Menu

Zvyšte si své sebevědomí

Každá žena je jedinečná

Home » Životní styl » Zvyšte si své sebevědomí - 03.2020

Ženy často tíhnou k tomu, že se mezi sebou vzájemně porovnávají. To však rozhodně nepřispívá jejich sebevědomí. Jak svůj pohled přeorientovat na vlastní schopnosti?

„Dnes mi něco leží na srdci,“ přiznala se před nějakou dobou na svém facebookovém profilu Kateřina, která se kromě jiného zabývá tradiční čínskou medicínou (TCM). „Neustále se totiž s někým srovnávám.“ Kateřina kolem sebe viděla kolegyně, které vlastnily hezčí webové stránky, více toho věděly o TCM, lépe vařily a také se stravovaly zdravěji. „A samozřejmě mám přítelkyně a sousedky, které trpělivěji vychovávají své děti, které nikdy nemají mastné vlasy a ve svém volném čase pomáhají potřebným,“ psala dále. „A občas se při tom necítím dobře a říkám si, že bych i já měla začít trávit svůj čas kvalitněji.“

Její srdečný příspěvek si získal 380 liků, z velké části od jiných žen. Není divu, Kateřina do svých slov nevědomky vložila myšlenku, která koluje v hlavách mnoha dalších žen: být neustále o krok napřed před ostatními ženami.

Srovnávání s ostatními snižuje sebevědomí

Přesněji řečeno, o mílový krok. Protože zatímco u hollywoodských hvězd, které mají miliony fanoušků, dokáží ženy ještě relativně dobře akceptovat, že jsou lepší, krásnější, talentovanější nebo bohatší, tak při pohledu na kamarádku s menším zadkem nebo na sousedku, která má po svém boku muže snů, jejich ego trpí. Alespoň tak to vychází ze studií. Málokterou ženu budou trápit bezesné noci kvůli tomu, že Kim Kardashian právě odpočívá na luxusní dovolené na Bahamách. Ale jakmile jim pošle pozdrav praktikantka z třítýdenní dovolené v Řecku, přepadnou ženy nepříjemné myšlenky a otázky týkající se smyslu a sebeúcty, za které se v konečném důsledku stydí.

Ve vzájemném srovnávání mezi ženami a muži bychom našli jeden paradox. Přestože muži často vydělávají více než ženy, nechávají rozdíly v platu něžnější členky týmu chladné. Ale běda, když spolubydlící, s níž žena byla po dlouhé roky zajedno, dostane o pár tisíc přidáno. Jsou snad muži Kim Kardashianovou běžného života? Nesoupeří s nimi ženy jen proto, že jsou zkrátka v jiné lize? A zdá se jim méně riskantní hledat rivalky ve vlastních řadách?

Ženy, spojte se!

Je zajímavé sledovat, proč se s muži ženy raději spojují, než aby s nimi soupeřily. Zapříčiněno je to zřejmě tím, že postavení ženy bylo po dlouhé roky tak nízké. Dívky se od svých matek přirozeně učily, co znamená být závislá. A jakákoliv jejich odchylka od běžného obrazu vzbuzovala u mužů, kteří ženy zastrašovali, agresi a touhu po trestu. Do jisté míry je to dáno také tím, že ženy lehce navazují kontakty ve svém osobním životě, ale teprve nedávno se naučily vytvářet si také profesní sítě. Ženy si tak v sobě nesou pocit, že už dlouho je efektivnější spojit se s muži než s ostatními ženami. Zde se však může objevit nebezpečná past pro ženské sebevědomí. Pokud na sebe ženy budou nahlížet z mužské perspektivy, která předpokládá jejich podřazenost, mohou vzít ženy podceňování za část svého přirozeného já.

Chronická nejistota, která z tohoto vztahu vzniká, vyvolává závist, která nepovzbuzuje, ale naopak působí jako brzda. Podle jedné izraelské studie tíhnou lidé, kteří se cítí závislí, k neustálému srovnávání se s druhými, kvůli čemuž se následně cítí ještě hůř. Namísto toho, aby si řekli: „Teda, to bych také chtěl umět.“ zní v jejich hlavě: „Já jsem horší, tohle nikdy nezvládnu.“ Tím se vyhýbají konkurenčnímu boji a udržují domnělý mír, který má však jednu velkou nevýhodu: Platí se za něj sebevědomím.

