Menu

Těhotenský test: 7 nejdůležitějších otázek

Mnoho žen se stydí koupit si těhotenský test a neví, který si vybrat

Home » Životní styl » Těhotenský test: 7 nejdůležitějších otázek - 07.2020

Zajít do dm nebo lékárny a koupit si těhotenský test – zní to velice jednoduše. Avšak ne vždy to tak opravdu je, proto vám vysvětlíme ty nejdůležitější otázky. Stud, radost, úleva nebo strach – odpověď na otázku „Jsem těhotná?“ doprovázejí nejrůznější emoce. Když už se žena odhodlá a vydá se pro těhotenský test, často zmateně stojí před regálem a neví, který si má vybrat.

Těhotenský test: Tohle musíte vědět

  1. Proč existuje tolik druhů testů a který si mám vybrat?

Dobrá zpráva na začátek: Všechny těhotenské testy fungují na stejném principu. Neboť každý z nich zkoumá hormon choriogonadotropin (hCG), který začne placenta produkovat v případě těhotenství.

Pokud je vám nepříjemné močit přímo na tyčinku, můžete použít kazetový test, u něhož zachytíte moč do nádoby a z té ji poté pomocí přiložené pipety přenesete na test.

Záleží také na tom, zda chcete test použít pouze jednou k vyloučení možného těhotenství, nebo plánujete dítě, a tudíž budete potřebovat testů více. Existují testy s digitálním displejem, které vám během malé chvíle jasně sdělí, zda jste těhotná, nebo ne. Digitální testy však patří k těm dražším, a pokud plánujete provádět test pravidelně, počítejte s vyššími náklady.

  1. Nakolik je výsledek spolehlivý?

Všechny těhotenské testy, které si můžete v dm nebo lékárnách zakoupit, bývají obvykle velmi spolehlivé, konkrétně na 90 až 99 procent. V čím pokročilejším stádiu těhotenství se nacházíte, tím spolehlivější je také výsledek testu. To platí i pro časné těhotenské testy.

Jak je to možné? Hodnota hCG stabilně stoupá v prvních dvanácti týdnech těhotenství. Pokud je test negativní, může to být i tím, že hladina hormonu hCG v těle je ještě příliš nízká, takže není v moči detekovatelná.

  1. Je potřeba provést několik testů po sobě?

Váš těhotenský test je negativní, ale vy stále pociťujete příznaky gravidity? Pak si můžete po několika dnech udělat test znova. Protože hodnota hCG se zdvojnásobuje přibližně každé dva až tři dny (v prvních dvanácti týdnech těhotenství, poté opět pomalu klesá).

Dělat si několik testů po sobě v jeden den je na druhou stranu poněkud zbytečné, protože výsledek se pravděpodobně nezmění.

Tip: Pokud máte po několika negativních testech stále pochybnosti o výsledku nebo si chcete být zcela jisté, požádejte svého gynekologa o krevní test. V krvi lze hCG detekovat již po šesti až devíti dnech po oplodnění.

  1. V kterou denní dobu si udělat těhotenský test?

Jelikož hodnota hCG je nejvyšší hned po tom, co vstanete, udělejte si těhotenský test ideálně hned ráno.

  1. Může být test pozitivní ještě před tím, než mi vynechá menstruace?

Běžně dostupné těhotenské testy většinou poskytují spolehlivý výsledek nejdříve v první den vynechané menstruace. Existují však také včasné těhotenské testy, které ženám umožňují zjistit, zda jsou těhotné, již například osm dní po oplodnění nebo ovulaci.

  1. Co je odpařovací čárka?

Výsledek těhotenského testu je většinou jednoznačně znatelný jen na velmi krátkou dobu, obvykle během prvních deseti minut. Všechno, co se v testovacím poli odehraje poté, již neplatí. Pokud se například podíváte na test až po 15 minutách místo času uvedeného v návodu (obvykle dvě až pět minut), může se vedle první silné linky objevit druhá, bledější čárka. Ta vzbuzuje v mnoha ženách podezření, že mohou být těhotné.

Skutečnost je taková, že po prvních deseti minutách moč vyschne nebo může test reagovat s vlhkostí vzduchu. Tím se vytvoří tato tzv. odpařovací čárka, která může výsledek zkreslit. Vždy je proto potřeba dodržovat čas určený výrobcem.

  1. Při pozitivním testu: Kdy jít k lékaři?

Ohledně tohoto nepanuje jednotný názor. Obzvláště, pokud se jedná o vaše první těhotenství, jen stěží asi budete chtít odkládat návštěvu u gynekologa, aby vám s absolutní jistotou potvrdil, zda opravdu těhotná jste. To vám nikdo nemůže zazlívat.

Avšak není to nutné. Když se cítíte dobře, nemáte bolesti, a proto chcete jít na první konzultaci až v osmém týdnu těhotenství, je to v pořádku. A má to i své výhody: V osmém týdnu už můžete pozorovat srdeční rytmus svého děťátka a lze také určit, zda se miminko vyvíjí podle plánu nebo zda nečekáte dvojčata. Takže již při první návštěvě získáte spoustu důležitých informací.

Nahoru
OKDalší informace