Active Beauty
Srdce, nebo rozum?

Srdce, nebo rozum?

Pokud jde o rozhodování, často máme na výběr. Rozum volá: „Udělej to!“, zatímco pocit v břiše šeptá: „Nedělej to!“ Nebo srdce říká: „Následuj mě!“ a hlava oponuje: „Zůstaň tady!“ Komu bychom měli naslouchat? Ideálně všem těmto složkám. Protože pokud se chceme rozumně rozhodovat, musíme si nejprve uvědomit vlastní pocity – a ty poté správně zařadit. Emoce jsou cenné zdroje, díky nimž můžeme zmoudřet. Předpokladem však je, že jsme připraveni se s nimi vypořádat.

6 tipů, jak se moudře rozhodovat

  1. Berte svůj vnitřní hlas vážně

Když nám někdo vypráví o složitém dilematu, většinou okamžitě podvědomě cítíme, co je v dané situaci správné a co špatné. Sice se pokoušíme nad danou věcí logicky zamýšlet, ale jen proto, abychom se utvrdili v onom pocitu. Moudří lidé to vědí. Velmi dobře svůj pocit vnímají, ale jen jako takový. Většinou si myslíme: „Když to slyším, okamžitě se cítím úplně jinak.“, ale také se ptáme: „Odkud plyne, že se do toho hned cítím natolik vtažený? Možná nejde o nic objektivního?“ Kdežto moudrá osoba nejprve vnímá svůj pocit a neříká: „Dobře, můj pocit je silně proti, ale co na tom záleží?“ Snaží se porozumět tomu, co ten pocit znamená, i když se jím nebude nutně řídit.

  1. Rozlišujte objektivitu a subjektivitu

Cílem je respektování subjektivního pohledu při současné snaze o objektivitu. Cílem je vidět věci tak, jak opravdu jsou. A ne skrz různé brýle, které každý má. Součástí objektivity je i schopnost říct si, že jistě existuje nějaká objektivní realita, ale ta není tak důležitá, protože jde o to, že náš pohled na danou věc je v tomto konfliktu odlišný od toho, který zaujímají naši protivníci. Často se to vůbec netočí kolem objektivity, ale jde o to, že objektivně vidíme, že jde o náš subjektivní názor.

  1. Obklopujte se moudrými lidmi

V různých studiích se lidí stále dotazovali, díky čemu podle svého názoru zmoudřeli. Mnozí odpověděli, že zažili, jak se někdo podle jejich názoru moudrý vypořádal s určitou situací, a to je ovlivnilo. Právě pomocí takových modelů se můžeme dobře učit. Dokonce to funguje i tehdy, když si jen představíme, jak by někdo, koho považujeme za moudrého, v nastalé situaci reagoval. I to je cesta, jak najít vlastní řešení.

  1. Učte se z pozitivních zkušeností

Zmoudřet můžeme i díky pozitivním zkušenostem. Jedná se například o zážitky, které doslova změní náš život – například narození dítěte. V druhém případě umí moudří lidé využívat šťastné okamžiky ve svém životě jako zdroje. Skvěle to reprezentují slova jedné starší dámy, která žije v horách a říká: „Je to taková nádhera, když slunce osvítí vrcholky hor, cítím se při tom opravdu šťastná.“ Vnímat něco takovýmto způsobem – to jsou moudrými lidmi zcela vědomě vytvořené zdroje.

  1. Žijte pozorněji

V rámci jedné studie si měli lidé na různých „úrovních moudrosti“ vést po dobu jednoho až dvou týdnů deník. Dvakrát denně si měli poznamenat pozitivní a negativní zážitky a také to, jak se při nich cítili. Ze studie vyplynulo, že moudří lidé více vyprávěli o pozitivních zážitcích, zaznamenávali si i malé radosti, které se zřejmě staly i ostatním, jenže ti si je neuvědomovali. Například krátký rozhovor s milou pokladní v supermarketu. Nebo dokonce radost z toho, že svítí sluníčko. Zdá se, že část štěstí je u moudrých lidí založena na schopnosti ocenit radost.

  1. Akceptujte se

Moudrost určitě zvyšuje štěstí. I když cesta do tohoto stavu nebývá vždy veselá. Zabývat se sám sebou může někdy bolet. K tomu se přidává nekontrolovatelnost mnoha věcí, kterou si moudří lidé uvědomují. Jako například vědomí toho, že když každý den tvrdě cvičím, můžu se jednoho dne zranit. To jsou věci, které normálně upozaďujeme, někteří lidé však ne. Současně můžeme v různých studiích vidět, že lidé, kteří jsou moudří, znají své slabé stránky a hranice – ale dokáží se akceptovat takoví, jací jsou. Nepotřebují neustále utvrzovat od ostatních. A již tohle se zdá být stavem velkého štěstí.