Active Beauty
8 pravidel lásky

All You Need Is Love

8 pravidel lásky

Marné hledání, nevydařené vztahy, stále dokola ta nesprávná osoba... Ne pro každého je snadné přilákat do svého života trvalou lásku. Podcaster a bývalý mnich Jay Shetty vysvětluje osm pravidel, kterými se musíte řídit, abyste si vytvořili láskyplný vztah k sobě i k svému partnerovi či partnerce.

8 pravidel lásky pro život

Vysvětluje ve své knize Jay Shetty:

1. Pravidlo: Najít si čas být o samotě

Podle Jaye Shettyho musíme být připravení na lásku jako první. Proto je nejprve třeba strávit určitý čas sám se sebou a cvičit se v sebelásce. Pokud se vám to jeví neobvyklé, můžete si nejprve vyzkoušet samostatné trávení času. Později pak můžete riskovat více, například cestovat sami. Cílem je poznat se lépe a věnovat se svému osobnostnímu rozvoji. Je důležité být přítomný a nedovolit, aby nás rozptylovaly sociální média a další věci. I meditace zaměřená na sebelásku může pomoci v tomto procesu. Autor knih a life coach Jay Shetty hovoří o výhodách samoty: „Samota ti pomáhá uvědomit si, že před, během a po každém vztahu existuje hlavně ty. Vždy se musíš vydat na svou vlastní cestu, bez ohledu na to, jestli jsi s někým, nebo ne.“ Důležité je také pracovat na schopnostech vztahu a naučit se empatii a trpělivému jednání s druhými.

2. Pravidlo: Objevte svůj vlastní charakter

Shetty zde hovoří o karmě. Rozhodující roli hrají vlivy z dětství, ale také okolí, například přátelé nebo náboženské přesvědčení. Všechny tyto faktory ovlivňují způsob, jakým reagujeme na situace nebo jaké rozhodnutí přijímáme – a proto určují naši karmu. Pokud nejsme spokojení s výsledky svých jednání, měli bychom znovu přehodnotit naše vzorce chování a podniknout jiné kroky. Milostný vztah našich rodičů nám slouží jako vzor; hledáme partnera, který nám dává lásku podobným způsobem. To, co nám chybělo u rodičů (Shetty uvádí jako příklad afirmaci), by nám měl tento partner také vynahradit. Klíč spočívá v rozpoznání vlastních potřeb a jejich naplnění. Co je také důležité pro druhé pravidlo lásky, je sebeúcta. Podle Shettyho byste se proto při hledání partnera neměli vymezovat například statusem nebo vzhledem na profilu internetové seznamky (pokud ho máte), ale zaměřit se na své vnitřní hodnoty.

3. Pravidlo: Zjistěte, co pro vás znamená láska

Miluji tě je pro některé lidi snadné, protože to často říkají partnerům, přátelům a rodině. Není tedy pro každého synonymem velké, věčné lásky a používá se i ve velmi pomíjivých vztazích. Někdy nás nějaká osoba sexuálně přitahuje jen proto, že se nám líbí. Abychom skutecně poznali, zda jde jen o povrchní přitažlivost, navrhuje Shetty pravidlo tří schůzek. Tyto tři schůzky slouží k tomu, abychom zjistili následující: Líbí se vám osobnost druhého člověka, respektujete jeho hodnoty a chtěli byste mu pomoci dosáhnout jeho cílů? Pokud to sedí, můžete pomalu zavádět společné postupy a plánovat společně strávený čas. Postupně se budete lépe poznávat (například při hlubokých rozhovorech) a budete růst, abyste překonali překážky, které s sebou vztah přináší. Společné řešení problémů, ctění hodnot a slibů, projevování zranitelnosti a pocitu bezpečí při tom... To vše časem vede k tomu, že se v partnerství buduje stále větší důvera.

4. Pravidlo: Učte svého partnera láskyplně

Autor a bývalý mnich popisuje svého partnera jako gurua: Váš partner by měl být někdo, s kým a skrze koho se chcete něco naučit – a naopak. Zvláště zdůrazňuje, že k tomu je důležitý láskyplný a trpělivý základ; nejde o to někoho učit. Důraz klade na to, abyste se sami stali dobrým učitelem, společně něco vytvářeli a měli takzvané růstové myšlení, tedy ochotu se dále rozvíjet. To, co chcete po svém partnerovi (například zdravý životní styl), byste měli vždy vyžadovat také sami od sebe. Kritizovat partnera je tvrdé a neužitečné; pozitivní chování bychom měli více podporovat a chválit.

5. Pravidlo: Následujte své poslání

Výraz dharma pochází ze sanskrtu a lze jej přeložit jako účel. Jde o to, aby každý v partnerském vztahu měl čas na své poslání (nemusí jít o kariéru, může to být i koníček). Výsledkem by měla být životní rovnováha mezi partnerstvím, kariérou, povoláním a případně i dětmi pro oba partnery – i když jeden z partnerů bude muset čas od času ustoupit od svého povolání. Vedle vztahu by měl každý z partnerů mít možnost vést svůj vlastní život a být v něm spokojený, což je zase dobré pro partnerství.

6. Pravidlo: Správná společná argumentace

Pokud jste konfliktní a chcete se zavděčit všem, v určitém okamžiku si uvědomíte, že takhle vztah nefunguje. Váš partner neví, na čem je, co se vám líbí, názory se neobhajují... Abyste zajistili, že se hádky ve vztahu budou řešit s respektem a nebudou se stupňovat, radí Shetty, abyste problémy vždy řešili hned. Nemělo by docházet k antagonismu, ale spíše ke konstruktivnímu společnému hledání řešení.

7. Pravidlo: Někdy je odloučení jediným řešením

Pokud se ve vztahu necítíte dobře, nedostatek důvery se projevuje kontrolou, partner prostě není na stejné vlně a je lepší se rozejít. Vztah nelze zachránit za každou cenu. Někdy je zájem prostě jednostranný nebo si už nemáte co říci. Nezapomínejte na své poslání, podnikejte nové věci a zažívejte společné zážitky jako pár. Společné vystupování z komfortní zóny je obrovskou vzpruhou pro sounáležitost. Pokud nepomůže nic jiného, promluvte si s partnerem a vysvětlete mu, proč se chcete rozejít. Pak je čas rozchod zpracovat a být chvíli sám (viz pravidlo 1).

8. Pravidlo: Darujte lásku

I když jste prošli špatným rozchodem nebo negativními zkušenostmi, životním cílem je znovu a znovu milovat. To se netýká jen romantické lásky, ale především láskyplného zacházení s druhými. Patří sem vděčná interakce s kolegy v práci, děkovný dopis nejlepší kamarádce na Galentine´s day nebo krátký rozhovor se staršími sousedy, kteří touží po společnosti.

Tip na knihu:

8 pravidel lásky
Jak najít lásku, udržet si ji i nechat jít
Jay Shetty
Nakladatelství Fortuna Libri