Spousta žen je v této vyhýbavé technice mistryněmi. Na rozdíl od chlapců, jejichž konkurenční myšlení je podporováno již od útlého věku, se dívky učí příliš pozdě, pokud vůbec, jak se vypořádat s otevřenou rivalitou. Dodnes se snaží někteří rodiče agresivitu u svých holčiček potlačovat. Tím si dívky zvyknou projektovat svou zlost samy na sebe. V „nejlepším“ případě mají pro své pocity mírné ventily. Například to, že na druhých hledají slabé stránky, na které cílí. Zranění bývají horší než po zápase v ringu, protože neexistují žádná pravidla ani omezení. Pro muže se v konkurenčních situacích vše točí kolem konkrétní věci, například okolo projektu nebo povýšení. Jenže ženy vnímají soutěž jako útok na svou osobu.

Jak se dá těmto žabomyším válkám uniknout? A dají se nějak odnaučit tyto škodlivé myšlenkové procesy, které vedou k nesmyslné rivalitě? Měli bychom se přestat soustředit na ostatní a svou pozornost spíše zaměřit sami na sebe. Zatímco muži pokukují po majetku a úspěchu svých konkurentů, ženy žárlí na atraktivitu svých rivalek

Naučte se milovat své tělo, budete díky tomu sebevědomější

Na první pohled je nejjednodušší cestou z této srovnávací pasti navázat přátelství s vlastním tělem. Jen myslete na to, že to zase není vždy úplně snadné a také že by to neměla být priorita. Pravá krása totiž vychází zevnitř. Otázky, které bychom měli sami sobě klást, nezní: Co se mi líbí na mé postavě? Nebo na mém obličeji? Ale: Co mám ráda na své povaze? Lidé, kteří si váží svého vnitřního já, si totiž automaticky stojí za svým vzhledem, a vůbec k tomu nepotřebují bojovat s ostatními o to, kdo má nejtenčí pas, nejhubenější nohy nebo nejméně vrásek.

Obecně vzato existuje jeden jediný člověk, se kterým bychom se měli srovnávat. A k tomuto závěru došla také Kateřina na svém facebooku: „Jsem díky tomuto srovnávání šťastnějším a lepším člověkem?“ ptala se v závěru svého příspěvku sama sebe. Odpověď zněla: „Ne! Jen kvůli němu koukám nalevo a napravo a při tom ztrácím sama sebe.“

Následoval její osobní poznatek, jak se každý můžeme naučit soustředit na podstatné věci: „Ano, srovnávejme se, ale pouze sami se sebou! A jen s tím, jací jsme byli dříve.“ Ona sama je velmi hrdá na to, že překonala svou závislost na čokoládě. Začala si každý den vařit, ačkoliv dříve se v její domácnosti objevovaly převážně mražené pokrmy. A pokud jde o děti, prý k nim přistupuje s mnohem větší trpělivostí. A k jejím kolegyním – prý je vlastně úžasné, jak jsou všechny rozdílné a každá z nich má jiné priority.

 

Tohle jsem já!

Tři věci, které nás dělají jedinečnými – a které nám mohou pomoci najít svůj styl.

 

Obličej

Z jedné studie Kalifornské univerzity víme, že obličejové rysy rozeznáváme znatelně více než jiné tělesné znaky. Ze závěru vědců vyplývá, že z evolučního hlediska je pro nás mnohem výhodnější, když je každý člověk snadno rozpoznatelný jako jedinečná osobnost. Proč bychom se tedy měli snažit zakrývat odlišnosti jako domnělé chyby, namísto toho, abychom je zvýraznili?

 

Gesta

Když dva dělají totéž, není to totéž. A ani když dva lidé vykonávají tutéž činnost, negestikulují stejně. Jestliže pohlédneme na konkrétní pohyby blíže, uvidíme, že jsou výrazem individuality – a měli bychom je zohlednit i při výběru oblečení, šperků a doplňků.

 

Myšlení

Každý je sbírkou svých zkušeností. Zejména ve chvíli, kdy důležité momenty sdílíme s ostatními. Nikdo totiž neprožívá přesně to samé. Všimnout si toho můžeme například tehdy, když partneři vypráví o tom, jak se poprvé potkali. Ostatně, když při výběru nového looku budete myslet na hezké okamžiky ze svého života, jistě neuděláte chybu.

Nahoru
OKDalší informace