Active Beauty
#selflove

#selflove

Sociální média nám mohou pomoci k lepší kondici a tím i k rozvoji našeho sebevědomí. Musíme jen vědět, jak na ně.

O sportu je možné diskutovat nekonečně dlouho. Sociální sítě jako facebook a instagram pozvedly třecí plochy ještě o stupínek výše. Je jedno, zda vás zajímají vypracovaná těla pod #fitinspiration, ženy, které se nezaleknou ani pořádné váhy pod #girlswholift, nebo extrémně dokonalé postavy pod #thininspiration. Množství hashtagů s nejrůznějšími motivačními názvy slibují: Tentokrát to bude opravdu fungovat!

Jak moc nás však umí fitness blogeři se svou jasnou definicí dokonalosti ve skutečnosti motivovat? Skutečně po nalezení těch nejlepších hashtagů s radostí obouváme tenisky a vyrážíme za pohybem? Nebo se nakrmíme spoustou zaručených rad a frustrovaní se odvalíme zpět na pohovku?

V koutku duše víme, že veškeré fotografie na sociálních sítích jsou inscenované a nemají nic společného s realitou skutečného světa. Ovšem tyto fotky mají vedlejší efekt. Vědomě či nevědomky přizpůsobujeme své jednání tomu, jak budeme vypadat na příští nasdílené fotografii na sociálních sítích. Zvažujeme, zda vybraný sport bude dostatečně trendy a cool. Dočkáme se dostatečného počtu „lajků“?

Při svých úvahách, nakolik uchvátíme své okolí, zapomínáme na ten nejdůležitější názor, kterému bychom měli naslouchat nejvíce. Je to hlas našeho těla, které nejlépe ví, co je pro nás vhodné. A tak se jednou objevujeme na sociální síti s boxerskými rukavicemi a následující den s ferratovým úvazkem na skále. Přidáme kousek svého hereckého nadání a šťastná fotografie hodná pochvalných komentářů je na světě.

Angelika Resch, lifestyle blogerka

»Naše tělo s námi neustále hovoří a radí nám. Stačí mu jen naslouchat.«

Naše tělo však volá po něčem jiném. Sport děláme v prvé řadě sami pro sebe, nikoli pro ostatní. Zní to naprosto logicky. Našemu zdraví by měla patřit první myšlenka, dříve než se po hlavě vrhneme vstříc novým výkonům. Obvykle si však představíme svou novou fotografii pro instagram.

Sociální média ovlivňují naše jednání v mnoha aspektech. Pak je obtížné zůstat sami sebou a nepřetvařovat se. Jakmile zjistíme, že přestáváme být věrni sami sobě, překročili jsme hranici. Berme sociální sítě jako inspiraci, nikoli jako diktát udávající směr. Pokaždé si položte otázku: Proč sportuji? Kvůli nové fotce na instagramu, nebo kvůli sobě?

Zdraví má vždy prioritu

Příklady a vzory nám pomáhají stanovit si cíle a najít svou motivaci. Naše tělo volá po harmonii. Každý jsme jiný, proto napovídá vnitřní hlas každému něco jiného. Co jednomu pomáhá k lepší kondici, je pro druhého jen snůškou falešných slibů. Naše zdraví nepočítá spálené kalorie a neví, jak vypadá ideální postava. Nemá ani představu o tom, kolikrát týdně probíhá správný trénink ani jak dlouho trvá.

Budeme-li ke sportu přistupovat s vědomím prospěšnosti pro naše zdraví, pak si tělo samo řekne, co je pro něj dobré. Co mu prospívá a co naopak škodí. Velkou roli hraje i naše vnitřní rozpoložení. Jinak se nám cvičí po náročném dni a ve špatné náladě. Naopak ve šťastných dnech se do sportu vrháme s nadšením a radostí.

Cítit se dobře ve vlastním těle

Tento postoj zaujímá také hnutí „Body Positivity“. Nespočet mužů a žen ze všech koutů světa zasílá na sociální sítě fotografie, na kterých nevypadají vůbec dokonale. Nebojí se přiznat ani tukové polštářky kolem boků. Jde jim o autentické fotografie, které je zachycují takové, jací skutečně jsou. A tím hlavním cílem je ukázat, že se cítí dobře ve svém těle a jsou mu vděční za vše, co pro ně dennodenně vykonává.

Jak však vypracovat pozitivní postoj k vlastní postavě? Nesmí chybět trocha egoismu a schopnost najít si dostatek času sami na sebe. Nejlépe se totiž cítíme, pokud jsme uvolnění, nikoli přetížení.

