Active Beauty
Tipy na detox

Tipy na detox

I naše energie ráda upadá do zimního spánku. Pokud ji ale potřebujeme, zkusme ji probudit. Za pomoci detoxikační kúry pro unavené tělo.

Smažené a tučné pokrmy, hromady cukroví a přeslazený punč. Tradiční vánoční jídelníček sice potěší chuťové buňky a pohladí po duši, naše tělo však příliš nepovzbudí. Naopak ho spíše ochromí a unaví. Často se pak i na váze ukáže, že také látková výměna je zpomalená a ukolébaná zimním spánkem. Přičemž tukové polštářky bývají většinou ještě to nejmenší zlo.

Pokud se přidají i další symptomy jako bolesti hlavy, poruchy pozornosti, chronická únava, celková slabost a zažívací potíže, znamená to většinou, že je náš organismus celkově přetížený. Problematická pleť a slabé, třepící se vlasy: I v této podobě se navenek projevuje vnitřní nerovnováha. Také celulitida může být příznakem toho, že si tělo nezvládá poradit se zpracováním a odstraněním zvýšeného množství odpadních látek po kulinářských hodech.

Abychom náš organismus dostali zpátky do formy, je třeba mít trpělivost a důsledně dodržovat koncept, který nám pomůže znovu dobít baterky a přitom se dá snadno začlenit do koloběhu všedního dne. Vědomou očistu je třeba provádět zevnitř, tedy prostřednictvím správné výživy a zvýšeného příjmu tekutin. Podpořit ji ale můžeme i vnější aplikací speciálních krémů a peelingů. Většinou postačí jen několik málo týdnů, aby se tělo probralo ze zimního útlumu. A aby do něj znovu nespadlo, stačí vynechat některé nezdravé zlozvyky, občas si dát nějakou superpotravinu a pravidelně se hýbat.

genuss-wellness-6-ab_2016-10

Uvolňující. Koupel s mořskou solí působí blahodárně na pokožku a pomáhá detoxikovat organismus.

Změna jídelníčku

To, co jíme, ovlivňuje z 80 % to, jak se cítíme. Přitom je důležité dodat tělu, co potřebuje a zároveň ho zbytečně nezatěžovat. Tento přístup hlásá i aktuální trend zvaný Clean Eating, tedy doslova „čisté stravování“. Nejde o žádnou převratnou novinku ani nic složitého. Základní myšlenkou tohoto způsobu stravování je snaha eliminovat ze svého jídelníčku zpracované potraviny s umělými přísadami a připravovat si jídlo ze základních potravin bez zbytečných konzervantů a ochucovadel.

Také kuchyňská sůl by se měla používat co nejméně, případně v podobě přírodní krystalické nebo mořské soli. Bílkoviny je vhodné kombinovat se složenými sacharidy, jako je celozrnný chléb nebo celozrnné těstoviny. „Regulují látkovou výměnu, takže se vyhneme vlčímu hladu, který nás především v zimních měsících občas rád přepadne,“ říká Molnárová.

A jak je to s tuky? Tučné sýry, croissanty a chipsy tolik lahodí našim chuťovým buňkám, protože obsahují velké množství nezdravých ztužených tuků, které jsou nositelem chuti. Clean Eating oproti tomu upřednostňuje jemnější a zdravější chutě, které nabízí rostlinné oleje, avokádo, ořechy nebo tučné ryby.

Cukr, umělá sladidla, umělé barvicí, konzervační a aromatické látky jako glutamát je třeba také co nejvíc omezit. Základ celého konceptu „čistého stravování“ pak tvoří sezónní ovoce a zelenina, ať už syrová, vařená nebo v podobě koktejlů a smoothie.

Ozdravný půst k odkyselení organismu

Naše běžná strava, která většinou obsahuje velké množství masa, uzenin, mléčných produktů, sladkostí, polotovarů a slazených nápojů, náš organismus překyseluje. Dlouhodobě může tato nerovnováha oslabit imunitu a navíc vyvolat i zdravotní obtíže jako osteoporózu nebo chronické bolesti svalů a kloubů. Ale i náš zevnějšek tím trpí. Pleť se stává citlivější a tvoří se více vrásek. Také ochabování vazivových tkání, které způsobuje celulitidu, patří k nevítaným vedlejším příznakům.

