Menu

Stresuje vás pondělní ráno?

Z čeho může pramenit strach z práce a jak proti němu bojovat

Home » Životní styl » Stresuje vás pondělní ráno? - 05.2020

Nedělní odpoledne je v plném proudu. Poslední hodiny týdne bychom vlastně mohli strávit naprosto uvolnění a v pohodě. Ale zatímco někteří se bezstarostně toulají po lese, mnoho lidí zaplaví nepříjemné pocity. Už nyní ve svých hlavách prochází vším, co je čeká v následujícím týdnu. Pouhá myšlenka na pondělní ráno v nich vyvolává stres.

Samozřejmě není zapotřebí každý týden začít s nejvyšším odhodláním a těšením se na nové úkoly. Ale co si počít, když strach na začátku každého týdne zcela ovládne všechny naše myšlenky? Podle jedné studie trpí takzvaným pondělním blues až 85 procent zaměstnanců. Nový pracovní týden začínáme se špatnou náladou. Důvodem může být nadměrný tlak na výkon, konflikty s kolegy a nadřízeným, nebo dokonce šikana na pracovišti. V některých jedincích pak mohou tyto osoby, situace či samotné místo vyvolat až paniku.

Takhle zvládnete pondělní blues

1. Sportem a dechovým cvičením proti stresu

Možností, jak si sportem vyvětrat hlavu a zklidnit se, existuje nespočet. Najděte si takovou sportovní aktivitu, při níž se dokážete alespoň na chvíli zbavit všech dotěrných myšlenek. Mnoha lidem kromě sportu také pomáhá dechové cvičení, meditace, jóga nebo poslech relaxační hudby. Činnost, během níž se dokážete uvolnit a zapomenout na starosti, byste měli pravidelně opakovat – především v neděli nebo pondělí ráno. Jde o signál pro mozek, že strach je neopodstatněný a vy máte své emoce pod kontrolou.

2. Pondělí si naplánujte již v pátek

Nový pracovní týden ve svých myšlenkách začněte, už když končí ten starý – v pátek. Po posledním úkolu si promyslete, co vás v pondělí čeká, a připravte si vše, co budete k vyřešení daného úkolu potřebovat. Čeká-li vás důležitá schůzka, můžete si například promyslet, co si na ni obléknete a jakým směrem chcete jednání vést.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Nežijte jen o víkendu

O víkendech sice máme mnohem více času na zábavu, ale přesto bychom neměli ve všední dny přežívat jen pro ně. Sejděte se v přáteli i v týdnu po práci, zajděte si do kina nebo vyzkoušejte novou restauraci ve vašem městě. Pokud stihnete část svých zájmových aktivit v týdnu, zbyde vám o víkendu i více času na spánek. Do nového týdne pak vkročíte odpočatí.

4. Vnímejte své tělo

Přepadá vás obvykle v neděli nervozita, bije vám srdce rychleji, třesou se vám ruce a jste napjatí? Pak je nejvyšší čas reagovat. Pokud se u vás objeví negativní myšlenky a doprovodné tělesné symptomy, měli byste je brát vážně a ptát se po příčině. Většinou se totiž jedná o zprávy s důležitou informací.

5. Promluvte si nebo změňte práci

Jestliže vás stres trápí již delší dobu a uklidňující strategie nezabírají, měli byste jeho příčinu vyřešit. Sejděte se se svým šéfem a otevřeně si o všem promluvte. Možná zjistíte, že za vším se skrývá pouhé nedorozumění. Anebo to povede ke změně pracovní činnosti či pracovních podmínek.

Pokud se však ani po rozhovoru nic nezmění a vaše psychická zátěž zůstane nadále vysoká, měli byste se zamyslet nad změnou zaměstnání. Nejdůležitější totiž je nenechat se stresem dlouhodobě ovládat.

Nahoru
OKDalší informace