Menu

Trendy ve výživě

Na čem si letos pochutnáme?

Home » Inspirace » Výživa » Trendy ve výživě - 12.2016

Na jídelníčku by neměla chybět zdravá a rozmanitá strava. Ani v roce 2017. Představujeme aktuální trendy ve výživě.

Zdravá. Výživná. Vyvážená. Tak by měla vypadat ideální strava. Přestože stále více lidí přistupuje ke svému jídelníčku uvědoměle, má to často jeden velký háček: čas. V hektickém koloběhu všedního dne nám ho bohužel většinou na jídlo mnoho nezbývá. Proto je vítáno vše, co je snadné na přípravu a dá se rychle zkonzumovat. Zároveň se prosazuje snaha, aby potraviny obsahovaly co nejméně přidaných chemických látek, ale o to více vitamínů a živin. Zdá se, že nároky na správné stravování rostou. Chytrá řešení přináší food trendy pro rok 2017.

Trend jedna: Alternativy ke konvenčním potravinám

leben-gesundheit-2-ab_2016-10Ještě nedávno představovala běžnou snídani miska cornflakes s mlékem a šálek kávy. Dnes jsou jako první jídlo dne doporučovány výživné kaše s čerstvým ovocem a ořechy, bylinný čaj nebo smoothie. Výbornou alternativu k tradičnímu kravskému mléku představují bezlaktózové nápoje rostlinného původu, například mandlový, rýžový nebo sójový. Kukuřičné lupínky s přehledem nahradí výživově hodnotnější obiloviny jako amarant, špalda či vícezrnné vločky. Místo kávy si raději namícháme zdravý koktejl plný vitamínů nebo sáhneme po povzbuzujícím čaji Matcha. Zkrátka a dobře: snídaně by měla naše tělo nakopnout a dodat mu energii na celý náročný den. Hlad se pak tak rychle o slovo nepřihlásí a my projdeme v klidu a bez povšimnutí kolem nástrah v podobě automatu s čokoládovými tyčinkami. Naše postava i zdraví zajásají radostí.
A až se žaludek začne ozývat, nabízí se stále více možností, jak se vyhnout fast-foodovým pokrmům plným tuků a cukrů. I tzv. „Convenience Food“, tedy doslova pohodlná, čili hotová nebo předpřipravená rychlá jídla dnes existují ve vegetariánské či dokonce veganské podobě, v biokvalitě a bez chemických přísad. A zájem o ně roste. Málokdo má čas a chuť dennodenně vyvařovat, většina z nás chce však přesto jíst zdravě. Na druhé straně stále více lidí právě proto raději sáhne po vařečce a dá prostor své kreativitě i v kuchyni. Také stoupající počet osob s některou potravinovou alergií nás nutí k zamyšlení a ke změně. Trend směřující k různým alternativám konvenčních pokrmů, které jsou zároveň zdravé, chutné a nenáročné na přípravu, proto hraje v současné době hlavní roli.

BUCH TIPP Veganská pochoutka

Eintopf Chili sin Carne od dmBio podle tradiční mexické receptury je plný vydatných fazolí, rajčat, papriky a kukuřice. V kombinaci s cibulí, koriandrem a pikantním chilli představuje nezaměnitelný chuťový zážitek. Stačí jen ohřát. Výborně chutná také s rýží nebo chlebem.