Recept na odkyselení těla je přitom poměrně jednoduchý: Zařadit do svého jídelníčku co nejčastěji zeleninu, ovoce, brambory a bylinky. Ty jsou totiž výborným zdrojem vitamínů, minerálů a stopových prvků, které naše tělo právě v tomto období tolik potřebuje. Tuky živočišného původu a cukry je naopak třeba co nejvíc omezit.

Takzvané zásadotvorné potraviny zbaví tělo nejen překyselení, ale i nadbytečných kilogramů, protože stimulují spalování tuků. Takový zdravý koktejl navíc posiluje obranyschopnost organismu, je dobrý pro psychickou pohodu, podporuje krvetvorbu a pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Podle odborníků na výživu spočívá další výhoda zásadité postní kúry v tom, že šetrně reguluje látkovou výměnu a zažívání. Navíc je vhodná i pro ty, kterým jinak redukční diety s omezeným příjmem potravy nedělají dobře.

Pitná kúra

Bylinkové čaje působí blahodárně nejen při nachlazení, ale i v rámci očistné kúry s cílem podpořit látkovou výměnu. Nejlepší je začít s čajem hned po ránu. Bylinný čaj k snídani představuje zdravou alternativu ke kávě nebo černému čaji. Důležité přitom je, měnit čajovou směs přibližně každé čtyři týdny, protože obsažené bylinky mají i své specifické léčivé účinky a neměly by se proto užívat dlouhodobě. Doporučená maximální denní dávka jsou dva šálky bylinného čaje.

Látkovou výměnu efektivně stimuluje například pampeliška, kopřiva, bez, březové listí nebo lipový květ. Mezi neúčinnější přírodní prostředky k detoxikaci organismu, především jater, patří ostropestřec mariánský. Je ho možné užívat v podobě tablet, tinktur nebo čajů.

Doprovodný program k očistné kúře

Pravidelně se hýbejte: Bez dostatečného pohybu se škodliviny nemohou odplavovat z lymfatických cest.
Dodržujte pitný režim: Doporučuje se vypít denně dva až tři litry tekutin v podobě čisté vody a čaje (optimální je zelený nebo matcha čaj, bylinkový čaj v omezeném množství maximálně dva šálky za den). Zároveň je třeba vyhýbat se kávě a alkoholu.
Omezte cukry: Pokud dokážete po určitý čas nemlsat a obejít se bez sladkostí, jistě si brzy všimnete pozitivních změn. Budete mít více energie, posílí se Váš imunitní systém a zlepší se pleť.
Zaměřte se na zdravé tuky: Ztužené tuky v chipsech, croissantech a podobných pochutinách ucpávají lymfatické dráhy, na rozdíl od zdravých tuků s omega-3-mastnými kyselinami například ve lněném oleji nebo v mořských rybách, které dodávají tělu potřebnou energii.
Naučte se odpočívat: Očista stojí energii. Proto je třeba podpořit své tělo tím, že mu dopřejete pravidelný a cílený odpočinek.

Číst dál: Očista pro krásu

Očista pro krásu

Koupele: Vhodné jsou především koupele s mořskou solí a řasami. Koupelovou sůl si můžete snadno namíchat i sami doma. Existují i speciální detoxikační koupele nohou. Celkově by koupel neměla trvat déle než 20 minut a měl by po ní následovat odpočinek.

genuss-wellness-2-ab_2016-10
Zábaly: Chvíle odpočinku můžete spojit i s blahodárnými obklady a zábaly těla, které rozproudí tok lymfy, takže je aktivována látková výměna a škodliviny jsou snáze vylučovány z těla ven. Výborně fungují zábaly s léčivým jílem, bahnem, mořskými minerály, řasami nebo éterickými oleji. Proces detoxikace je možné podpořit zábalem na játra. Teplou nahřívací láhev obalte vlhkým ručníkem, lehněte si na záda a položte ji na oblast jater vpravo pod žebra.

