Menu

Jídlo se super schopnostmi

Zkuste domácí i exotické superpotraviny

Home » Inspirace » Výživa » Jídlo se super schopnostmi - 12.2016

Superpotraviny mají výjimečné výživové vlastnosti, podporují zdraví našeho těla i psychickou pohodu. Každý, kdo se zajímá o zdravou výživu, by je měl pravidelně zařazovat do svého jídelníčku.

Domácí superpotraviny

Ve spojení se superpotravinami nás většinou nejprve napadnou nejrůznější exotické bobule, řasy či semínka. Přitom pole nebo zahrádka místního farmáře nabízí celou řadu plodin, které jsou plné důležitých živin. Výhodou regionálních potravin je jejich běžná dostupnost a možnost snadno je začlenit do svého jídelníčku, aniž bychom museli měnit tradiční, osvědčené recepty. Rozhlédněte se proto dobře kolem sebe, jakými mnohdy nenápadnými poklady můžete svou výživu obohatit.

 

Lněné semínko:  

leinsamenLněná semínka jsou velmi ceněná pro svoji schopnost vázat vodu a podporovat trávení. Navíc obsahují velké množství omega-3-mastných kyselin a pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu. O důvod více, proč je zařadit do jídelníčku.

Produktový tip:
Vegan.
Lněná semínka od dmBio jsou ideální do müsli i pečiva. Protože dost nabobtnávají, měla by se konzumovat s dostatečným množstvím tekutin.

 

Klíčky:

Naklíčené luštěniny nebo třeba výhonky ředkviček jsou výborným zdrojem vitamínů, minerálů, proteinů a antioxidantů. Mají detoxikační účinky a obsahují spoustu enzymů, které tělu usnadňují trávení. Musí se však konzumovat zcela čerstvé.

 

Kyselé zelí:

sauerkrautsaft

Kyselé zelí obsahuje velmi účinné mikroorganismy, které tvoří přirozenou součást našeho imunitního systému. Navíc je dobrým zdrojem vitamínů i železa. Zároveň neobsahuje žádný tuk a má jen velmi málo kalorií.

Produktový tip:
Zeleninová.
Čerstvě vymačkaná šťáva z kyselého zelí od dmBio je šetrně zkvašená kyselinou mléčnou a zjemněná špetkou mořské soli.

Vlašské ořechy:

Ořechy patří k velmi oblíbeným superpotravinám. Obsahují velké množství nenasycených omega-3-mastných kyselin, bílkoviny, vitamíny a minerály. Snižují hladinu cholesterolu a příznivě působí na krevní oběh.

Produktový tip:
Posilující.
Vlašské ořechy dmBio vás nejen zasytí a dodají energii, ale navíc podpoří psychiku. Působí proti stresu a jsou skvělým jídlem pro náš mozek.

Zelený ječmen:

Mladý zelený ječmen je doslova nabitý vitamíny, minerály a enzymy. Jako tzv. zelená potravina s velkým obsahem chlorofylu okysličuje krev a tkáně, působí protizánětlivě, podporuje obranyschopnost organismu a navrací ho do přirozené pH rovnováhy.

Med:

Je pravda, že med obsahuje z velké části cukr. Díky svému složení je však velmi hodnotnou potravinou, bohatou na vitamíny, minerály a antioxidanty. Navíc podporuje imunitu a působí jako přírodní antibiotikum.

Produktový tip:
Jemný.
Květový med dmBio z ekologického zemědělství se vyznačuje lehce květinovou chutí a světle žlutou barvou. Hodí se nejen jako sladidlo do nápojů, ale i na pečivo a do dezertů.

Červená řepa:

Vysoký podíl železa a kyseliny listové, které podporují tvorbu červených krvinek, dělá z červené řepy snadno dostupnou superpotravinu. Kromě toho obsahuje i velké množství vitamínů a minerálů, pomáhá čistit krev a její barvivo betain působí pozitivně na cévní systém i játra.

