Menu

Vodní sporty

Svěží a fit díky vodě

Home » Inspirace » Vodní sporty - 07.2017

Nechce se vám v letních vedrech sportovat? Existuje jednoduché řešení. Udržujte se v kondici při vodních radovánkách.

Léto, slunce, sport. Na první pohled jde o ideální kombinaci. Po chvilce nám však už při pouhém pomyšlení na namáhavý pohyb v letních vedrech vyvstanou na čele krůpěje potu. Naštěstí však existuje jednoduchá možnost, jak i pod sluneční oblohou optimálně procvičit celé tělo, posílit svaly, načerpat pozitivní energii a přitom se přehnaně nezapotit. Stačí přesunout svůj trénink do vody, nebo alespoň k vodě. Výběr aktivit je velmi pestrý, takže si způsob, jak se udržet ve formě a zároveň i příjemně osvěžit, jistě vybere každý.

 

Aqua fitness

… dnes nabízí většina fitness studií, která disponují bazénem. Stále častěji se však s podobnými sportovními lekcemi můžeme setkat i na letních koupalištích. Aqua aerobic, aqua step-aerobic, aqua spinning, aqua jogging nebo aqua zumba představují velmi efektivní trénink a právem se těší stále větší oblibě.

Při cvičení ve vodě totiž musíme navíc překonávat její odpor, takže komplexně posílíme celé tělo. Voda zároveň nadlehčuje, čímž šetří klouby, a její tlak, který má jemně masážní efekt, navíc pomáhá zpevňovat naše vazivo. A koho by nepotěšilo, že během cvičení ve vodním prostředí spálí dvakrát až třikrát více kalorií než při srovnatelné aktivitě na souši.

Paddleboarding

… se stal novým fenoménem mezi milovníky vodních sportů. A není divu. Vyzkoušejte ho a uvidíte, že bude bavit i vás. Pádlování ve stoje na prkně podobném tomu surfařskému se rychle naučí každý. Tento způsob pohybu po vodní hladině původně využívali polynéští rybáři, od nichž ho převzali havajští učitelé surfování a rozšířili jako sportovní disciplínu po celém světě. Dnes se konají i závody na paddleboardech na různě dlouhé vzdálenosti, a to jak na otevřeném moři, tak na divokých řekách i stojaté vodě.

Vydáte-li se na podobnou vodní projížďku, můžete si být jistí, že přitom výborně posílíte svou rovnováhu, vytrvalost i svalstvo celého těla. Paddleboarding, někdy také SUP (Stand-uppaddle), čili pádlování ve stoje, se nejlépe naučíte na klidné vodě. Pro vyzkoušení můžete využít některé z půjčoven.

 

Waterline

… je novým druhem zábavného sportu připomínajícího provazochodectví, při kterém je úzký popruh slackline, hovorově lajna, natažena nad vodní plochou. Může se jednat o tzv. jumpline určenou ke skokům, trickline k různým trikům, longline k chůzi na delší vzdálenost či highline, která je umístěná ve větších výškách. Při chůzi na tomto popruhu jde především o udržení rovnováhy, kterou tak skvěle trénujete. A pokud při waterline ztratíte balanc, dopadnete bezpečně do vody.

Pro vyznavače slackline představuje chůze nad vodou novou výzvu a ideální možnost, jak se zlepšit, vyzkoušet si různé triky či skoky a zároveň se příjemně osvěžit. Před natažením slackline je vždy třeba dobře prověřit, zda je voda dostatečně hluboká, neskrývá ostré či nebezpečné kameny nebo na místě nehrozí jiné nebezpečí.

 

Indoor surfing

… umožňuje skvělé surfařské zážitky i daleko od mořského pobřeží. Díky speciálnímu vodnímu simulátoru si můžete užívat divokou jízdu na prkně i ve městech, například už i v pražské Surf areně. A umělé vlny si mnohdy v ničem nezadají s těmi opravdovými. Pokud se surfováním začínáte, bude se vám věnovat zkušený instruktor. V ceně vstupného bývá většinou zahrnuté veškeré vybavení. Indoor surfing tak nabízí ideální příležitost konečně si tuto aktivitu vyzkoušet bez nutnosti cestovat za příhodnými vodami oceánů a zažít tak dovolenkový pocit klidně jen odpoledne po práci.

