Active Beauty
Urban Gardening

Zahrádka i uprostřed města

Urban Gardening

I uprostřed města si toho můžete hodně vysadit a vypěstovat. I na tom nejmenším místě. Pokud nemáte zahradu ani místo na záhonek, a přesto se nechcete vzdát vlastnoručně vypěstované zeleniny, pořiďte si květináče na balkon. Docela dobře se v nich daří listovým salátům nebo okurkám. Velmi nenáročné jsou také chilli papričky a na slunečném místě se bude líbit i rajčatům.

Skvělé řešení pro balkonové pěstování představují také závěsné květináče ze stropu, na zábradlí nebo ty na žebříku. Ve všech případech volte takové nádoby, v nichž budou mít rostlinky dostatek prostoru na kořeny, které zahrabejte tak hluboko, jak jen to půjde.

Majitelé větších teras si je mohou ozdobit také například citronovníkem nebo jiným ovocným stromkem, jež se pěstují výhradně právě v květináči. V úzkých záhoncích anebo dřevěných boxech (dřevěných paletách) se pohodlně zabydlí také jahody.

Myslete na to, že na balkony se nehodí rostliny s kořeny náročnými na prostor. Například olivové stromky nebo oleandry vyžadují poměrně velkou nádobu, takže se hodí spíše na terasy. Také byste měli vzít v potaz slunečné záření, protože středomořské rostliny jako rozmarýn nebo levandule si na sluníčku lebedí, zatímco kopretiny upřednostňují místa stinná. Také nezapomínejte na to, že některé květiny se musí zazimovat, takže dobře zvažte, zda máte v bytě nebo na chodbě dostatek místa. Popínavé balkonové rostlinky na dřevěné mřížce vytvoří skvělou zástěnu a vejdou se i na malé balkony.

Bylinky na balkon

Zálež na počasí, ale se setím mnoha bylinek se začíná koncem března. Petrželku, rozmarýn, tymián, kopr a meduňku, ale také koriandr již můžete zasít. Pokud však chcete začít už v době, kdy se přes noc objevují ještě mrazíky, doporučuje se tyto bylinky předpěstovat nejprve v teple. Nejpozději začátkem května pak můžete všechny tyto květinky směle umístit ven. Docela nenáročná je také řeřicha, kterou můžete sklízet už dva týdny po zasetí – také klidně na balkoně.

První balkonové květiny

Narcisky, krokusy, tulipány a prvosenky už mohou v těchto dnech klidně rozkvést na balkoně. Důležité je dbát na to, aby květiny nestály ve vodě. S případným mrazem se vypořádají samy. V zahradě naopak vysaďte mrazuvzdorné a odolné macešky.

Na co si dát při sázení pozor?

Ochrana před mrazem
Zejména během chladných nocí byste měli květiny a bylinky přikrýt rounem, které je ochrání před mrazem. Květináče také můžete schovat do mini skleníku na balkoně. Pozor na nadbytečnou vodu. Pořiďte si květináče s proděravěným dnem. Naplňte je střídavě štěrkem a zeminou, protože štěrk vodu vsakuje a funguje jako drenáž. Případně do nich dejte hliněný granulát, který čas od času prostředí v květináči zvlhčí.

Podpořte klíčení
Stará semínka nechte přes noc namočená ve vodě. Ta, která vyžadují světlo, jednoduše poházejte po záhonku a jemně zatlačte, a ta, která naopak potřebují tmu, přikryjte slabou vrstvou zeminy.

Dbejte na podmínky
Pokud pěstujete květiny v květináčích, měli byste vybrat vhodnou půdu bohatou na živiny. Na zahradě zase nejprve zkontrolujte stav půdy a přístup slunce na místo, kde chcete rostlinky vysázet.

Správně kombinujte
Ne všechny byliny se spolu snesou, ani v záhonu. Některé se vzájemně vylučují na základě odlišných potřeb (tymián a majoránka). A například trvalky se nehodí k jednoletým bylinám.