Menu

Společná cesta k cíli

Ve dvou jde všechno snáz

Home » Životní styl » Psychologie » Společná cesta k cíli - 12.2016

Cesta k vysněnému cíli nebývá snadná. Ve dvou jde ale všechno snáz. S partnerem, který při vás stojí a podporuje vás, toho zvládnete mnohem víc než sama. Motivuje vás, pomůže vám nevzdat to, vytrvat a těšit se na další výzvy. Tomu se říká týmová práce.

Občas se sama sebe ptám, jak to asi v očích mého muže vypadá, když každých pár měsíců přijdu s nějakým novým nápadem. Potřebuji vlastní pracovnu. Chtěla bych jet stopem do Norska. Pořídíme si pejska. Naučím se profesionálně fotografovat. Když si vzpomenu na jeho reakce, nenapadá mě žádná, která by mě od mých přání, snů a cílů odrazovala. Právě naopak. Bylo mu zřejmě jasné, že všechny tyhle různorodé stránky mého já ke mně a mému životu patří. Tohle jsem já. Proto také vždycky bral má přání vážně. A navíc mě na cestě k jejich realizaci trpělivě podporoval.

Když jsem jednu dobu každý víkend trávila na vodě, protože jsme s kamarádkou chtěly při závodech plachetnic všem vytřít zrak, uvítal mě pokaždé po mém návratu s teplou večeří. Když jsem našla prostory, kde bych mohla restaurovat starý nábytek, a tahle dílna se pro mě stala jedním z nejdůležitějších míst, obstaral mi pracovní zástěru, brýle a skvělé nářadí. Když jsem přivedla domů opuštěnou fenku, která s námi už tři roky sdílí domácnost, hned věděl, co je třeba udělat a našel nám psího trenéra. Jednou mi řekl, že by chtěl být větrem do mých plachet. A tím se i stal. Pravděpodobně proto, že mě občas zná lépe, než já sama sebe.

Cesta k cíli

Je třeba snažit se proměnit svá osobní přání a cíle v realitu. Nestačí o nich jen snít. Jinak se naše osobnost nemůže rozvíjet. Ale ne vždy se nám podaří sebrat k tomu dostatek odvahy, síly a energie. Navíc se zpravidla jako naschvál vynoří nejrůznější obavy a staví nám do cesty nečekané překážky. Našeptávají nám, že máme raději zůstat rozumní a dát od toho ruce pryč. Strach ze selhání nás brzdí. A s ním i pocit, jestli toho od života nechceme až příliš. Což je samozřejmě nesmysl. Prvním důležitým krokem proto je, brát sám sebe vážně. A dopřát si svá přání.

Trvalo mi dlouho, než jsem si připustila, že bych opravdu chtěla mít svoji dílnu na restaurování nábytku a dovolila si trávit v ní čas a investovat do ní peníze. Nebojte se také říct sama sobě a svým snům „ano“. Přitom je velkou výhodou, když máte po svém boku člověka, který vás zná a bere vážně. Na kterého se můžete spolehnout. Který vás podrží, když máte chuť to vzdát. A který vám rád znovu a znovu připomene, proč má smysl jít dál za svým snem. Ve dvou bývá cesta k vytyčenému cíli mnohem snazší a také příjemnější, než když se člověk protlouká sám.

Správný směr. Nejprve ale musíme vědět, co vlastně chceme. A na svůj cíl si dobře posvítit ze všech stran a úhlů, dokud nebude zcela zřejmý. S tím vám může pomoci také partner leben-psyche-2-ab_2016-10nebo kamarádka. Je totiž třeba klást si otázky. Nikdy se neptejte „proč“, to jen nahlodá vaše nadšení. Začněte raději s „co“, „jak“ a „kdo“. Tento typ otázek umožňuje definovat cíle a mít je jasně před očima. Abyste se k nim mohli krůček po krůčku přibližovat. Nám bylo například po prvních hodinách výcviku s psí trenérkou jasné, že jsme to my, kdo se ještě musí mnohému naučit, a ne náš pes.

