Menu

Monsieur Pompadour

Styling s retro vzpomínkou

Home » Krása » Monsieur Pompadour - 05.2018

Štětka na holení, nebo pomáda, retro voda po holení, nebo raději zklidňující olej? Trend návratu ke starým, osvědčeným klasikám už pronikl i do světa pánské kosmetiky.

Olej na holení

Dříve
Holení mužů má velmi dlouhou tradici. Jeskynní malby dokazují, že muži se zbavovali vousů již před 25.000 lety. Tehdy k tomu však používali ostré kameny či mušle. Staří Egypťané se již ve 4. století holili pomocí měděných nebo zlatých skalpelů, Římané upřednostňovali pemzy a domorodci z Jižní Ameriky prosazovali metodu vytrhávání. Rostlinné oleje jsou prvními známými doplňky pro přípravu vousů na depilaci. Těžko říct, proč se v našich zeměpisných šířkách oleje na holení postupem času pomalu vytratily, protože mají nesporně mnoho předností.

Dnes
Pečující oleje skvěle připraví vousy i pokožku na následné holení. Vytvoří na tváři a vousech lehký ochranný film, který funguje na pokožce jako ochranný štít před podrážděním žiletkou. Navíc olej vousy změkčí a žiletka díky němu lépe klouže po povrchu, takže nedochází k nechtěnému pořezání. S olejem se tak vyhnete následnému zarudnutí a narušení pleti.

Dnešní oleje dokáží však ještě více. Jelikož nejčastěji sestávají z kombinace rostlinných olejů, mají kromě ochranné funkce také pečující vlastnosti. Dodají pleti hydrataci, projasní ji, dezinfikují drobná poranění a uzavírají póry. Vitamín A a E pokožku vyživí a éterické oleje se postarají o příjemnou vůni.

Použití
Není nic jednoduššího než si omýt obličej, vmasírovat olej, nechat chvilku působit, oholit a hotovo.

S citem. Balea MEN olej na holení vytváří ochrannou bariéru mezi břitem a pokožkou. Cenný komplex s pěti pečujícími oleji (slunečnicový, mandlový, olivový, babasový a heřmánkový olej) zaručuje vláčnost pokožky a vousů.

Štětka na holení

Dříve

Podle expertů můžeme datovat příchod štětky na holení do Evropy kolem roku 1750. Předtím si museli muži vystačit pouze s rukama. S prosazením holení i mimo lazebnické salony se tak štětka v 19. století stala běžnou součástí výbavy pro mokré holení. Nejčastěji se vyráběla z jezevčí srsti, která se k těmto účelům hodila nejvíce. Avšak použít se mohly i prasečí štětiny či žíně. Ve 20. století štětku postupně vytlačily elektrické holicí strojky.

Dnes
Dříve běžné mokré holení se opět dostává ke slovu a stává se denním rituálem mnoha mužů. Ne vše staré je totiž automaticky špatné. Mokré holení má mnoho výhod: Je důkladnější, výhodnější a jednoznačně šarmantnější. A pozornost ženy jistě upoutají i retro pomůcky, které k němu muž potřebuje. Do štětky na holení by se muž určitě neměl bát investovat, protože jednak musí zvládnout dobře nanést pěnu, ale zároveň jemně namasírovat pleť. Díky tomu se totiž otevřou póry a vousy se postaví, takže jejich oholení půjde snadněji.

Použití
Práce štětky nastává ve chvíli, kdy musí z holicího mýdla vytvořit pěnu. Před použitím byste ji proto měli navlhčit vlažnou vodu. Usnadníte tak jí i sobě práci. Pomocí štětky pak napěňte mýdlo krouživými pohyby po tváři. Místo mýdla můžete samozřejmě použít také holicí pěnu nebo gel, které napěňte nejdříve v ruce a poté je štětkou krouživými pohyby naneste na navlhčenou tvář a krk.

Jemná. Balea MEN pěna na holení Sensitive vousy změkčuje, takže žiletka může hladce klouzat po tváři. Složení s aloe vera pokožku zklidňuje a dodává jí potřebnou hydrataci.

Se švihem. Štětka na holení Balea MEN s příjemným masážním efektem je vyrobena z přírodních štětin a bez problémů napění krém i mýdlo na holení.

