Menu

V rozkvětu

Vydejte se na toulky rozkvetlou krajinou

Home » Inspirace » V rozkvětu - 03.2018

Po dlouhé zimě nic nepotěší naše smysly tolik jako příroda v plném květu. Pojďte se vydat do míst, které se mohou pyšnit jedinečnou záplavou květinového kouzla.

Když se zjara z prvních poupátek rozvinou něžné, pestrobarevné květy do celé své krásy, je to pastva pro oči a pohlazení po duši. Tohle kouzelné období však bohužel netrvá příliš dlouho. Pokud se vám ale podaří být ve správný čas na správném místě, můžete si dosyta vychutnat podmanivou krásu rozkvetlých stromů, luk či polí i květinových záhonů. Japonské sakury, holandské tulipány nebo levandulové lány ve francouzské Provence každoročně lákají do své vlasti tisíce návštěvníků z celého světa. Není ale nutné hned podnikat dlouhou cestu do vzdálených zemí. I kousek za prahem vašeho domova jistě čeká čarovná kvetoucí podívaná.

Sakury

KirschbluetenKde? Japonsko & Jižní Korea.
Kdy? Podle oblasti přibližně od března až do května.

Pravděpodobně nejznámějším svátkem květů je japonské Hanami, což v překladu znamená obdivování sakur. Jakmile se sakury, kterých existuje až 300 různých odrůd, začnou odívat do svého něžného hávu, vyráží tradičně celé rodiny se svými přáteli do parků, kde společně piknikují a oslavují pod rozkvetlými korunami stromů. Tento oblíbený zvyk se rozšířil i do sousední Jižní Koreje.

Význam sakurových květů:
Křehké, převážně růžové květy japonských třešní představují v místní kultuře nejen půvabný symbol jara, ale i pomíjivost života.

 

Vlčí máky

mohnblumenKde? Česká republika, Rakousko.
Kdy? Konec června až polovina července.

Začátkem letních prázdnin na mnoha místech lemují cesty nebo rozzáří celá pole rudé květy vlčích máků, jejichž křehká krása uchvátí nejen malíře a fotografy. Pokud se vydáte k našim sousedů, můžete v rakouském regionu Waldviertel navštívit dokonce „Makovou vesnici“. U vesničky Armschlag se na několika stovkách hektarů pěstují různé druhy okrasných máků. Po příjemné procházce mezi pestrými květy si v místní hospůdce můžete pochutnat na makových specialitách a s sebou domů si odvézt i další makové produkty z regionální produkce.

Význam vlčích máků:
Symbolický význam máku již po staletí spojujeme s negativními věcmi. Zřejmě za to může prapůvodní účel máku, kdy byl používán jako anestetikum a droga. Pozitivním symbolem pro uklidnění se stal teprve nedávno.

Levandule

lavendelfeld und ein haus im hintergrundKde? Provence, jižní Francie.
Kdy? Konec června až začátek srpna.

Levandulová pole, neodmyslitelně spojená s oblastí Provence, se každoročně v raném létě promění v nekonečný fialový koberec s jedinečnou vůní, který harmonicky dotváří impresionistický kolorit místní krajiny. Tento zážitek pro všechny smysly si můžete nejlépe vychutnat v červenci, kdy má levandule období květu. Záleží přitom samozřejmě také na druhu levandule, půdě, nadmořské výšce a aktuálním počasí. Na cestách za touto voňavou rostlinkou můžete využít i takzvané Levandulové stezky (Les Routes de la Lavande) pro pěší i cyklisty.

Význam levandulových květů:
Levandule ztělesňuje především symbol ochrany, čemuž vděčí zřejmě pro své hojivé účinky a mnohostranné léčebné vlastnosti. Zároveň také ale symbolizuje čistotu, tajemství a vzpomínky.

Tulipány

tulpen in den niederlanden mit windmühle im hintergrundKde? Nizozemí.
Kdy? Polovina dubna až začátek května.

