Menu

Vše o opalování od A do Z

Prosluněná abeceda

Home » Krása » Vše o opalování od A do Z - 06.2018

Vše, co už víte nebo byste měli vědět o opalování, přehledně od A po Z. Přečtěte si naši prosluněnou abecedu, než vyrazíte na letní dovolenou.

A jako After Sun

After Sun produkty, tedy péče po opalování, pokožku ochlazují a vyrovnávají její zásoby hydratace. Pokud na jejich kvalitě nebudete šetřit, měly by zvládnout zachránit i lehčí spálení a zahladit začervenání pokožky. Kosmetika po opalování navíc působí protizánětlivě a napomáhá pokožce při regeneraci

SUNDANCE emulze po opalování s obsahem aloe vera, provitamínu B5 a bisabololu zklidňuje sluncem namáhanou pokožku.

B jako buňky

Každé spálení, kterému pokožku vystavíte, se nezapomenutelně zapíše hluboko v těle. Proniká totiž až do kožních buněk, kde ničí NA. Pouze za posledních 25 let se zdvojnásobilo riziko onemocnění rakovinou kůže. Nejen proto je opravdu extrémně důležité nezapomínat používat produkty sluneční ochrany.

Věděli jste, že stín nás uchrání pouze před 70 % slunečního záření?

C jako celé tělo

Při vykouknutí prvních slunečních paprsků se mnoho z nás vrhá do jejich záře, aniž bychom si uvědomili, že po dlouhých zimních měsících si musí pokožka na slunce nejprve opět zvyknout. Zpočátku proto doporučujeme pobývat spíše ve stínu. Minimálně 30 minut před vystavením pokožky paprskům ji ošetřete opalovacím krémem. A pozor! Rozhodně nezapomeňte také na uši, šíji, rty, ruce a nohy.

Balzám na rty SUNDANCE s ochranným faktorem 30 je vhodný pro citlivé rty a díky avokádovému oleji a aloe vera rty hloubkově hydratuje.

D jako DNA ochrana

UV záření zapříčiňuje tvorbu volných radikálů, které napadají buňky a DNA v nich. Příliš dlouhé a intenzivní UV záření může napáchat nenapravitelné škody končící rakovinou kůže. Pořiďte si proto opalovací krém se speciálním komplexem pro ochranu DNA, který zmírňuje následky opalování, neutralizuje volné radikály a podporuje regeneraci.

E jako extra péče

Každý typ pokožky má vlastní dobu, kdy zvládne odolávat slunečním paprskům bez většího spálení. Sluneční ochranu byste proto měli přizpůsobit právě jejímu typu.

Typ 1: Velmi světlá pokožka s pihami, blonďaté nebo zrzavé vlasy, modré nebo zelené oči. Pokožka se téměř neopaluje.
Vlastní ochrana: 5 – 10 minut, Doporučený ochranný faktor: 50+

Typ 2: Světlá pokožka, blonďaté vlasy, modré nebo zelené oči, pokožka se opaluje jen trochu.
Vlastní ochrana: 10 – 20 minut, Doporučený ochranný faktor: 30 – 50

Typ 3: Tmavé vlasy, hnědé oči. Pokožka se opaluje dobře.
Vlastní ochrana: 20 – 30 minut, Doporučený ochranný faktor: 20 – 30

Typ 4: Tmavá pokožka, černé nebo hnědé vlasy a hnědé oči. Pokožka se opaluje velmi rychle.
Vlastní ochrana: 30 – 40 minut, Doporučený ochranný faktor: 20

F jako fotostabilita

Fotostabilita opalovacího prostředku zaručí, že jeho vlastnosti, a především ochrana se nezmění a nesnižuje ani vlivem působení UV záření.

Věděli jste, že 60 % UV-B záření a 85 % UV-A záření působí na pokožku i půl metru pod vodní hladinou?

G jako glycerin

Glycerin na sebe váže hydrataci, čímž pokožce pomáhá udržet si vlastní hydrataci. A pokožku nejen hydratuje, ale také zvláčňuje. Proto se jedná o důležitou součást kosmetiky po opalování.

H jako hladina

Věděli jste, že sluneční ochranu můžete částečně také spolknout? Díky pravidelnému užívání beta-karotenu, vitamínu E a antioxidantů zvýšíte jejich hladinu ve svém těle a tím také sebeochrannou schopnost pokožky. Zařaďte do své stravy proto dostatek mrkve, borůvek, červené řepy, olivového oleje a lososa.

CH jako chemický filtr

Tento filtr používaný v konvenčních přípravcích na opalování vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, která absorbuje UV záření a přeměňuje jej na teplo. Protože mikropigmenty těchto filtrů ale pronikají do pokožky, zvyšuje se u nich riziko alergické reakce.

SUNDANCE sprej na opalování Sensitive OF 50 chrání citlivou a neopálenou pokožku před spálením. Voděodolné složení bez parfemace chrání pokožku i během pobytu ve vodě.

I jako individuální

Díky pigmentům zvládne pokožka po určitou dobu odolávat slunečním paprskům bez větších následků. Individuálnímu typu své kůže přizpůsobte sluneční ochranu. Koukněte na E, jak na to.

J jako jistota

Kvalitní opalovací krém obsahuje ochranný filtr proti UV-A, ale také UV-B záření a zároveň filtr proti infračervenému záření a antioxidanty chránící buňky. Sázkou na jistotu jsou produkty sluneční péče alverde a SUNDANCE.

Jugendschutz. Der mattierende Sonnenschutz für das Gesicht mit einem LSF 50 von Nivea Sun hinterlässt kein fettiges Hautgefühl und schützt zuverlässig vor UV-A- und UV-B-Strahlung.

