Menu

Sůl jako elixír krásy

Blahodárná kombinace vody s mořskou solí pro krásu a zdraví

Home » Krása » Péče o tělo » Sůl jako elixír krásy - 10.2016

Je dobrá pro pokožku a uvolňuje mysl. Už po tisíciletí jsou známé blahodárné účinky mořské soli. A dnes si můžete připravit koupelovou sůl snadno sami doma.

Dveře do koupelny zavřete zevnitř a zapomeňte na celý svět. Napusťte si do vany teplou vodu a nasypte si do ní nějakou voňavou koupelovou sůl. Potom se uvolněte. Na nic nemyslete. Klidně dýchejte. Jen si užívejte chvíle pohody. A jako bonus navíc je zároveň hýčkána i vaše pokožka.

Koupelová sůl jí totiž pokožce potřebné živiny a intenzivně o ni pečuje. Působí stejně jako peeling, proto je pleť po solné koupeli tak jemná a vláčná. Navíc podporuje detoxikaci organismu a zpevňuje vazivové tkáně. Koupelové soli se proto právem těší velké oblibě jak pro své kosmetické, tak i terapeutické vlastnosti. A to už po celá tisíciletí.

Staré a osvědčené

Blahodárné účinky koupele ve slané vodě jsou lidstvu známé odedávna. Již staří Egypťané se koupali v soli z Mrtvého moře, ke které přimíchávali různé vonné esence. Rovněž známý řecký lékař Hippokrates údajně předepisoval na nejrůznější obtíže koupele se solí, a to již kolem roku 400 př. n. l. A dokonce i bájnému Homérovi bylo zřejmě příznivé působení slané koupele dobře známé, koneckonců nechal Odyssea znovu získat sílu právě tímto způsobem. V 18. století pak došlo k nevídanému rozkvětu solných terapií. Solné koupele se jako velká móda postupně rozšířily z Anglie do celé Evropy.

krystaly soli v dlaních

Nad zlato. Sůl je jedním z nejcennějších přírodních bohatství naší Země. Také pro naši pokožku a krásu.

Léčivé a detoxikační

Dnes se koupelové soli využívají především pro terapeutické účely. Jejich léčivé účinky při určitých onemocněních jsou vědecky probádané a nezpochybnitelně prokázané. Velmi dobrých výsledků dosahují především u léčby kožních problémů, svalových obtížích, revmatismu a mnoha dalších. Zároveň zmírňují pocity vyčerpání a dodávají nám novou energii. Navíc usnadňují odplavování škodlivých látek z těla.

Horká koupel totiž aktivuje pocení, čímž se vyrovnává bioenergie a stimuluje tok energie v celém těle. V neposlední řadě dodává solná lázeň pokožce potřebnou hydrataci, takže se doporučuje zejména lidem s citlivou a suchou pletí. Skrze detoxikaci pokožky se čistí celé tělo a zmírňuje tvorba vrásek. Při pravidelných koupelích se i zrohovatělá a drsná pokožka stává hebkou a vláčnou, mastná a problematická pleť se zase vyčistí a rozjasní. Při cílených terapiích se doporučuje používat převážně čistou mořskou sůl, nebo ještě lépe sůl z Mrtvého moře.

Složení a účinky

Koupelová sůl se samozřejmě skládá převážně ze solí, jako je chlorid sodný, fosforečnan sodný nebo borax, tj. přírodní sůl s obsahem bóru. Zároveň obsahuje důležité minerály jako hořčík, brom, draslík, železo, vápník, zinek a měď. Všechny tyto minerály mají na pokožku velmi blahodárný vliv.

Například ionty hořčíku pronikají do horních vrstev pokožky a zlepšují její hydrataci, takže pleť zůstává krásně jemná a vláčná. Brom zase podporuje tvorbu hormonů zodpovědných za regeneraci kůže a celkově zklidňuje celé tělo. Draslík zvyšuje obranyschopnost pokožky a působí protizánětlivě. Vápník má antialergické vlastnosti a pomáhat udržovat citlivou pleť v rovnováze.

mořská sůl

Posilující. Mořská sůl obsahuje důležité minerály jako hořčík, vápník a železo.

Koupelové soli jsou většinou k dostání ve formě prášku nebo granulátu, někdy mohou být stlačené do tablet. Často také obsahují barviva a vonné látky a bývají obohacené o éterické oleje a květové esence. Jednotlivé přísady pak podmiňují následný účinek soli. Pozitivní účinky solné koupele spočívají v zásadě v tom, že sůl ovlivňuje osmotickou rovnováhu vody. To znamená, že pokud je podíl soli v koupeli dostatečně vysoký a odpovídá koncentraci soli v krvi, může probíhat výměna látek mezi naším tělem a vodou. Skrze pokožku se tak organismus detoxikuje a odkyseluje.

Obsah soli ve vodě navíc zvyšuje její hustotu a působí na tělo vztlakovou silou, takže máme pocit, že nás voda nadnáší. Ale i bez ohledu na zákonitosti chemie a fyziky se po solné koupeli člověk cítí doslova lehčí a uvolněný, má klidnou hlavu a přirozeně ošetřenou pokožku. Koupelová sůl zkrátka představuje skvělý, multifunkční relaxační prostředek. A pokud máte chuť, můžete si celkem snadno doma namixovat svou vlastní, originální směs podle aktuální nálady.

