Active Beauty
Akné pod rouškou: 9 hygienických pravidel proti maskne

Akné pod rouškou: 9 hygienických pravidel proti maskne

Ano, roušky nás chrání před ještě rychlejším šířením koronaviru. Znečištěná pleť pod rouškou je ve srovnání s pandemií maličkost. Ale i tak dokáže život ztrpčit. Tyto tipy vám pomohou proti maskne.

Nebojte, neudělali jsme chybu: „Maskne“ vzniklo jako složenina z anglických slov mask a acne. Roušky tvoří běžnou součást našeho života již téměř rok, ať už míříme do obchodu, lékárny nebo na poštu. Pro citlivou pokožku na tváři však představují velkou výzvu, pleť často reaguje podrážděním a nečistotami. Dobrou zprávou je, že proti vzniku nečistot na pleti se můžeme bránit.

Co přesně je maskne?

Maskne má ve skutečnosti i medicínské označení – „Akne Mechanica“ – a je výsledkem mechanického dráždění pleti rouškou. Pravidelné zakrývání spodní poloviny obličeje vytváří v důsledku dýchání a mluvení vlhké prostředí, které poskytuje živnou půdu bakteriím a může vést k nečistotám, zánětům a vyrážce.

 

Pleť s nečistotami? Pozor na těchto 9 hygienických pravidel

Takhle se vám podaří udržet flóru pokožky v rovnováze a zamezit vzniku nečistot.

Prevence je lepší než následná péče

  1. Vsaďte na roušky z bavlny: Jsou více prodyšné než ty ostatní, takže k pleti zvláště šetrné. Rouška by měla na obličeji dobře sedět a nikde se zbytečně neotírat a dráždit pleť.
  2. Roušku perte tak často, jak je to možné, a používejte jemné prací prostředky, naopak aviváž nepoužívejte vůbec, protože by mohla pleť navíc opět zatížit.
  3. Nejen praním roušky, ale i pravidelným důkladným odstraněním potu a nečistot pleti můžete zamezit vzniku nedokonalostí.
  4. Pozor, bakterie: Roušku nenoste jen tak v kapse, ale vždy ji uložte do malého sáčku.
  5. Během dne si sáhneme na tvář v průměru 400 až 800krát, většinou nevědomě. Přesto se snažte se obličeje příliš nedotýkat, dáte tak menší šanci nejen koronaviru, ale také bakteriím, které způsobují nečistoty.

Jak se starat o pleť

  • Při péči o pleť platí, že méně je více. Klíčem k úspěchu je hydratace. Proto věnujte pozornost hydratačním krémům a sérům bez obsahu tuku, které nejsou pro pleť příliš hutné a podporují přirozenou ochrannou funkci.
  • Při čištění používejte raději jemné, ale hloubkově čisticí produkty, které proniknou až k pórům. Pomáhají obnovit ochrannou bariéru pleti a zároveň pleť zklidní. Také můžete použít probiotickou kosmetiku nebo tu s kyselinou salicylovou a glykolovou, které bojují proti pupínků.
  • Ať už jde o čištění nebo péči: Z nošení roušky je pleť už tak podrážděná. Takže se raději vyhněte alespoň během tohoto období produktům s dráždivými přísadami, jako je retinol nebo alkohol.