Menu

Vitamín D: Vzpruha pro imunitu

Jak to, že vitamín D je vlastně hormon, a proč podporuje imunitu

Home » Životní styl » Zdraví » Vitamín D: Vzpruha pro imunitu - 10.2020

V době koronavirové vzrostla poptávka po vitamínu D. Podle jedné německé studie může jeho užívání zmírnit potíže způsobené koronavirem. Ale není to tak úplně pravda. Protože během studia se nemocným měřila pouze hladina vitamínu D v krvi, ale žádné doplňky s ním jim nebyly podány. Což znamená, že data neukazují jednoznačnou souvislost.

Neexistují žádné přísné studie o účinku preparátů s vitamínem D na imunitní systém. Přesto je podle dánského výzkumného týmu vitamín D pro imunitu nepostradatelný.

Jak působí vitamín D na imunitní systém

Věda již prokázala, že vitamín D je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Neboť jeho dostatek v těle zlepšuje schopnosti imunity. Vitamín D totiž pozitivně působí na makrofágy a paměťové buňky imunitního systému. Dánští vědci také zjistili, že pouze pokud je v těle dostatek tohoto vitamínu, aktivují se takzvané zabijácké buňky obranyschopnosti. Ty rozpoznávají a ničí buňky infikované patogeny. Takže vykonávají důležitou – ne-li nejdůležitější práci v imunitním systému. Dále pomáhá tento vitamín našemu tělu vstřebat vápník do kostí a zubů a zásobuje jeho dostatkem také svaly.

Vitamín D získáváme skutečně ze slunce. Lépe řečeno: Naše tělo si ho vytváří samo – pomocí slunečního záření. Proto se vlastně jedná o hormon, ne vitamín. Vitamín D sice můžeme přijímat také ve stravě, například s mastnými rybami nebo vaječnými žloutky, ale jídlem pokryjeme jen zlomek celkové potřeby. Takže slunce hraje naprosto nezbytnou roli. Proto lékaři doporučují svým pacientům s nedostatkem vitamínu D, aby často chodili ven a vystavili své tělo slunečním paprskům. Avšak zejména v zimě jeho nedostatkem trpí většina z nás, konkrétně kolem 80 procent. V chladném období totiž svítí slunce kratší dobu a také je jeho záření slabší. Tělo tak nemůže produkovat dostatek vitamínu D.

Je tedy substituce vitamínu D v zimě nutná?

Nedostatek vitamínu D se dá jednoduše zjistit z rozboru krve. Pokud nedostatkem netrpíte, nemusíte užívat žádný doplněk stravy. V opačném případě můžete přijímat vitamín D například ve formě tablet a jeho hladina se opět dostane do normálu. Každopádně substituci byste měli vždy nejprve konzultovat s lékařem a nejednat z vlastní iniciativy. Předávkování se totiž může opět negativně projevit na imunitním systému.

Jaké následky má předávkování?

Příliš vysoké množství vitamínu D může oslabit obranyschopnost. Celá substituce by tak vyšla vniveč. Protože pokud jsme na začátku chtěli svou imunitu posílit, nakonec jsme dosáhli opaku. Při dlouhodobě nadměrném užívání vitamínu D by mohlo dojít také k poškození ledvin.

Proto je potřeba jeho konzumaci vždy konzultovat s lékařem. Individuálně se totiž také liší množství, které každý z nás potřebuje v závislosti na tom, kolik vitamínu D tělo vyprodukuje. To zase záleží na mnoha faktorech – životní prostředí i styl a věk jsou jen tři z nich.

Nahoru
OKDalší informace