Active Beauty
Výlety do hor

Výlety do hor

Čistý vzduch. Pestrobarevný koberec voňavých květů. Starobylé dřevěné chaloupky. Objevte kouzlo horských pastvin.

V životě existují chvíle, kdy se cítíme absolutně vyrovnaní a šťastní. Takové okamžiky plné harmonie mohou přijít i zcela nečekaně. Třeba při ranním posezení pod šindelovou střechou horské chalupy, když si nerušeně vychutnáváme první sluneční paprsky. Ptáci švitoří, ve stáji spokojeně bučí krávy a mraky nad údolím se začínají pomalu vytrácet. Šťavnaté louky a příkré vrcholky hor jsou pastvou pro oči. A stůl se snídaní je plný pochoutek, které zdejší příroda nabízí.

Hoch hinaus. Bei so einem Ausblick verlieren sich die Gedanken irgendwo im Grün.

Až na vrcholky hor. Nadechnout se čerstvého vzduchu, pročistit si hlavu a vychutnávat si ničím nerušený, dechberoucí výhled.

Vlastníma rukama

V jedné takové salaši na úpatí hory Hochkönig v Berchtesgadenských Alpách žije přes celé léto i Anita Grießnerová. Místní louky a pastviny s nepřeberným množstvím rostlin představují základní pilíř místního horského hospodářství a poskytují vynikající potravu pro chovaný dobytek. A všechno tu nejen idylicky vypadá, ale také skvěle chutná. Třeba vlastníma rukama utlučené máslo z čerstvě nadojeného mléka. „Na začátku léta bývá máslo velmi světlé,“ říká Anita. „Když později zpracovávám mléko od krav pasoucích se na horských loukách, mívá díky čerstvým bylinám zlatavou barvu a intenzivní aroma.“ Kdo se tady při túrách po horách zastaví, může se sám přesvědčit.

Johann Wolfgang Goethe, německý básník

»Všechno, co vzejde z rukou přírody, je dobré.«

Jako za starých časů

Při návštěvě některé z horských salaší můžete nahlédnout do každodenního života tamních obyvatel. Jsou to především zemědělci, producenti regionálních potravin a ochránci starých kulturních tradic. Vodu čerpají přímo z horských pramenů. O chladných večerech v kamnech příjemně praská oheň. Léto v těchto oblastech trvá asi 100 dní a poté se většina lidí přesouvá zpátky do údolí. Strávit zde nějaký čas může být cennou zkušeností.

Geerdet. Die Grashalme auf der Haut und die Sonne im Gesicht spüren. Auf der Alm, da gibt’s keinen Stress.

Ničím nerušená idyla. Lehnout si na rozkvetlou horskou louku, nechat se hladit slunečními paprsky a užívat si kouzlo přítomného okamžiku.

Bylinkové království

Během procházky po horských loukách s průvodcem se dozvíte, že zdejší přírodní bohatství neslouží jen pro potěchu oka. Anita Grießnerová je například známá díky svým bylinkovým mastem proti komářím štípancům. A zdaleka není jediná. Z místních rostlinek a bylin se vyrábí například soli do koupele, ale i netradiční produkty jako borůvkový ocet nebo mléčné mýdlo. Spousta různých květů, listů, kořínků, pryskyřic a dřev má intenzivní chuť nebo zvláštní účinky. Používají se především v kuchyni: špenát z kopřiv, chutney z pampelišek, divoké bylinky jako řebříček a jitrocel jako přísada do salátů a polévek, čaj ze sušených květů – to vše tu můžete ochutnat.

junge Frau spaziert durch eine Blumenwiese

V květinovém království. Během putování po horských loukách se vyplatí mít po ruce malý atlas rostlin. Po návratu z cest si pak můžete z nasbíraných a usušených bylinek vytvořit vlastní herbář.

Horská túra

Před 10 lety byla po salcburských horských loukách otevřena letní stezka „Salzburger Almenweg“. 350 km dlouhá cesta vinoucí se po salcburských salaších je rozdělena do 31 etap. Většina tras je vhodná i pro rodiny s dětmi, jelikož 80 % cest zvládnete ujít během jedné až dvou hodin. Samozřejmě je zde i možnost celodenních, nebo dokonce týdenních výšlapů. Při těch pak máte dostatek času nasát atmosféru horských luk a salaší. Třeba při východu slunce nad alpskými velikány, výrobě domácího sýra nebo nocování na seníku. Tak neváhejte a vydejte se za hranice k našim sousedům. Čeká tam na vás spoustu krásných a nezapomenutelných zážitků.