K jako kolagen

Jestli a kdy ztratí pokožka svou mladistvost, záleží až z 75 % na našem životním stylu. Vrásky vznikají především ve svrchní vrstvě pokožky. Právě v ní totiž napadá UV záření kolagen, který zajišťuje pružnost. Anti-Aging heslo zní: méně slunce, více ochrany.

SUNDANCE fluid Anti Pollution s ochranným faktorem 30 hydratuje a chrání pokožku na obličeji a dekoltu. Použít jej můžete i pod make-up.

L jako lehce smývatelný

Absolutní voděodolnost vám bohužel nezaručí žádná opalovací kosmetika. Většina produktů se z kůže smyje dokonce po prvním větším kontaktu s vodou. V každém případě proto nikdy neuděláte chybu, když po usušení pokožku opět přetřete. Věděli jste, že 60 % UV-B záření a 85 % UV-A záření působí na pokožku i půl metru pod vodní hladinou?

SUNDANCE krém na opalování Sensitive s vitamínem E a ochranným faktorem 30 se hodí obzvláště pro citlivou, neopálenou pokožku a chrání ji ihned po nanesení.

M jako minerální filtr

Minerální filtry se používají především v přírodní kosmetice. Mikropigmenty s oxidy titanu a křemíku se usadí na pokožce a jako zrcadlo z ní odrážejí škodlivé UV a infračervené záření. Tyto mikropigmenty nepronikají do pokožky, takže mají nižší riziko alergické reakce a působí ihned po nanesení.

N jako nanočástice

Slovo nano má svůj původ v řečtině a znamená trpaslík. Protože nanočástice snadno pronikají do těla, bývají často podrobovány testům na případná zdravotní rizika. Ačkoliv jsou považovány za bezpečné, mnoho lidí se jim vyhýbá. S nanočásticemi se můžete setkat právě také v opalovacích prostředcích s minerálním filtrem.

O jako ozon

Hlavní úlohou ozonové vrstvy je filtrace UV záření. Ozon zadrží nebezpečné UV-C záření a UV-B záření značně redukuje. Vzhledem k našemu životnímu stylu a znečišťování životního prostředí si tuto vrstvu však neustále ztenčujeme. A tím pádem děláme ze slunce svého stále většího nepřítele

P jako pravidlo

Pravidlo pro opalovací prostředky zní, že na obličej byste měli použít minimálně množství čajové lžičky (50 ml) opalovacího krému a na zbytek těla dvě až tři polévkové lžíce (45 ml), tedy plnou dlaň. Nebojte se, že to přeženete. V tomto případě neplatí, že méně je více. Také nepodceňujte důkladné rozetření po celém těle. Vzhledem k pocení a koupání ve vodě nanášejte opalovací krém opakovaně.

R jako ratolesti

Miminka byste v jejich prvních 12 měsících života vůbec neměli vystavovat přímému slunečnímu záření, protože jejich pokožka ještě neobsahuje ochranný pigment melanin. Oproti pokožce dospělých je navíc až 10krát tenčí. Své nejmenší ratolesti proto umístěte do stínu, lehce oblečené, s pokrývkou hlavy a namazané opalovacím krémem s vysokým faktorem (50+), protože stín nás ochrání pouze před 70 % slunečního záření.

SUNDANCE Kids gel na opalování s ochranným faktorem 50 okamžitě a spolehlivě chrání dětskou pokožku.

S jako sluneční brýle

Sluneční brýle nejen skvěle doplní outfit, ale také ochrání oči. Při výběru brýlí vždy volte ty, které vám sluší, ale zároveň disponují UV filtrem. Také zkontrolujte, zda dané brýle mají na vnitřní straně uvedené označení CE. To totiž značí certifikaci výrobku pro uvedení na trh EU, tudíž že daný výrobek splňuje kritéria na bezpečnost, ochranu zdraví apod.

T jako textura

V současné době už se nemusíte bát hutných krémů, které se dají sotva rozetřít. Většina produktů má lehoučkou konzistenci, která se snadno nanáší, vstřebává a nezanechává mastný film ani žluté skvrny na oblečení. A některé dokonce zabraňují ulpívání písku na těle.

 U jako UV záření

Ultrafialové světlo je elektromagnetické záření, které lze rozdělit do třech skupin: UV-A, UV-B a UV-C. UV-A paprsky mají relativně dlouhou vlnovou délku a tvoří až 95 % celkového UV záření. Právě toto záření snadno proniká hluboko do pokožky a páchá v ní škody. Naopak UV-B paprsky mají kratší vlnovou délku a dostávají se pouze do nejsvrchnější vrstvy pokožky. Právě oni zapříčiňují hnědnutí kůže a zároveň spálení.

SUNDANCE zmatňující, nemastící a voděodolný fluid je určen pro ochranu obličeje a dekoltu před UV-A a UV-B zářením.

Podle nařízení Evropské komise musí opalovací produkty obsahovat ochranné filtry proti UV-A a UV-B záření minimálně v poměru 1:30. Všechny produkty SUNDANCE toto nařízení splňují.

V jako vitamíny

Vitamín D, známý též jako sluneční vitamín, se vytváří v těle díky slunečnímu svitu. Ten pokryje zhruba 80 % denní potřeby, zbytek bychom měli do těla přijmout s potravou. Vitamín D posiluje kosti a svaly. Vitamín E je zase známým antioxidantem, který působí proti škodlivým volným radikálům.

Z jako základ

Zmínili jsme jej již mnohokrát, ale opakování je matka moudrosti. Bez ochranného faktoru se na slunci zkrátka neobejdeme. Tvoří základní kámen pro udržení zdravé pokožky. Číslo faktoru udává, o kolik minut déle můžeme chráněni zůstat na přímém slunci. Vícenásobným natřením tento faktor nezvýšíme.

Nahoru
OKDalší informace