Přistupujte podobně ke své vlastní osobnosti i vy. Najděte si chvilku, stoupněte si před zrcadlo a pozorujte se od hlavy až k patě. Místo toho, abyste se jako obvykle zaměřili na své problematické partie, najděte to, co se vám na sobě líbí. Někomu pomáhá, když to, co na sobě má rád, píše na list papíru nebo říká nahlas. Až na závěr se věnujte místům, která se vám tolik nelíbí. Pokuste se s nimi usmířit nebo najít způsob, jak o ně pečovat. Někdy pomůže pravidelné cvičení, jindy zdravější stravování. A jindy stačí jen pozitivní úhel pohledu na své nedostatky, které jsou většinou zanedbatelné.

Až když si uvědomíme rozdíl mezi inscenovaným světem a tím skutečným, ve kterém žije i naše tělo, nestojí novému trendu nic v cestě. Ať žije #selflove.

Heslo dneška zní: „Buď jedinečná, ne perfektní!“

Tipy pro sportovní pohodu

Přijměte své tělo takové, jaké je
Každý den se trápíte sedy-lehy, ale břišní svaly se stále nechtějí ukázat? Netrapte se zdánlivě problémovými partiemi a raději vědomě posilujte ty dokonalejší. Co takhle pěkný zadeček ve vašich nejoblíbenějších džínách?

Naučte se přijímat komplimenty
Pokud vám někdo pochválí novou halenku, nereagujte způsobem: Vždyť v tom mám hrozně velké břicho. Naučte se poděkovat a užívat si tuto situaci. Jakmile budete umět komplimenty přijímat, bude pro vás také snazší je rozdávat.

Užívejte si bez lítosti
Zakažte si slova jako „cheatday“. Pokud si vaše tělo žádá pizzu, dopřejte mu ji. Bez výčitek si vychutnávejte každé sousto. Při sportu nemyslete na to, kolik kalorií z pizzy jste již spálili. Nesportujete kvůli výkonu, ale protože vás to baví.

10 tipů pro dodržování zdravého životního stylu s úsměvem

Optimální trénink nezahrnuje pouze správné vykonávání cviků. Neměli byste zapomínat také na zdravou stravu nabitou vitamíny, která doplní tělu všechny potřebné látky a zlepšuje procesy v těle.

Pijte, pijte, pijte. Dostatečný příjem tekutin během sportování je alfou a omegou. Pokud váš trénink netrvá déle než 60 minut, stačí doplnit tekutiny po cvičení. Pokud však víte, že budete sportovat déle než jednu hodinu, tak pravidelně pijte po malých dávkách každých 20 minut.

Zásobte se energií. Jestliže váš trvá déle než 90 minut, dopřejte tělu krátce před tréninkem nebo během něj malou svačinu bohatou na uhlohydráty. Ideální je sušené ovoce, banány nebo hroznový cukr.

Plánujte. K snídani zhltnete housku, posvačíte koblihu a ani nevnímáte, co vše jste do svého těla dostali. Často se pak uchylujete k nechtěným kompromisům. Týdenní plán vám pomůže se vědomě stravovat zdravě. Důležité je, abyste si naplánovali a nezapomínali také na svačinky během hlavních jídel.

Preventivní opatření. Mezi posledním větším jídlem a sportovním tréninkem by měla být pauza 2-3 hodiny. Před větším sportovním výkonem se vyvarujte tučným jídlům a pokrmům s přemírou bílkovin a vlákniny. Pomůže vám to předejít nepříjemnému píchání v boku.

Oříšky. Tato drobná pochoutka obsahuje vysoké množství rostlinných bílkovin a nenasycených mastných kyselin, které hrají důležitou roli při odbourávání tukových zásob. Po cvičení doplní oříšky tělu cennou energii, podporují regeneraci svalů a předchází svalovým křečím a dalším potížím.

Ideální kombinace. Po cvičení nezapomeňte opět naplnit zásobníky glykogenu ve svém těle. Jednoduše si smlsněte na svačince složené z lehce stravitelných uhlohydrátů, trošky bílkovin a malého množství zdravých tuků.

Nepřeceňujte spotřebu energie. Bez ohledu na to, jak náročný vám aktuální trénink přišel. Během každého sportu totiž spotřebujete jiné množství kalorií. Záleží na konkrétním cíli, kterého chcete dosáhnout. Podle něj byste se měli řídit a dávat pozor, abyste tělu nedoplnili více energie, než spotřebovalo.

Banány. Banán představuje skvělé ovoce, na kterém si nejen pochutnáte, ale zároveň s ním přijmete do těla uhlohydráty a mikroživinu draslík. Dostatečná dávka draslíku přispívá k zajištění optimálních nervových impulsů ve svalech.

Veďte si deník. Ve chvíli, kdy uvidíte své stravovací návyky zapsané černé na bílém, snáze odhalíte například chyby vedoucí k nedostatečnému úbytku tukových zásob. Jasně vidíte, co kdy jíte a kde je prostor pro zlepšení.

Celozrnné těstoviny. Oproti „běžným“ těstovinám obsahují ty celozrnné vyšší množství minerálních látek a vlákniny. Díky tomu vám poskytnou nejen větší dávku sil na cvičení, ale také vás na delší dobu zasytí.