Trend dva: Přirozeně přírodní

Znát složení. Vědět, odkud potravina pochází. To jsou základní informace, které dnes musí být uvedené na každém produktu. Jinak si nezíská důvěru spotřebitelů. Ti totiž chtějí mít přesný přehled o tom, co jim skončí na talíři. Tento trend zastupuje i značka dmBio. Její hlavní myšlenkou je nabízet nejvyšší kvalitu za příznivou cenu. Důležitou roli přitom hraje trvalá udržitelnost. Potraviny pochází z ekologického zemědělství, obsahují lokální a sezónní suroviny a jsou baleny v obalu, který je šetrný k životnímu prostředí. Další plus představuje regionální evropská produkce, při které odpadají zbytečně dlouhé přepravní cesty. Přidané chemické látky, které by zkreslily přirozenou chuť, jsou tabu. Výrobky i jejich produkce prochází pravidelnými, přísnými kontrolami. Díky vlastní značce dmBio je v dm cesta k biopotravinám a zdravé výživě zase o krok snazší.
Mimořádnou pozornost si přitom zaslouží kokosový ořech. V dm je k dostání v mnoha různých podobách, ale vždy v biokvalitě. I jeho využití je široké a pestré – od kokosové vody, přes mléko, po olej a mouku. Z květů se získává cukr s karamelovou příchutí. Kokosová voda z mladých zelených ořechů má vysokou výživovou hodnotu a řadí se mezi takzvané superpotraviny. Kokosové mléko ze zralých ořechů představuje vynikající nízkotučnou alternativu kravského mléka. Za studena lisovaný kokosový olej má mnohostranné využití, a to jak v kuchyni, tak i v kosmetice. Podporuje obranyschopnost organismu, nepřepaluje se a má blahodárný vliv na naši pokožku. Jako zdravá svačinka dobře poslouží kokosové lupínky.

BUCH TIPP Exotické osvěžení

100 % rostlinný, přirozeně bezlepkový a bezlaktózový kokosový nápoj dmBio najde v kuchyni mnohostranné využití. Vychutnat si ho můžete lehce vychlazený nebo jej přidat do dezertů, koktejlů nebo müsli.

 

Trend tři: Příklon k bezmasé stravě

leben-gesundheit-3-ab_2016-10Poslední dobou se stále více lidí snadno obejde i bez masa. Na jídelníčku se však mnohem častěji objevují ryby a především mořské plody, jejichž obliba výrazně roste. I nejrůznější statistiky potvrzují stoupající konzumaci čerstvých ryb, sushi, korýšů, ale i mořských řas. Zejména řasy mají velký potenciál. Jedná se totiž o jednu z nejzdravějších potravin. Neobsahují téměř žádné kalorie ani tuk, ale naopak mnoho vlákniny, bílkovin a cenných minerálů. Lze je použít jako koření, přidávají se do polévek, salátů i hlavních chodů.
Co se týče rybího masa, představuje současný trend chov ryb v akvakultuře. Díky rozvinutějším technologiím vytváří ekologičtější alternativu k masovému průmyslovému rybolovu. Moderní systémy umožňují při tomto způsobu chovu ryb například nepřetržitou cirkulaci vody, čímž snižují její spotřebu.
Kdo chce jít ještě dále, může se zříci všech produktů živočišného původu. Nemusíte se hned stát úplným veganem, stačí tento způsob stravování zařadit do běžného jídelníčku. Na každý pád trend přechodu na rostlinnou stravu přetrvává a pravděpodobně nadále poroste. Proto také dm neustále rozšiřuje nabídku produktů s označením vegan. Vyzkoušet můžete například rostlinnou alternativu smetany, veganské paštiky a pomazánky, ovocné tyčinky a mnoho dalších lahůdek.

BUCH TIPP Zdravé pokušení

Jemná, lehce kořeněná, bezmasá alternativa játrové paštiky od dmBio nabízí nejen vegetariánům výjimečný chuťový zážitek. Dobře se roztírá a výborně se hodí na plátek křupavého tmavého chleba.

Trend čtyři: Tekutá strava

grüner smoothieDalším populárním trendem zdravé výživy je příjem vitamínů a živin v tekuté podobě. Ovocné a zeleninové smoothie příjemně zpestří náš jídelníček. Nabízí bezpočet variací a snadno si je můžete připravit doma podle vlastní chuti. Tekutá strava toho však umí mnohem více. Velkou roli hraje i ve výživě sportovců. Shake plný bílkovin je jejich nedocenitelným pomocníkem. Vzrůstá také obliba polévek, zejména v chladnějších ročních obdobích. Zaženou malý i velký hlad, navíc při jejich přípravě můžeme popustit uzdu fantazii. Hlavním kritériem je opět chuť. Inspiraci i potřebné suroviny najdete ve své oblíbené dm.

BUCH TIPP Šťavnatá svačinka

Osvěžující smoothie od dmBio s jablečnou šťávou, kapustou, špenátem a ananasem v kombinaci s aloe vera a chlorelou vás nabije energií.

 

 

Nahoru
OKDalší informace