Největší květinový park světa, nizozemský Keukenhof u městečka Lisse ležící nedaleko od Amsterdamu je letos otevřený od 22. března do 13. května. Na jeho území každoročně vykvete 6 až 7 milionů květin, převážně jarních cibulovin. Prim hrají samozřejmě tulipány, zdatně jim však sekundují i narcisy, krokusy, hyacinty, modřence, lilie a další voňavé, pestrobarevné skvosty, které společně vytváří jedinečné květinové koberce a mozaiky. Návštěvníci si tu mohou mimo jiné vypůjčit také kolo nebo se vydat na loďkách podél tulipánových polí. Tulipány se zde však nepěstují jen na okrasu, jejich cibulky představují žádaný obchodní artikl.

Význam tulipánových květů:
Tulipány mají hned několik významů. Mohou vyjadřovat skutečnost, že člověk není schopen opravdových citů, ale také symbolizují zklamanou nebo nenaplněnou lásku. Význam rozlišujeme také podle barvy květů. Růžová představuje čerstvou, bílá věčnou a červená hlubokou lásku. Žlutými tulipány poté můžete dát najevo sympatie.

Přečtěte si také, jak jednotlivé vůně působí na naše emoce a náladu.

Růže

rosenKde? Jižní Anglie, Velká Británie.
Kdy? Začátek června.

K obrazu idylického sídla na anglickém venkově patří malebný historický zámeček obklopený parkem a zahradou. Její okrasné části potom vévodí královna všech květin – růže. A to zejména v hrabství Kent jihovýchodně od Londýna, kde je jich prý možné najít více než 30.000 druhů. V období květu pak otevírají své brány mnohé veřejné i soukromé zahrady, aby poskytly okouzlující podívanou nejen milovníkům růžových keřů.

Význam růžových květů:
Růže symbolizuje, jak všichni dobře víme, především lásku, ale také krásu a vášeň. Svou roli hraje také jejich barva. Zatímco bílá symbolizuje počáteční náklonnost nebo naopak rozloučení, růžovou vyjádříte zamilovanost a červenou hlubokou lásku a vášeň. Žlutá růže darovaná milované osobě v sobě skrývá žárlivost, ale ve vztahu přátelství vyjadřuje vděčnost.

Jabloně

apfelblüteKde? Jižní Tyrolsko, Itálie.
Kdy? Konec března až začátek května.

Ráz této podmanivé oblasti na severu Itálie určují nejen Dolomity, ale možná trochu nečekaně i jabloňové sady, které se zde rozkládají na stráních až do výšky tisíc metrů nad mořem. Každoročně tu sklidí více než 950.000 tun šťavnatých jablek. Nejkrásnější pohled na tuto „ovocnou zahradu Evropy“ se nabízí zjara, kdy celá údolí zaplaví moře růžovobílých kvítků jabloní. K ochraně před zrádnými nočními mrazíky se někdy jabloňové květy stříkají vodou. Jemná mlha na nich vytvoří ochrannou vrstvičku a zároveň je promění v pohádkový výjev jako z ledového království.

Význam jabloňových květů:
Zatímco jablko vyjadřuje hřích a svádění, jabloňové květy se považují za posly dobrých zpráv a symbol nové lásky.

Meruňky

marillenblüteKde? Wachau, Rakousko.
Kdy? Polovina března až polovina dubna.

Na terasovitých svazích podél Dunaje, v jedinečné scenérii dolnorakouského údolí Wachau, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, se daří nejen vinné révě, ale i meruňkám. Ty se dokonce mohou pyšnit vlastní značkou, evropským chráněným označením původu – Original Wachauer Marille. Pokud sem zavítáte začátkem dubna, budete si moci vychutnat výhledy na nekonečné meruňkové sady převlečené do romantického bílého hávu. Zda už meruňky rozkvétají, si můžete předem ověřit prostřednictvím webové kamery.

Nahoru
OKDalší informace