Pocení: Spolu s potem jsou z těla vyplavovány nežádoucí látky a soli a stimuluje se krevní oběh, což podporuje přirozenou detoxikaci. Jednoduchou variantu pro domácí použití představuje parní lázeň obličeje. Do nádoby s vařící vodou nakapejte pár kapek éterického oleje s čisticím účinkem (například rozmarýnový nebo pomerančový olej) a asi deset minut inhalujte horkou páru s hlavou přikrytou ručníkem. Takové parní lázně působí velmi pozitivně na prokrvení a pročištění pokožky a navíc jsou ideální jako příprava na aplikaci pleťové masky. Póry se totiž při napařování široce otevřou a dokáží pak lépe vstřebat a zpracovat účinné látky v pleťové masce.

Číst dál: Potraviny, které Vám dodají energii a podpoří detoxikaci.

Powerfood

einige Superfoods und GewürzeBrambory: patří mezi zásadotvorné potraviny a působí tedy proti překyselení organismu.
Vybrané obiloviny: jako špalda, oves, quinoa, amarant a jáhly jsou zdrojem potřebných živin.
Zelená zelenina: má detoxikační účinky a obsahuje velké množství vlákniny. Jde například o zelí, brokolici, špenát, mangold, petržel a pažitku.
Kyselé zelí: na sebe váže toxiny z těla a pomouhá odbourávat tukové polštářky.
Červená řepa: a její barvivo betain posiluje imunitní systém.
Ostré koření: jako např. zázvor, chilli, pepř, curry nebo křen rovněž povzbuzují pročištění organismu a pomáhají mu zbavit se škodlivých látek.
Bezová šťáva: obsahuje širokou škálu vitamínů a má příznivý vliv na imunitu.

Pomocníci při detoxikaci organismu

Vitamín B6: je důležitý pro krvetvorbu a detoxikaci jater.
přírodní zdroj: celozrnné obiloviny, zelí, ryby, celozrnná rýže, zelená listová zelenina

Vitamín C: podporuje obranyschopnost organismu a hojení ran.
přírodní zdroj: paprika, brokolice, rakytník, kyselé zelí, kiwi, acerola, citrusy

Omega-3-mastné kyseliny: zlepšují odbourávání tuků, mají protizánětlivé účinky a jsou důležité pro správnou činnost mozku.
přírodní zdroj: lněný olej, mořské ryby (losos, sleď, makrela, tuňák), hovězí maso, ořechy, vejce

Selen: stopový prvek, který působí pozitivně na imunitní systém a funkci štítné žlázy.
přírodní zdroj: sezamová semínka, kokosový ořech, para ořechy, slunečnicová semínka, játra, mořské plody

Zinek: zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů.
přírodní zdroj: červené maso, vnitřnosti, špenát, ořechy

Avocado Kiwi Banane ...Hořčík: dodává buňkám energii a zvyšuje odolnost vůči stresu.
přírodní zdroj: celozrnné obiloviny, ořechy, zelená zelenina, ryby, banány

Methionin: aminokyselina podporující detoxikaci jater.
přírodní zdroj: ryby, játra, cizrna, vejce

Cystein: působí jako důležitý antioxidant a posiluje imunitní systém.
přírodní zdroj: syrový losos, vejce, kešu ořechy, pšeničné klíčky

Síra: chrání buňky před toxiny.
přírodní zdroj: mořské ryby, česnek, vajíčka, ořechy, cibule, brokolice

Tryptofan: je důležitý pro správný spánkový rytmus a duševní rovnováhu.
přírodní zdroj: kešu ořechy, jáhly, slunečnicová semínka, kakao

Recept: Detoxikační čaj

Čisticí čaj pro krásnou pleť

tee mit blüten

Budete potřebovat:
40 g bezových květů
40 g květů tužebníku jilmového
20 g lipových květů.

Jak na to:
Lžičku bylinné směsi přelijte ¼ litrem vařicí vody a nechte 10 minut louhovat. Čerstvý čaj pijte po dobu čtyř týdnů třikrát denně.