Menu

Vbočený palec

Poznejte nepřítele podpatků

Home » Životní styl » Zdraví » Vbočený palec - 06.2018

Nosíte ráda vysoké podpatky nebo elegantní botky zúžené do špičky? Pak si dejte pozor, abyste se za pár let nemusela potýkat s vbočeným palcem. Ten však nepostihuje pouze ženy, ohrožené jím mohou být i nohy pánů.

Jak poznám vbočený palec?

Vbočený palec je častým problémem mnoha žen, avšak nejen jich. Přesto podle odhadů trpí touto nepříjemností až desetkrát více žen než mužů. Vbočený palec většinou poznáme tak, že záprstní kloub palce začne rotovat a vytlačuje se od nohy směrem ven, čímž konec palce naopak natlačuje na ostatní prsty. Kloub při tom často také opuchne, zčervená a je citlivý na dotek.

Jaké další potíže doprovázejí vbočený palec?

Pokud v tkáni propukne zánět, přidá se k tomu všemu ještě nepříjemná bolest při zatížení nohy při došlapu během chůze, zejména v příliš těsné obuvi. V důsledku vybočení kloubu směrem ven totiž narůstá šířka nohy a dosud pohodlná obuv se stává nepřítelem. K dalším možným následkům vbočeného palce počítáme také deformaci zbylých prstů. Kvůli následnému nesprávnému našlapování ještě dochází také k přetížení ostatních kloubů, především kotníků, kolen a kyčlí.

Jakým způsobem se vbočený palec řeší?

Jakmile dojde v důsledku vbočeného palce ke špatnému držení těla, nelze už jej z dlouhodobého hlediska konzervativními prostředky zvrátit. V lehčích případech mohou pomoci speciální boty nebo alespoň vložky, fyzioterapie nebo prstová gymnastika. Takzvané ortézy do bot podpírají nohu a odlehčují jí, čímž korigují správné postavení prstů. V horším případě, kdy už žádné z těchto opatření nepomáhá a pacienta trápí neustálá bolest a má potíže s chůzí, přistupují lékaři k operativním zákrokům. Na výběr mají lékaři z několika metod, většinou volí podle vlastních zkušeností a individuálních potřeb pacienta.

Jak předejít vzniku vbočeného palce?

Příčina vbočeného palce bývá nejčastěji kombinací dědičných předpokladů a důsledkem nošení moderní obuvi. Vysoké podpatky a úzké, špičaté boty přetěžují přední část chodidel. Lodiček se úplně vzdávat nemusíte, ale rozhodně je doporučujeme střídat s pohodlnou zdravotní, anebo alespoň dostatečně širokou obuví bez podpatku. Nejlépe pro své nohy uděláte, když je postupně navyknete na chůzi naboso. Také byste neměli podceňovat včasnou prevenci již při prvních symptomech. Čím dříve totiž začnete vbočený palec řešit, tím více možností léčby se vám nabízí

 

Nahoru
OKDalší informace