Retro vody po holení

Dříve
Vůbec první vody po holení se začaly objevovat před zhruba 200 lety, tehdy se vyráběly z amerického vilínu. Jejich hlavní úlohou bylo dezinfikovat pokožku po holení. Originální receptury obsahují vcelku velké množství alkoholu, od něhož se dnes ustupuje. Tehdy to však nebyl problém, protože citlivá pokožka nebyla celoplošným problémem. Vonné nóty pižma, santalového dřeva, dubové kůry, vilínu, cedru nebo ambry, smíchané s citronovými nuancemi však zůstávají i dnes. Mentol a kafr se dnes stejně jako dříve starají o osvěžující efekt. Skleněné lahvičky, do kterých se plní, vzbuzují nostalgickou náladu.

Dnes
Vzpomínky na vůně patří k těm nejsilnějším vůbec. Komu vytane na mysl vůně Pitralonu, tabáku nebo kolínské vody, toho mozek se automaticky vydá na nostalgickou cestu. Vůně se totiž stejně jako v dávných dobách dostává opět do popředí zájmu při výběru. Retro vody po holení uzavírají póry, působí antibakteriálně a zklidňují pokožku, ale zároveň se kvůli velkému množství alkoholu a vonných složek hodí spíše pro normální pleť.

Použití
Vodu po holení jednoduše naneste pomocí rukou na osušená místa, která jste oholili. Můžete ji jemnými pohyby vmasírovat do pokožky. Nezapomeňte také na krk!

Přírodní. alverde MEN balzám po holení Sentitiv s rostlinnými výtažky a oleji pečuje o citlivou mužskou pokožku. Aloe vera, bisabolol a účinná látka z kořene lékořice chrání pokožku před podrážděním po oholení.

Osvěžující. Voda po holení Balea MEN Fresh regeneruje a pečuje o čerstvě oholenou pleť. Snižuje podráždění a bezolejová formule s bisabololem a panthenolem pleť osvěží.

Některé retro vody po holení se uzpůsobují moderním mužům a jsou na bázi emulze nebo například upravené pro citlivou pleť. Takže vás nic nepopálí.

Pomády

Dříve

Pomádu měli ve dvacátých a třicátých letech 20. století v kapse především praví gentlemani s pěšinkou. Na ně navázali v padesátých letech milovníci rokenrolu s nepřehlédnutelnou vlnou ve vlasech. Patku Elvise Presleyho bychom mohli nazývat synonymem k pomádě. Avšak pro nedostatek pravé pomády se muži tehdy uchylovali spíše k tuku, oleji nebo máslu, jen aby se přiblížili svému idolu. Tehdy patřila pomáda, nebo nějaká její náhražka, ke zcela běžné výbavě pro péči o vlasy. Poté však začala stále více ztrácet na významu. Mimochodem, svůj původ má někdy v 18. století. Tehdy se do tuku přidávalo pyré z jablek (francouzsky pomme) a tento produkt platil za kosmetický výdobytek šlechty.

Dnes
Pomáda se v průběhu let stala absolutním stylingovým multitalentem, ale začalo se ubírat na jejím použitém množství. Také už v nich nenajdeme jablka a šlechtický přívlastek. Místo toho se vyrábí z cenných olejů a vazelíny, smíchaných s bylinnými extrakty a rostlinnými výtažky. Výrobci jdou s dobou a pochopili, že dobrá pomáda nevyžaduje chemické substance, barviva, konzervanty ani velké množství alkoholu. Dnešní produkty vlasy neslepují a nechávají je hladké na dotek. A přestože účes vydrží v požadovaném tvaru, můžete vlasy snadno rozčesat. Z pomády nebo gelu ve vlasech profituje i pokožka hlavy, protože svědění a lupy se dají na ústup. Muži si mohou vybírat z mnoha stupňů fixace a také si zvolit matnou variantu.

Použití

S pomádou a gelem můžete vytvořit nenápadný decentní styling, stejně jako extravagantní rozcuch přitahující pozornost. Docílíte s nimi wet-looku i uměleckých výtvorů, vše záleží jen na naneseném množství. Slabým vlasům s nimi dodáte sílu, kučeravé kadeře zkrotnou a přírodní vlny dostanete pod kontrolu.

Neviditelný. Balea MEN stylingový gel na vlasy Invisible nabízí extra silný účinek fixace účesu, aniž by vlasy slepoval. Vytvoříte s ním jedinečný účes. Gel se ve vlasech dokonale schová a nezanechává žádné viditelné stopy.

Laura Fuchs, make-up-artistka

»I s malým množstvím produktu dosáhnete skvělých výsledků. Před nanesením prohněťte pomádu v dlaních, abyste ji zahřáli. Bude se vám s ní pak lépe pracovat.«

Gentlemani na Instagramu

Nahoru
OKDalší informace