Dobrá metoda, jak druhému usnadnit cestu k jeho cíli, spočívá v tom, shrnout odpovědi na kladené otázky a znovu mu je předložit. On je pak může okomentovat. „Ano, tak jsem to myslel. Ne, to jsi mě špatně pochopil.“ V koučování se mluví o technice zrcadlení, která vede k tomu, oddělit podstatné od nedůležitého a rozpoznat, o co člověku doopravdy jde.

Přes překážky

Často máme nějaký nápad, cíl nebo přání. Ale zároveň nás hned napadne celá řada důvodů, proč se právě tohle nemůže podařit nebo splnit. Nejlepším způsobem, jak to překonat, je sepsat si všechny možné překážky. Jako dopis sám sobě. A potom podtrhnout všechna místa, která jsou spojena s emocemi jako strach, pochyby, nejistota nebo také radost a nadšení. Také zde je přínosné mít po svém boku protějšek, který je tu pro vás a umí dobře naslouchat. Který vás ujistí, že pochybnosti jsou přirozenou součástí procesu změny. A který vám připomene, abyste se v nich zbytečně neplácali, ale udělali další krok a pokračovali dál směrem k cíli.

Detektor lži. Sám sobě něco namlouvat je docela snadné. Většinou jde ale jen o úhybný manévr, který podvědomě používáme, když jde o vlastní seberealizaci. Najednou mají přání a cíle všech ostatních přednost. Nemusíme se tak zabývat vlastními touhami, které mohou rozvířit náš klidný život a odklonit ho ze zajetých kolejích. Přitom opět pomůže promluvit si s partnerem upřímně a otevřeně o tom, co se dosažením cílů může a má změnit. Což nás přivede k tomu být upřímný i sám k sobě, nic si nenalhávat a nepředstírat.

Domácí kouč

V profesionálním koučingu se používá pojem sparring partner, který vám pomáhá rozvíjet vlastní dovednosti a výkonnost, abyste žádoucí změnu zvládli lépe. Jde o účinný nástroj k snazšímu dosažení cílů. Ve dvou se to totiž vždycky lépe táhne. I doma se můžete koučovat navzájem. Dávat pozor na to, aby váš protějšek neztratil svůj cíl z očí a naslouchat mu, když se první kroky nedaří. Přicházet s nápady, jak může druhý dosáhnout svého cíle, když zvolená cesta nefunguje. Dodávat mu odvahu a podporovat ho, aby neztrácel trpělivost. Pomáhat mu přenést se přes nezdary a vyrovnat se s neúspěchy.

Druhý člověk vás dokáže lépe motivovat, reflektovat situaci a podněcovat vás zkoušet to znovu, protože si dokáže snáze udržet odstup a nezávislý pohled zvenčí a nezamotat se do vlastních přání, strachů a pochybností. Může být doslova větrem do vašich plachet.
Kdybych bývala jen tušila, že mi naše fenka ukáže, jak bych vlastně chtěla žít – tedy více v přírodě a méně ve městě – pořídila bych si psa už mnohem dříve.

Číst dál: Stanovte si SMART cíle

S.M.A.R.T.

Jak správně definovat své cíle? Využijte pravidlo S.M.A.R.T.

1. Cíl by měl být konkrétní, tedy SPECIFICKÝ (z anglického specific). Je třeba ho formulovat co možná nejjasněji a nejprecizněji. Je tedy lepší říct si: „Chtěla bych zhubnout 8 kilo, abych mohla nosit oblečení velikosti 38.“ Místo pouhého: „Chtěla bych se zase vejít do svých starých kalhot.“
2. Cíl by měl být MĚŘITELNÝ (z anglického measurable). To znamená, že byl měl obsahovat čísla a konkrétní hodnoty, ke kterým chceme dospět. Tedy například: 8 kilo, velikost 38.
3. Cíl musí být odsouhlasený, tedy AKCEPTOVANÝ (z anglického agreed). Jeho splnění musíme sami chtít a přijmout je za své. Pokud například chcete zhubnout jen proto, že jsou všechny kamarádky štíhlé, není to ten správný důvod. A proto také pravděpodobně ve svém předsevzetí nevytrváte.
4. Cíl musí být REALISTICKÝ (z anglického realistic). To znamená skutečně dosažitelný.
5. Cíl musí být časově ohraničený, tedy TERMÍNOVANÝ (z anglického timely). Nejlépe spojený s konkrétním datumem.

Nahoru
OKDalší informace