Menu

Čtyřnohý parťák

Sportování se psem je zábava

Home » Inspirace » Sport » Čtyřnohý parťák - 03.2017

I běhání nám jde lépe, když máme po boku stejně naladěného kamaráda. A ten přitom nemusí mít vždycky jenom dvě nohy. Nikdo nás totiž tak přesvědčivě nedonutí překonat lenost a vyběhnout za každého počasí ven, jako právě pes.

První jemné popoštouchnutí záměrně ignoruji. Po chvilce však přichází další, zřetelnější výzva. Povzdychnu si, ale v duchu se musím pousmát. Už se nemůžu tvářit jakoby nic a i moje fenka Bonnie už poznala, že jsem pochopila, o co jí jde. Chce jít ven. A musím si přiznat, že já koneckonců také. Nemůžu přece celý den prosedět u pracovního stolu. Potřebuju se pořádně protáhnout. A do posilovny už to dnes nestihnu. Takže je rozhodnuto. Bonnie vesele poskakuje, poštěkává a snaží se mě ještě víc popohnat. Vyrážíme společně na čerstvý vzduch a dáme si pěkně do těla.

Sportovat ve dvojici bývá vždycky větší zábava. A aktivním parťákem může být klidně i Váš čtyřnohý kamarád.

U psa stejně jako u páníčka má pravidelný pohyb velmi pozitivní vliv na kondici a celkové zdraví. Společné aktivity navíc posilují vzájemný vztah. Představují tedy ideální příležitost, jak utužit přátelství psa a člověka a vytvořit sehraný tým. V podstatě nezáleží na tom, jakou sportovní aktivitu si vyberete, důležité je, aby Vás i Vašeho psa bavila a společně jste si ji užívali. Samozřejmě je přitom třeba brát ohledy na typ plemene i věk a kondici pejska.

Běh přes překážky

Jsem trochu na vážkách, jestli vyrazit na kolo nebo se raději vydat na outdoorovou procházku do lesa. Nakonec se rozhodnu pro druhou variantu, protože Bonnie nemá moje horské kolo, která dokáže být kupodivu rychlejší než ona, příliš v oblibě. Výprava náročnějším terénem bude pro mě i mojí fenku to pravé. Chvíli jdeme rychlou chůzí, chvilku běžíme, pohybujeme se mimo upravené cesty a musíme zdolávat nejrůznější překážky. Když občas balancuji na nerovném povrchu, trošku zalituji, že mám k udržení rovnováhy jen dvě nohy, ale výborně tak posílím i svaly, které se jinak běžně moc nezapojují. Dostáváme se hlouběji do lesa a Bonnie začíná být ostražitější. Do hry vstupuje adrenalin. Pobízím ji, aby skákala přes pařezy, běhám s ní slalom mezi stromy, podlézáme popadané kmeny a proplétáme se houštím. Je to vlastně takový improvizovaný běh přes překážky ve volné přírodě. Některé prvky z psího sportu agility, tedy překonávání nejrůznějších překážek, se dají snadno začlenit i do procházky lesem. O překážky tu totiž není nouze. Naopak Vám leží doslova pod nohama.

Na stopě

Mimo vyznačené stezky a navíc bez vodítka – teď nás hlavně nesmí potkat myslivci. Vím však, že Bonnie je poslušná, drží se v mojí blízkosti a na zapískání přiběhne zpátky. Když se přece jen trochu víc vzdálí, naschvál se schovám za strom a čekám, jestli mě najde. Je to pro ni hračka, protože už se nějakou dobu věnujeme také mantrailingu, což znamená vyhledávání osob podle individuálního pachu. V podstatě jde o výcvik pro záchranářské psy, kteří musí umět vystopovat pohřešovanou osobu. Naším cílem však není profesionálním výkon, ale především zábava a týmová práce. Princip je jednoduchý. Jedna osoba se ukryje podle instrukcí trenéra. Pes si pak očichá kousek látky nebo jiného předmětu „ztracené“ osoby a snaží se ji vystopovat. Psovod, tedy v tomto případě já, psa na vodítku následuje.

Zatímco pes musí mezi stovkami pachů, které jeho citlivý čenich po cestě nasává, rozlišit a vyfiltrovat právě ten, o který nám zrovna jde, mým úkolem je interpretovat jeho řeč těla. Dávat pozor, jestli jsme na správné stopě. Musím se také soustředit jen na jednu věc. Nezbývá čas a prostor pro jiné myšlenky. Práce, termíny, nákupy a podobné povinnosti jsou rázem zapomenuty, takže si zároveň skvěle pročistím hlavu. Tělem se rozlévá pocit radosti. Uvolněná, zklidněná a spokojená, tak se většinou vracím z podobného „tréninku“ v lese domů. Zároveň jsem pyšná na to, co jsme s Bonnie společně nového zažily a zvládly a jaký jsme stále sehranější tým.

Terénní sporty

Nedávno mi jedna známá vyprávěla o výcviku pro tažné psy. Asi si také představíte smečku sibiřských husky táhnoucích sáně po sněhové pláni někde daleko za polárním kruhem. Ale tzv. mushing, tedy sport psích spřežení, lze provozovat i v našich zeměpisných šířkách. Je jen třeba mít k dispozici speciální tažný postroj se sedákem a vodítko s tlumičem nárazů (amortizerem). Existuje mnoho variant. Při bikejöringu je jezdec na kole tažený psem. Při scooteringu vstupuje do hry freestylová koloběžka. A v zimě můžete vyzkoušet skijöring na běžkách. Celkově je důležité nenechat psa jen tak rozběhnout, ale stanovit a udržovat určité tempo. Pes by se měl dostat do rytmického poklusu, ve kterém je schopný překonat delší vzdálenosti.

Další možnost pro aktivní jedince a sportovní nadšence představuje canicross, tedy terénní běh, kdy jsou k sobě člověk a pes připoutáni tažným lanem. Pružné lano je opatřeno amortizerem, který tlumí nárazy a chrání páteř běžce i psa. Běžec je opásán speciálním sedákem, který na něj částečně přenáší sílu psa. Výhodou je, že běhat můžete téměř kdekoli. Opět zde nejde jen o rychlost a vytrvalost, ale především o společnou souhru a sdílenou radost z pohybu.

Zpátky doma mi jde všechno lépe od ruky. Pauza a pohyb na čerstvém vzduchu mi udělaly jednoznačně dobře. Dokážu se mnohem lépe soustředit a pouštím se s radostí do práce. A Bonnie? Ta zatím spokojeně usnula stočená do klubíčka na svém oblíbeném polštáři. Ve spánku chvílemi škube zadníma nohama. Asi právě ve snu zase běhá po lese a zdá se jí o dalším společném dobrodružství.

Další tipy na psí sporty

Dogtrekking

Horská túra, kdy je podobně jako v canicrossu pes připoután k psovodovi tažným lanem a při které jsou překonávány velké vzdálenosti v předem určeném časovém limitu.

Dogfrisbee

Chytání létajícího talíře (frisbee) ve vzduchu je založeno na výskocích do výšky. Při freestyle disciplínách provádějí pes s psovodem sestavy s frisbee za doprovodu hudby.

Flyball

Kolektivní překážkový závod kombinovaný s aportováním. Pes po zdolání překážek pomocí aportovacího mechanismu odpálí míček, který musí přinést zpět přes překážky psovodovi.

Coursing

Závod v přírodním terénu, kde je cílem „ulovit“ vlečenou umělou kořist.

Dogdancing

Tanec se psem, kdy dvojice psovod a pes předvádí série cviků do rytmu hudby.

Nahoru
OKDalší informace