Menu

Tyto 4 tipy od profesionála zvýší vaši motivaci

Najít motivaci nebývá vůbec jednoduché. Ale jde to

Home » Životní styl » Psychologie » Tyto 4 tipy od profesionála zvýší vaši motivaci - 01.2021

Zvláště když se nám postaví do cesty vnější okolnosti, které nemůžeme příliš ovlivnit, bývá těžké najít motivaci. V ideálním případě by však motivace měla vycházet přímo z nás samotných. A také ji lze zvýšit. Pomocí následujících tipů se to jistě podaří i vám.

Proč tak často nedokážeme najít dostatečnou motivaci?

Někteří to jednoduše dokáží, druzí každý den bojují se svým slabším já a prohrávají. Souvisí to se zkušenostmi, které si neseme z dětství a s tím, zda jsme od přírody zvědaví a rádi se učíme nové věci, nebo se nových zkušeností spíše bojíme a jsme plaší. Zjednodušeně jde o odpověď na otázku: Co je můj základní koktejl, z nějž mohu čerpat?

Pokud nás v dětství nějaký dospělý znovu a znovu nepodněcoval, abychom se nevzdávali, i když určitým výzvám právě nedokážeme čelit, ale abychom pokračovali dál, naučíme se vzorec: To se nevyplatí, z toho nic nevzejde. Po takové zkušenosti může být v dospělosti obtížnější najít motivaci.

Jak se odlišuje vnitřní a vnější motivace?

Vnější motivace vychází z vnějších podnětů. Například nějaký kamarád přijde a řekne, ať se s ním příští týden vydáme vyšplhat na kopec. Nebo když můžeme díky nějakému projektu vydělat hodně peněz: Pak jsou peníze vnější motivací, kvůli níž se do projektu pustíme. Projekt samotný je pouhým prostředkem.

Vnitřní motivace znamená opak: Něco dělám, protože je to pro MĚ důležité. Podnět vychází z nás samotných, takže se sami rozhodneme, že chceme někam vyšplhat nebo že chceme uběhnout půlmaraton. Nebo když nás popadne chuť vyzkoušet si nějaký nový druh sportu, aniž bychom přitom šli za určitým cílem, jako je například zhubnout. Zvědavost na nový sport nás vnitřně motivuje.

Jak zjistím, co mě konkrétně motivuje?

V tomto případě se jedná o jednu z nejsložitějších úloh: Musíme to zkoušet, zkoušet a zkoušet. A měli bychom k daným věcem přistupovat pozorně a vždy se ptát sami sebe, jak se cítíme, když danou aktivitu vykonáváme. Dělá nám to dobře? Měli bychom se snažit danou věc více procítit než o ní přemýšlet.

Všichni máme vnitřní ,kategorii‘, která nám říká, co je správné a co špatné. Ale to nám při motivaci ve skutečnosti nijak nepomáhá. Tuto kategorii nám totiž vnutily morální autority, jimž jsme si navykli naslouchat. Je tedy lepší vědomě zjistit, zda určitý projekt opravdu slouží našemu rozvoji a podporuje naši osobní svobodu.

4 tipy: Takhle zvýšíte svou motivaci

  1. Neustále se ptejte

Při pátrání po vlastních podnětech může pomoci, když si budete neustále klást otázku, proč něco děláte. Pokud byste například chtěli více jezdit na kole, zjistěte, proč to chcete, co vám jízda na kole přináší a zda je pro vás tím pravým sportem. Vyhovuje vám a je pro vás opravdu důležitá? Vždy si konkrétní záležitost alespoň dvakrát až třikrát zpochybněte, protože motivovat se dokážete jen tehdy, když něco skutečně chcete. Vaše motivace bude tedy stále diferencovanější.

  1. Cvičení: Zapisujte si denní cíle

Také můžete vyzkoušet následující cvičení: Každý den si hned ráno zapište dvě věci, které byste chtěli do večera zvládnout. A dvě věci večer, jež jste si daný den opravdu užili. Nemusí spolu nijak souviset. Jestliže si takhle budete zapisovat po dobu několika dní nebo týdnů, získáte úplně jiné povědomí o své každodenní rutině a najednou zjistíte, že už se třeba těšíte na další den.

  1. Začněte malými krůčky

Také může pomoci, když si velké plány rozdělíte do menších kroků. Na každém zdolaném úseku si položte otázku: V čem jsem dobrý? A pak to přeneste do velkého cíle. Úspěšné malé krůčky totiž dodávají odvahu a motivují ke krokům větším. Je to jako horolezectví, při němž se také musíte vždy na chvilku zastavit a odpočinout si a pak jste najednou nahoře.

  1. Rozvíjení návyků vyžaduje čas

Motivace je práce. Lidé, jež mají dostatek zdravé motivace, říkají: Dělám to rád. Nevadí mi to. Pro ty, kteří svou motivaci chtějí teprve rozvíjet, to bude zpočátku těžké. Ale když budete pokračovat krůček po krůčku, vypěstujete si díky nim nový zvyk, díky čemuž bude motivace stále snazší a snazší.

Nahoru
OKDalší informace