnosti. Naučte se s nimi jednoduše čarovat i vy!

V dnešní době můžeme vybírat z nepřeberné nabídky bioproduktů, a to nejen co se týče potravin, ale i v oblasti péče o tělo a domácnost. Koupit lze téměř cokoli. A možná právě proto oplývají vlastnoručně vytvořené výrobky jedinečným kouzlem.

Samozřejmě to neznamená, že byste si od nynějška měli začít vyrábět veškeré kosmetické i čisticí přípravky sami. I v tomto případě platí, že nic se nemá přehánět a základem zdravého životního stylu je rozumná vyváženost. Ale vyzkoušet čas od času vytvořit něco vlastníma rukama bývá nejen zábavné, ale navíc tímto způsobem můžete snadno získat výrobek šitý na míru přímo svým potřebám.

Proč právě bylinky?

Tento stále populárnější trend DIY (z angl. „Do it yourself“ – „Udělej si sám“), rozšiřující se i v oblasti kosmetiky souvisí také s tím, že spotřebitelé jsou dnes mnohem informovanější a uvědomělejší, dbají na složení výrobků a přemýšlí tom, nejen jaké potraviny budou jíst, ale i o tom, jakými přípravky budou ošetřovat svou pokožku, aby svému tělu dávali jen to nejlepší a cítili se dobře. Důležitou roli přitom hrají kvalita a ekologický aspekt, což můžeme u domácích výrobků sami dobře ovlivnit.

Není vůbec třeba se zbytečně se obávat toho, že by byla výroba domácí kosmetiky příliš náročná. Momentálně existuje i k tomuto tématu celá řada publikací, včetně praktických návodů a tutoriálů na internetu, kterými se můžete nechat inspirovat a pustit se podle nich do vlastních experimentů.

Zároveň tak rychle zjistíte, že vám postačí relativně malé množství ingrediencí. K hlavním přísadám, které najdete téměř ve všech receptech, patří bylinky. A to zcela oprávněně. Ať už si chcete namíchat relaxační sůl do koupele nebo osvěžovač vzduchu, vždy můžete podle vlastních preferencí sáhnout po některém z pestrých pokladů přírody. Kdo by se chtěl tímto tématem zabývat intenzivněji, může navštívit některý ze speciálních kurzů a workshopů zaměřených právě na bylinky a jejich praktické využití.

V knize Umění přirozeného domova naleznete náměty a recepty na přírodní produkty pro celý dům, od kuchyňské spíže po úklid skříněk, od vaší taštičky na kosmetiku po lékárničku.

Začátečníkům doporučujeme soustředit se nejprve na běžné a známé bylinky, které se často vyskytují v našem bezprostředním okolí. Pěstujeme si je doma v květináči, na zahrádce nebo je omylem považujeme za bezcenný plevel, který v sobě přitom skrývá blahodárné účinky. Pokud se v rostlinné říši ještě tolik neorientujeme, můžeme si vzít na pomoc k ruce herbář nebo vyrazit na botanickou vycházku vedenou odborníkem.

Ať už si tedy chcete připravit čistič na domácí úklid, pleťový olej nebo raději pleťovou masku na obličej, hlavní otázkou zůstává, jakou bylinku za jakým účelem zvolit. V zásadě je možné bylinky využít téměř všude. Je však třeba věnovat pozornost jejich individuálním účinkům a uvědomit si, že mnohé byliny působí skutečně jako léčiva a při nesprávném použití, kombinaci nebo dávkování by mohly způsobit obtíže. Při správném použití naopak představují šikovné pomocníky, kteří přinášejí úlevu při běžných potížích a pomáhají nastolit přirozenou rovnováhu.

Neváhejte proto bylinky zapojit do svého života nejen v kuchyni, ale i ve své wellness a beauty oáze. Výroba domácí kosmetiky může být příjemná zábava a relaxace. Zároveň získáte kontrolu nad jejím složením, budete si jistí tím, co váš vlastnoručně namíchaný krém obsahuje, a budete tak k péči o svou pleť přirozeně přistupovat jinak, s větší pozorností a láskou. Což je správné. Vaše tělo si totiž zaslouží, abyste ho hýčkali.

