Menu

Syndrom Petra Pana

Proč někteří muži chtějí zůstat věčným dítětem

Home » Životní styl » Syndrom Petra Pana - 06.2020

Kdo jsou muži, kteří nikdy nedospějí? A může s nimi být žena šťastná? Na co si dát pozor ve vztahu s přerostlým dítětem?

Zdá se, že někteří muži nikdy nedospějí. Než aby převzali zodpovědnost, nechají se raději opečovávat a i po 40. narozeninách se cítí příliš mladí na vážný vztah. Na začátek je potřeba vysvětlit, že tito muži jednají tímto způsobem jen zřídkakdy z pohodlnosti nebo se zlomyslným úmyslem. Americký profesor, rodinný a párový terapeut Dan Kiley přišel s pojmem syndrom Petra Pana. Tento typ mužů se podle něj cítí provinile vůči svým rodičům a obává se, že nikdy nedokáže naplnit jejich očekávání. Podle Kileyho se tito muži obávají najít si partnerku, protože mají pocit, že nedokáží ve vztahu správně fungovat.

Existují ženy, jež přitahují právě muži, kteří vnitřně zůstávají dítětem?

Ano, i takové jsou. Důvodem může být například to, že žena sama se velmi brzy naučí přejímat zodpovědnost za druhé. Pak ji přitahují právě takoví muži, kteří vyzařují lehkost a spontaneitu, protože tyto vlastnosti v jejím životě chybí.

Některé ženy často zaměňují lásku se zodpovědností. Mnohdy si totiž ještě neuvědomují, že její tíhu nemohou nést samy, protože se musí jednat o společný úkol. Na začátku vztahu bude žena se svým mužem prožívat bezstarostnost, ale později zjistí, že je to právě ona, kdo musí převzít zodpovědnost, aby partner mohl nadále setrvat ve své bezstarostnosti.

Jak poznat muže se syndromem Petra Pana?

Pokud muž nebude mít snahu své chování změnit, měla by žena zvážit, zda s takovým partnerem chce zůstávat. Každý člověk se rozhoduje sám za sebe, zda chce dospět, nebo ne. A každá žena má možnost se rozhodnout, zda chce tuto hru hrát se svým partnerem. Podle čeho muže, který chce zůstat věčným dítětem, poznat?

  • Často se jedná o osamělé a hrdinské kovboje, kteří se prohánějí prérií a vždy zůstávají nezávislí.
  • Mají velké potíže s hierarchií, povinnostmi a pravidly.
  • Často se u nich projevuje sexistický nebo jinak devalvující postoj k ženám.
  • Upřednostňují přátelství mezi muži a rádi jsou součástí skupiny.
  • Připadá jim složité řešit vážné konflikty v partnerství konstruktivně a snažit se společně najít řešení.
  • Milují přikrášlování skutečnosti. Často jim chybí schopnost sebereflexe a sebekritiky.
  • Pokud nastanou doma problémy, začnou rychle dobývat jiné území a mají pocit, že oni neudělali nic špatného. Obviňují partnerku, že všechno hezké a jednoduché zničí.
  • Pokud jde o sexualitu, těžko se vyrovnávají s rovnocennou partnerkou a jsou rozrušeni, když žena usiluje o spravedlivě naplněnou sexualitu.

Jaké problémy z toho plynou?

Kdo nikdy nechce dospět, stojí si v první řadě v cestě sám, protože se ohraničuje od ostatních a omezuje vlastní vývoj. Bohužel tím však omezuje i lidi, na kterých mu vlastně opravdu záleží. Ženy nechtějí setrvávat v dlouhodobém vztahu s někým, kdo chce zůstat navždy dítětem. Hledají vyspělého muže, který je připravený převzít zodpovědnost, založit rodinu, vychovat děti a společně překonávat všechny běžné překážky.

To ale neznamená, že by se muž měl vzdát své hravosti, touhy po dobrodružství a spontaneity. Právě naopak: Tyto vlastnosti jsou podstatné a pro vztah nesmírně obohacující. Ale zároveň platí, že oba mohou žít klidný a naplněný život jen tehdy, když se podělí o zodpovědnost.

Nahoru
OKDalší informace