Ručně vyrobené a darované

Ať už chcete koupelovou sůl ihned použít, nebo ji uchovat v hezké lahvičce a darovat na Vánoce svým blízkým, k její domácí výrobě opravdu nepotřebujete mnoho. Postačí sůl, květové esence a různé éterické oleje. Kreativitě se zde meze nekladou. Jen v případě éterických olejů je potřeba dávat si pozor, protože ne každý olej je vhodný pro všechny typy pokožky a mohla by dokonce hrozit i alergická reakce.

Nejvhodnější druhy představují mořská sůl, sůl z Mrtvého moře, kamenná sůl, himalájská sůl nebo jejich libovolná kombinace. Jednotlivé druhy se lišší velikostí zrn a namíchané proto vypadají ještě lépe. Hotový mix je dobré nechat alespoň půl dne odpočinout, aby se propojily jednotlivé složky. Poté už solnou směs můžete přesypat do malé lahvičky nebo karafy. Anebo rovnou do vany, ponořit se a příjemně relaxovat.

 

Recept: Koupelová sůl pro dlouhé zimní večery

Budete potřebovat

Jak na to: Sůl nasypejte do velké sklenice se šroubovacím uzávěrem. Nakapejte k ní mandlový olej i oba éterické oleje, sklenici uzavřete a pořádně protřepejte, aby se všechny složky dobře promíchaly. Skořici a anýz vložte do sáčku na koření a celý sáček přidejte do lahve se solí. Aby sůl nasála všechny vůně a účinné látky z koření, potřebuje čas. Proto je ideální nechat směs alespoň 5 dní odležet. Poté už stačí jen sůl přesypat do hezké nádoby, dozdobit ji a originální vánoční dárek je na světě.

koupelová sůl

Chvilka pro relaxaci. Ponořte se do vany a nechte na sebe působit koupelovou sůl.

Recept: Koupelová sůl proti nachlazení

Budete potřebovat:

  • 1 misku jemné mořské soli
  • 1 šálek hrubozrnné mořské soli
  • 8 kapek eukalyptového oleje
  • 8 kapek pomerančového oleje
  • 8 kapek tymiánového oleje

Jak na to: Smíchejte všechny ingredience a přesypte je do odpovídající sklenice. A máte hotovo. Tato směs urychluje léčení nachlazení, ale zároveň působí i preventivně. Eukalyptus uvolňuje nos, tymián zase tlumí kašel.

mořská sůl a tymián

Léčivá. Přírodní mořská sůl, zejména ta z Mrtvého moře, má blahodárné účinky na naše zdraví.

Jak správně používat koupelovou sůl?

Koupelové soli mají velmi pozitivní účinky na naši pokožku. Při jejich používání byste však měli dodržovat několik doporučovaných pravidel.

  • Dávkování: 100 gramů čisté koupelové soli na celou vanu je naprosto dostačující. Toto množství odpovídá přibližně 4 velkým lžícím. Pokud použijete stlačenou sůl v podobě tablet, bude Vám obvykle stačit jedna.
  • Teplota: Optimální teplota vody ve vaně by se měla pohybovat mezi 35 a 37 stupni. Pokud by byla nižší, koupelová sůl nebude moci zcela rozvinout své blahodárné účinky. Kratší a chladnější koupele do 35°C nás osvěží a energetizují. Koupel sloužící k uvolnění by měla být teplá asi 36 až 37°C. Teplota vody nad 37 °C nás před spaním příjemně ukolébá. A léčivé koupele bývají většinou ještě více horké.
  • Délka: Koupel by měla trvat maximálně 20 minut. Delší koupání v soli by pokožku spíše vysušilo.
  • Odpočinek: Po horké koupeli se doporučuje pokožku velkoryse namazat tělovým krémem nebo mlékem a dopřát si přibližně půlhodinový odpočinek. Obecně by se koupelová sůl neměla používat častěji než dvakrát až třikrát týdně.
  • Nápoje: Po koupeli dodejte tělu tekutiny v podobě vody nebo bylinkového čaje, které stabilizují krevní oběh.

Tip: Účinky koupelové soli se projeví až po 10 – 15 minutách. Po koupeli pokožku jen jemně otřete a každopádně ještě chvíli odpočívejte.

DIY solný peeling

Nechce se Vám do vany? Zkuste si vyrobit domácí solný peeling ze surovin většinou běžně používaných v kuchyni.

Kávový peeling

Kaffee Peeling mit Olivenöl und Salz

Peeling pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a celkově zjemňuje a rozjasňuje pokožku. Káva navíc stimuluje buněčnou obnovu i prokrvování a působí dokonce proti celulitidě.

Na 1 skleničku budete potřebovat:

 

Jak na to:

Nejprve smíchejte kávový prášek s olejem. Měla by vzniknout vláčná hmota, ke které přidejte sůl a míchejte tak dlouho, dokud neodstraníte hrudky.

fertiges Kaffeepeeling im Glas zum verschenken

Solný peeling deluxe

Salzpeeling aus Salz Honig und Milch

Med pokožku zklidňuje, zjemňuje a přirozeně hydratuje. Ne nadarmo ho proto už staří Římané nazývali „božským všelékem“. Navíc pleť vypíná a pomáhá předcházet jejímu předčasnému stárnutí.

Na 1 skleničku budete potřebovat:

 

Jak na to:

Nejdříve smíchejte mléko se solí. Poté přidávejte med a promíchávejte, dokud nevznikne konzistentní, vazká hmota.

Peeling mit Salz schön verpackt

 

Nahoru
OKDalší informace