Putování po horách není závod na čas. Kdo se po cestách toulá pomaleji, lépe si vychutná krásu přírody.

Výlety po horských pastvinách

Ráj turistiky. Putovat od jedné horské chaty ke druhé a každý den se cítit svobodně jako pták vysoko nad údolím – rakouské hřebenové cesty vynikají velkou rozmanitostí a poslouží jako program na dovolenou jak pro rekreační turisty, tak pro zapřisáhlé alpinisty.

Na samotě u lesa. Co do počtu horských chat je Salcbursko nejbohatší rakouskou spolkovou zemí – má jich totiž více než 1.800. Kolem 550 z nich je otevřeno pro turisty a vlídní hostitelé v nich rozmazlují návštěvníky svými specialitami. Někde je možné i přenocovat.

Cesta plná chutí. Pro mlsné jazýčky, požitkáře a milovníky regionálních, tradičních pochutin je určena Via culinaria, která prochází regionem Hochkönig. Turisté mají na výběr ze sedmi kulinářských tras a 184 podniků, které uskopojí milovníky ryb, piva, sýrů, likérů, masa nebo cukrářských výrobků.

V srdci hor. Z klidné vesničky Hollersbach vychází panoramatická lanovka, která vás vyveze na začátek horské oblasti Kitzbühelské Alpy, což je ideální výchozí bod pro mnoho túr a výletů. Neotřelé zážitky nabízí místní bylinková zahrádka nebo naučná stezka po stopách včel.

DALŠÍ TIPY NA TOULKY HORSKOU PŘÍRODOU: číst dál

Světem horských luk v Rakousku

  • Grossarltal: Salcburský Großarltal je známý jako „údolí horských pastvin“. Vrchol Vysokých Taur, průzračná jezera a desítky obývaných salaší lákají k navštívení. Na mnoha chatách dostane unavený turista skvělou svačinu z místních domácích produktů,
  • Okolím Hochkönigu: Královská cesta vede podél 73 km dlouhého horského masivu Hochkönig, přes kamenné moře a osady Maria Alm nebo Mühlbach. Kdo chce, může přenocovat v místních horských chatách, které oplývají rustikálním kouzlem.
  • Stezka kolem jezera: Procházet se přes šťavnaté lučiny a přitom si neustále užívat pohled na vodu. Tematická trasa, rozdělená do osmi denních etap, spojuje hory kolem korutanského jezera Millstäter See. Celkem je dlouhá 200 km a můžete během ní navštívit 25 chat.
  • Opravdová horská túra: 8.000 vysokohorských metrů v 8 dnech: 100 km dlouhá horská trasa ve Stubaiských Alpách je vhodná pouze zkušené horaly. Po každé etapě se nocuje v některé ze starobylých horských chat. Zvláštnost: Z každé chaty je možnost sestoupit zpět do údolí.
junge Frau streckt sich genüsslich

V pomalém tempu. Vyjeďte si na pár dní odpočinout do hor, kde nemusíte nikam chvátat a v klidu se naladíte na přirozený rytmus přírody.

Horské dobrodružství v dalších koutech Evropy

  • Salaše ve Slovinsku: Horské chaty se zde nazývají „bajty“. Sýr z čerstvého mléka je „trnic“. Na horské pláni „Veliká planina“ najdete jednu z nejzachovalejších salaší ve Slovinsku. Od června do září se dobytek popásá venku a chaty stojí blízko u sebe.
  • Pastýři v Rumunsku: Jako z jiného světa – tak popisují své zážitky návštěvníci karpatského regionu Maramures. V severním Rumunsku obhospodařují sedláci horské louky a svůj dobytek stejně jako za dob našich pradědečků a běžně tu potkáte pastýře ovcí. Zároveň můžete navštívit některý z dřevěných kostelíků, které jsou typické pro tento region.
  • Vysoké Tatry na Slovensku: Nejmenší velehory světa jsou vysoké až 2.654 metrů. Kdo je chce projít od východu k západu, musí počítat s tím, že mu to bude trvat asi týden a nocovat může v některé z horských chat.
  • Národní park v Bosně a Hercegovině: Jedno z mála míst Evropy, kde ještě můžete ve volné přírodě potkat medvěda nebo vlka. Příkré horské vrcholy a šťavnaté pastviny se střídají s řekou Sutjeska. I zde lákají horské chaty k zastavení.
genuss-reise-8-ab_2016-06

Společné zážitky. Vydejte se s partnerem na pohádkový výlet do království hor a jeho nebeských výšin.