Produktový tip:
Šťavnaté.
Smoothie dmBio s červenou řepou a jablkem představuje výbornou osvěžující svačinku bez přídavných látek, která vám dodá energii a vitalitu.

 

 

Exotické superpotraviny

Ve výživě hraje důležitou roli také rozmanitost. Exotické superpotraviny nabízí možnost kreativně zpestřit svůj jídelníček a vyzkoušet něco nového. Doporučujeme je kombinovat s místními superpotravinami, protože se často překvapivě dobře doplňují nejen chuťově, ale i co se týče výživových vlastností. Nebojte se proto experimentovat a objevovat svět netradičních chutí a ingrediencí.

Kokosový ořech:

Kokos má nejen skvělou chuť a aroma, ale díky svému výživnému obsahu také blahodárné účinky na náš organismus a jeho zdraví. Kokosové mléko je bohaté na vápník a fosfor, kokosová voda pročišťuje organismus a kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která posiluje imunitní systémgenuss-essen-17-ab_2016-10

Produktový tip:
Krémová. Kokosová pomazánka dmBio se výborně hodí ke zjemnění exotických pokrmů, stejně jako k přípravě polévek, omáček nebo dezertů.

 

Acai:

Blahodárný vliv plodů palmy acai na lidské zdraví je dobře znám po dlouhá staletí. Toto bobulovité ovoce temně fialové barvy se pyšní vysokým obsahem bílkovin, vlákniny, esenciálních mastných kyselin, vitamínu B i minerálů. Má antioxidační účinky a podporuje buněčnou obnovu.

 

Goji:

genuss-essen-11-ab_2016-10

Plody goji neboli kustovnice čínské si poslední dobou získávají stále větší oblibu. Obsahují vitamíny, minerály, vlákninu i stopové prvky. Jsou ceněné nejen pro svou výživovou hodnotu, ale také jako známý elixír mládí.

Produktový tip:
Ovocné. Sušené plody goji od dmBio jsou rychlým zdrojem energie. Je možné dát si je jako zdravou svačinu, výborně se však hodí také do müsli, kaší nebo dezertů.

Granátové jablko:

Zrníčka granátového jablka jsou jedinečnou zásobárnou antioxidantů a vitamínu C. Posilují náš imunitní systém, pomáhají regulovat krevní tlak a působí protizánětlivě.

Produktový tip:
Aromatická. 100 % nefiltrovaná šťáva z granátového jablka dmBio se může pít čistá nebo zředěná vodou. Zároveň se hodí i do dezertů nebo salátových zálivek.

Chia semínka:

genuss-essen-9-ab_2016-10

Chia semínka hojně využívali již staří Aztékové a Mayové. Obsahují mnoho antioxidantů, omega-3-mastné kyseliny a vysoký podíl vlákniny a proteinů. Pomáhají zvýšit vytrvalost
a sílu nejen u sportovců.

Produktový tip:
Mnohostranná.
Chia semínka dmBio se výborně hodí do zeleninových a ovocných šťáv, jako přísada do jogurtu či müsli nebo při pečení jako pojidlo místo vajíčka.

Zázvor:

Výčet blahodárných vlastností zázvoru by byl velmi dlouhý: Má mimo jiné protizánětlivé a antiseptické účinky, působí proti křečím a stimuluje správné zažívání. Užívá se také jako prevence nevolnosti při jízdě dopravními prostředky.

Produktový tip:
Pikantní. Kandované kostky zázvoru dmBio s vynikajícím kořeněným aroma vás zahřejí během chladných dnů.

 

Aloe vera:

genuss-essen-16-ab_2016-10

Aloe vera čistí pleť a pomáhá léčit spáleniny sluncem i drobná zranění. Při vnitřním užívání podporuje trávení, působí protizánětlivě a proti překyselení organismu.

Produktový tip:
Přírodní. Čistě rostlinnou šťávu dmBio z aloe vera můžete pít samostatně nebo ředěnou s vodou či jinými ovocnými šťávami.

 

Nahoru
OKDalší informace