Menu

Vše o nepříjemném pocení

Pocení naše tělo ochlazuje a je životně důležité

Home » Životní styl » Vše o nepříjemném pocení - 06.2019

Pocení ochlazuje naše tělo a je pro život nezbytné. Doprovázejícího zápachu a fleků bychom raději zůstali ušetřeni. I jim se však dá vyhnout.

Důležitá schůzka, vyjednávání o zvýšení platu nebo romantické rande – když nás zasáhne horko, neubrání se pocení ani ti největší zmrzlíci z nás. A onen pot, který dává smysl při sportování nebo během parných dní, kdy se tělo musí ochlazovat, je v jiných situacích velmi nepříjemné.

Běžně nás přepadne pocení většinou kvůli větší tělesné námaze, přílišnému horku, ostrému jídlu, ale také kvůli nepříjemným pocitům, jako je rozčilení, vztek nebo strach. Neboť když tělo začne vyplavovat stresové hormony, aktivuje se skrz nervy také produkce potu. V nejhorším případě je pocení patrné také pronikavým odérem a skvrnami na oděvu.

Deodorant, nebo antiperspirant?

Nepříjemného zápachu nás naštěstí dovedou zbavit deodoranty. Díky antibakteriálním složkám zabraňují rozkládání potu a osvěžují příjemnou vůní. K zastavení pocení je však zapotřebí použít těžší kalibr. Antiperspirant s hliníkovými solemi dokáže zúžit póry a tím snížit produkci potu. Pokud se chcete ale antiperspirantu vyhnout, mohou vás od mokrých fleků zachránit nenápadné vložky proti pocení nebo funkční oděv.

Pokud vás nadměrné pocení trápí během celého roku a nejen v parných dnech, měli byste v každém případě pátrat po příčině. Někdy se za tímto problémem totiž mohou skrývat různé nemoci nebo hormonální nerovnováha, stejně jako takzvaná primární hyperhidróza.

Pomoc odborníka

Touto formou nadměrného pocení trpí asi pět procent všech lidí. V závislosti na velikosti obtíží může těmto lidem pomoci lékař ošetřením mikrovlnami, injekcemi do podpaží nebo odsátím potních žláz. Proti pocení působí rovněž alternativní metody. Tradiční čínská medicína dosahuje dobrých výsledků díky akupunktuře nebo masáži.

Zejména v létě může také pomoci úprava stravy, především vyloučení potravin, které tělo zahřívají. Naopak využívejte ochlazovací účinky například šalvěje nebo máty peprné. Nápoje nepijte příliš ledové ani teplé, protože v obou případech by došlo k nechtěné stimulaci látkové výměny. Nejchladněji v tomto případě působí vlažné nápoje.

Young Man Posing with a Longboard

 

Fakta kolem pocení

Jaké pocení je ještě v pořádku?

Každý člověk se neustále potí, i když se pohybuje jen málo nebo vůbec. Velkou část tekutiny přitom vyloučíme při vydechování nebo se odpaří skrz pokožku. Během jediného dle vyloučíme minimálně půl až celý litr potu, při vysokých teplotách ještě více. O hyperhidróze, tedy o nadměrném pocení, mluvíme tehdy, když člověk vypotí trojnásobek běžné dávky potu, případně, pokud se permanentně hodně potí bez zjevné příčiny.

Můžeme se potit i bez zápachu?

Čerstvý pot nemá téměř žádnou vlastní vůni. Jakmile se však sekrety potních a pachových žláz dostanou do styku s bakteriemi pokožky, vzniká nepříjemný odér. Tyto bakterie, které se neustále nachází na povrchu pokožky, rozdělují sekrety na jednotlivé složky, mezi které patří i zapáchající kyselina máselná.

Potí se muži více než ženy?

Ne. Studie na University of Wollongong v Austrálii ukázala, že to, jak silně a rychle se nějaký člověk potí, neovlivňuje pohlaví, ale velikost těla. Výhodu v tomto případě mají menší lidé, jejichž tělo se skrz pokožku více ochlazuje, zatímco větší lidé mají tendenci se potit. A jelikož právě muži bývají většinou větší než ženy, snadno vzniká mylný dojem, že se také více potí.

Obsahuje pot složky vábící druhé pohlaví?

Vonné látky v lidském potu nám napomáhají při volbě partnera, aniž bychom si to uvědomovali. V sekundě totiž učiní závěry, co se dědičné vybavenosti a zdravotního stavu protějšku týká. Přirozeně nám nejatraktivnější připadá takový partner, jehož dědičná výbava se hodně vzdaluje té naší. Kalifornská studie dokonce prokázala, že hormon androstadienon v mužském potu vyvolal u žen vzrušení. Jestli se jedná o feromon však následné studie dosud neprokázaly.

Hubneme během pocení?

Ne. Sice se může stát, že váha vám bude po namáhavé činnosti, při níž jste se hodně zpotili, nebo po návštěvě sauny ukazovat nižší číslo, avšak důvodem nebude odbouraný tuk, ale ztráta tekutin. Při větší námaze nebo horku ztratí naše tělo během hodiny dva litry tekutin. Tuto ztrátu bychom proto vždy měli vyrovnat pitím, abychom zabránili dehydrataci těla. Kdo chce zhubnout, musí při cvičení spalovat tuky, samotné pocení nestačí.

Když použijeme antiperspirant, budeme se místo podpaží potit jinde?

Teoreticky ano, ale podpaží jsou zodpovědná za pouhá dvě procenta celkové produkce potu z celého těla, takže vlastně nezáleží na tom, zda se tato dvě procenta rozprostřou na zbylou plochu těla.

Můžeme se potit i při plavání?

Ano, i to je možné. Tělo se pocením ochlazuje nejen na souši, ale i ve vodě. Závodní plavci mohou v důsledku fyzické zátěže ztratit při plavání čtvrt až půl litru potu během hodiny. Čím teplejší voda je, tím více tekutin se z těla odpařuje. Proto po plavání opět nezapomínejte pít.

Kdy je pocení nebezpečné?

Náhlé pocení bez zjevné příčiny může poukazovat na zdravotní problém, především, pokud se jedná o studený pot po celém těle. Jestliže se k němu přidávají problémy s dýcháním, třes, bolest na hrudi nebo závratě, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Za těmito obtížemi by totiž mohl stát infarkt.

Z čeho se pot vlastně skládá?

Z 90 procent tvoří pot voda, zbývající složky jsou elektrolyty, kyselina mléčná, askorbová nebo aminokyseliny, močovina a cukr.

Nahoru
OKDalší informace