Menu

Výpravy se zavřenýma očima

Jak funguje cestování v myšlenkách

Home » Inspirace » Výpravy se zavřenýma očima - 02.2020

Tím nejlepším vedoucím výpravy je naše hlava. Díky cestování do říše snů můžeme ve svých myšlenkách uniknout každodennímu stresu a posílit svou kreativitu.

Každá věc má dvě stránky. A zima není výjimkou. Když o adventu a během svátků všude plápolají svíčky, voní cukroví a lidé oslavují, může se nám najednou zdát, že náš život je dokonalý. Jenže po oslavách nového roku toto kouzlo a s ním spojený pocit většinou velmi rychle vyprchají. Najednou vnímáme jen to, že venku mrzne, sněží, případně dokonce jen prší a všechno pokrývá šedivá mlha.

O to barevnější, veselejší a dokonalejší se nám najednou zdají fotografie z dovolené, které každý den prezentují na svých sociálních sítích naši přátelé, zatímco my musíme trčet v kanceláři. Co se na to podívat trochu jinak? Každý, kdo v zimě létá do exotických destinací, zaplatí za týden na plážích několikahodinovým, mnohdy náročným sezením na palubě letadla. A k tomu se přidává uhlíková stopa, protože každým letem za sebou zanecháme na planetě velký otisk.

Cestujte ve své mysli

Přesto se nemusíme svých snů o dovolené vzdávat. Právě snění představuje vynikající metodu, jak podnikat nejrůznější cesty bez stresu a s čistým svědomím. A nemusíme nezbytně opouštět svou vlast, abychom si odpočinuli na bílých plážích, zaplavali si s delfíny, vyšplhali na vysokou horu nebo se prodírali džunglí. Opravdová dobrodružství a s ním spojené dobrodružství se totiž ukrývají přímo v naší hlavě.

Již Johann Wolfgang von Goethe s tímto nápadem pracoval. Jako vášnivý milovník Brazílie nadšeně četl knihy o této jihoamerické zemi, vedl o ní korespondenci se známými vědci a ve Výmaru pravidelně vítal cestovatele. „S nadšením u sebe vždy vidím cestovatele, kteří mě chtějí navštívit,“ psal. „Tím, že s nimi hovořím, také cestuji, aniž bych měnil místo svého pobytu.“ I dnes se lidé učí poznávat cizí kultury, aniž by museli podnikat dlouhé cesty do dalekých zemí. Není nic jednoduššího než se sám položit, zavřít oči a vydat se na cestu.

Jdeme na to

Jediné, co k takovým výpravám potřebujete, je trocha klidu – cesta se totiž může protáhnout až na několik hodin. Tematická literatura, film, kapky dopadající do dřezu z vodovodního kohoutku, tichá hudba kdesi v pozadí nebo nahrávky mořského šumění vám mohou pomoci naladit se na správnou notu, avšak rozhodně nejsou nezbytné.

Tou nejrychlejší a nejjednodušší odbavovací přepážkou je vědomé, hluboké dýchání. Jednotlivé nádechy a výdechy by se měly postupně prodlužovat a prohlubovat. Jakmile se vaše tělo zklidní, zvolte si svou cílovou destinaci a nastupte na palubu. Fantazii se meze nekladou. Můžete se vydat na Měsíc, stejně jako se projít Paříží nebo surfovat na Havaji.

Je libo průvodce?

Při komentovaných výpravách, které mohou sloužit také jako terapeutický prostředek, působí vypravěč jako průvodce. Svými příběhy vás zavede na určitá místa a dá vám podněty, díky kterým si danou oblast užijete všemi smysly. Věty jako „Na této louce roste tolik barevných květin. A jak nádherně voní! Jen si přivoň.“ nebo „Bosé nohy se ti boří do teplého písku. Jeho teplo ti prostupuje celým tělem.“ dokáží v cestovateli navodit pocit, jako by na daném místě opravdu byl a zmiňované věci skutečně prožíval.

Jestliže byste tyto výlety raději podnikli bez průvodce po svém boku, můžete využít také například audio nahrávky a podcasty určené k těmto účelům. Jsou i tací, kteří si dokonce přečtou a nahrají vlastního průvodce, který je vezme přímo tam, kam se touží podívat.

Cestováním ke kreativitě

V každém případě pomáhá tento druh cestování nejen k odbourávání stresu, ale také posiluje kreativitu. Právě fantazie je často oním klíčem k řešení našich problémů. Díky kreativním a tvůrčím cestám začneme vnímat vnější realitu jinak. Ne nadarmo vděčí lidé jako Albert Einstein nebo J. K. Rowling za ty nejlepší nápady dle svých slov dennímu snění.

A pozitivní efekt snění dokázal také Benjamin Baird z kalifornské univerzity. Ten dal 145 účastníkům kreativní test, který proložil dvanáctiminutovou přestávkou. V tomto čase se museli zúčastnění rozdělit do třech skupin. První jen podřimovala v odpočinkové místnosti a druhá plnila kognitivní test. Třetí skupina se věnovala nudným věcem s cílem poslat svou mysl na výlet. A výsledek? Cestující ze třetí skupiny nakonec našli výrazně kreativnější řešení.

Dovolená v hlavě

Inspirativní věty, které vás zanesou do celého světa

Tahiti

Ležím na pláži. Písek je tak jemný. Nedaleko slyším šumět moře. Doléhá ke mně křik racků. Hřejivé sluneční paprsky hladí mou pokožku. Cítím vanilku. Jemný hlas volá: „Pojď do vody!“

Havana

Loudám se po pláži podél moře. Všude kolem se prohánějí barevné veterány. Lidé jsou tak radostní. Na promenádě brnká na kytaru místí umělec. Ve vzduchu se mísí kouř z cigaret s čerstvou papájou. A najednou někdo řekne: „Nechcete si zatančit?“

Maroko

Cválám na bílém koni rozlehlou pouští. Horký vítr mě šlehá do obličeje. Široko daleko nevidím jediného člověka. Nikdo mě nemůže zastavit.

Mount Everest

Šplhám kámen po kameni. Sníh mi skřípe pod nohama. Vichřice hrozivě píská kolem mých uší. Přede mnou se tyčí ještě polovina stěny, kterou musím zdolat. Ve vteřině mě zachvátí strach, ale najednou se rozplyne a do mě vstoupí odhodlanost.

Nairobi

Trávím dovolenou v luxusním příbytku na safari. Skrz okna ke mně pronikají všechny zvuky divočiny. Najednou se v okně objeví hlava žirafy. Pohladím její dlouhý krk. Působí tak spokojeně a její srst mě hřeje do dlaní.

Nahoru
OKDalší informace