 

Plavání

… nikdy nevyjde z módy. Oddávat se mu můžete v moři, bazénu, rybníku i řece. Posílíte přitom svalstvo celého těla i oběhový systém. Za zmínku jistě stojí také velké množství spálených kalorií. Už jen díky vyrovnávání tepla mezi tělem a chladnější vodou se rychleji redukují tukové polštářky. Za hodinu souvislého plavání spálíte přibližně 500 kalorií.

Jakkoli se může zdát plavání jednoduché, je však důležité osvojit si správný plavecký styl a techniku pohybu. Pokud plavete prsa, je třeba dbát na to, že nad vodou má probíhat pouze nádech, výdech pak do vody. Jestliže se snažíte udržet hlavu neustále nad hladinou, škodíte tak své krční páteři, která je v tomto případě namáhaná v nepřirozené poloze. Chybné rozevírání nohou při tomto stylu plavání zase může neúměrně zatěžovat pánev a kolena.

Pro korekci chyb při plavání je přínosné používat plaveckou desku, která je vhodná nejen pro děti. I stále více dospělých využívá lekcí plavání, při kterých se snaží vylepšit svůj plavecký styl. Skvělého pomocníka pro posílení svalstva trupu a dýchání představuje maličký přístroj powerbreathe, který využívají i špičkoví sportovci. Jeho každodenním používáním posílíte břišní i dýchací svalstvo a zároveň vydržíte déle pod vodou na jeden nádech.

Plavecké potřeby nabízí i celou řadu dalšího vybavení. Plavecké brýle by měly patřit ke standardu, můžete však využít i jednoduchou sadu pro šnorchlování. Což může znamenat první krok k dalšímu lákavému vodnímu sportu – potápění.

 

Kiteboarding

… neboli kitesurfing spočívá v jízdě po vodě na speciálním prkně (tzv. kiteboard) za využití tažného draka (tzv. kite). Vznášet se nad vodní hladinou s větrem v zádech patří k nezapomenutelným zážitkům. Potřebovat tedy budete ty správné povětrnostní podmínky, ale i v České republice se najdou lokality vhodné pro tento druh sportu. Pokud koketujete s myšlenkou kiteboarding vyzkoušet, využijte služeb instruktorů, kteří vám vysvětlí potřebné základy. O pády do vody a osvěžení nebude nouze a o zábavu máte postaráno na dlouhé hodiny. Podobně jako u známějšího windsurfingu.

5 cviků do vody

Vodní trénink – rychle a efektivně

Skákání panáka

Funguje ve vodě stejně jako na souši, jen je zde asi třikrát náročnější, protože je třeba překonávat odpor vody.
Optimální délka cvičení: 3 x 30 vteřin

Přitahování kolen

Z výchozí pozice, kterou je vzpřímený postoj, se kolena švihem přitahují k tělu. Zapojují se přitom břišní svaly, posilují nohy i zadek.
Optimální délka cvičení: 3 x 10 opakování

Sprintování

Při běhu na místě pod vodou zvedáme kolena co nejvýše a zároveň pohybujeme i pažemi.
Optimální délka cvičení: 3 x 30 vteřin

Přednožování 

Ve stoji vzpřímeném střídavě zvedáme natažené nohy. Je třeba dbát na to, aby se trup nezakláněl dozadu. Pohyb paží pomáhá zvedání nohy.
Optimální délka cvičení: 3 x 10 opakování na každou nohu

Unožování 

Ve stoji vzpřímeném střídavě zvedáme jednu nohu do strany. Tento cvik pomáhá formovat pas a posilovat šikmé břišní svaly.
Optimální délka cvičení: 3 x 10 opakování na každou nohu

Nahoru
OKDalší informace