Která bylinka jak působí?

 • Povzbuzující: rozmarýn, bazalka, petržel
 • Uvolňující: levandule, kozlík lékařský, meduňka
 • Protizánětlivé: šalvěj, zázvor, kopřiva

DIY: Osvěžovač vzduchu s rozmarýnem, šalvějí a levandulí

O příjemnou vůni vašeho domova se postará osvěžovač vzduchu ve spreji s vybranými bylinkami. Přírodní kombinace rozmarýnu a levandule navodí pocit svěžesti a harmonie. Příprava je velmi snadná a domácí vonný sprej vám vydrží až půl roku.

Na 50 ml budete potřebovat:

 • 2 snítky rozmarýnu
 • 1 snítku šalvěje
 • 1/2 lžičky levandulových květů
 • 1 citron nakrájený na plátky
 • 500 ml vody
 • lahvičku s rozprašovačem

Příprava:
Veškeré přísady vložte do menšího hrnce, zalijte vodou a pomalu přiveďte k varu. Přiklopte pokličkou a asi 5 minut zlehka povařte. Poté nechte směs vychladnout, přeceďte ji skrz sítko a tekutinu naplňte do lahvičky s rozprašovačem. Podle libosti do ní můžete nakonec ještě přidat snítku rozmarýnu a/nebo levandule.

DIY: Masážní olej

Pokud vás bolí svaly nebo klouby, cítíte se napjatí či přetažení a máte náladu pod psa, dopřejte si uvolňující masáž. A využijte při ní domácí aromatický olej.

Na 250 ml budete potřebovat:

 • 120 ml olivového oleje, oleje z hroznových jader nebo jiného lehkého nosného oleje
 • 120 g kokosového tuku (rozehřátého do tekutého stavu)
 • 35 kapek éterického eukalyptového oleje
 • 35 kapek éterického levandulového oleje
 • 22 kapek éterického mátového oleje
 • 20 kapek éterického zázvorového oleje
 • lahvičku z tmavého skla

Příprava:
Vybraný olej přelijte pomocí trychtýře do lahvičky a přidejte vonné éterické oleje. Lahvičku dobře uzavřete a důkladně protřepejte. Olej skladujte na chladném a tmavém místě, vydrží vám tak až jeden rok.

DIY: Koupelová sůl s rozmarýnem a citronem

Hřejivá koupel blahodárně působí na naše tělo i psychiku. Obzvlášť když do ní přidáte ty správné přísady. Epsomská sůl je bohatá na hořčík a sulfáty a již stovky let se úspěšně využívá pro své ozdravné účinky při bolestech svalů a kloubů. V kombinaci s mořskou solí s vysokým podílem draslíku a jódu pronikají tyto důležité minerální látky přímo do pokožky a podporují léčbu dermatitidy i dalších zánětlivých onemocnění. Rozmarýn přitom působí povzbudivě a citron stimulačně. Z jejich spojení tak vzniká výborná antistresová koupel, po níž se budete cítit jako znovuzrození.

Na cca 7 koupelových dávek budete potřebovat:

 • 600 g epsomské soli
 • 75 g mořské soli
 • 160 g jedlé sody
 • 20 kapek éterického citronového oleje nebo nastrouhanou kůru z 1 bio citronu
 • 1 najemno nasekanou snítku rozmarýnu

Příprava:
Všechny přísady nasypte do misky a dobře promíchejte. Poté koupelovou sůl naplňte do uzavíratelné sklenice nebo jiné vzduchotěsné nádoby. Při tomto způsobu skladování vydrží sůl až 3 měsíce. Před samotnou koupelí přisypte asi 100 g soli během napouštění vody do vany.

Playlist pro relaxační koupel

</div