Menu

Sólo dovolená

Nebojte se vyrazit na cesty o samotě

Home » Inspirace » Sólo dovolená - 06.2017

Vydat se na cestu bez doprovodu není vůbec špatné. Získáte možnost poznat lépe sami sebe i své schopnosti. A zpátky domů se vrátíte sebevědomější a vyrovnanější.

Celou řadu věcí jsme zvyklí dělat běžně sami a na vlastní pěst. Pokud však jde o cestování, pociťujeme většinou zábrany. Vyrazit na dovolenou o samotě? To přece musí jen chudáci, kteří nemají s kým jet, prolétne nám hlavou. Tento předsudek zůstává kupodivu i v dnešní otevřené společnosti poměrně rozšířený. Přitom stále více lidí objevuje, jak osvobozující a naplňující je vydat se na cesty sólo a jaké další výhody to přináší.

Sám totiž vůbec nemusí znamenat osamělý, ale naopak nezávislý a flexibilní. Navíc se na cestách nikdo neseznámí s tolika lidmi jako právě ten, kdo s sebou nemá žádného parťáka. Aktuální průzkumy ukazují, že ženy cestují sólo dokonce častěji než muži. A to nejen jako studentky, ale v každém věku.

Důvodem může být nejen touha po dobrodružství, ale i přání získat trochu času jen pro sebe a klidu na přemýšlení. Být sama svou paní, vymanit se z běžného kolotoče všedních dnů, kdy je neustále třeba něco řešit a o něco se starat. Získat odstup od běžných starostí, známého okolí a otevřít se novým setkáním, zážitkům a možnostem. Jedná se vlastně i o cestu k sobě samým. A mnohdy nezapomenutelnou životní zkušenost.

Při cestování o samotě se naučíte naslouchat svému vnitřnímu hlasu a spoléhat se na svůj vlastní úsudek.

Za hranice komfortní zóny

Pokud se rozhodnete vydat na cesty na vlastní pěst, budete muset vystoupit ze své zóny bezpečí. Opustit pohodlí zajetých kolejí, kde vás nic nepřekvapí a udělat krok do neznáma. Budete se dostávat do neobvyklých situací, se kterými jste se dosud nesetkali a muset reagovat na nové výzvy. Ať už půjde o praktické záležitosti, jako zorientovat se v cizím městě a najít tu správnou cestu, ale případně i o složitější problémy.

Přitom jste odkázaní jen sami na sebe, bez možnosti spoléhat se na někoho druhému, ale zároveň se nemusíte nikomu přizpůsobovat a dělat kompromisy. Vše je ve vaší vlastní režii. Můžete si dělat, cokoli se vám zachce, hodiny zasněně pozorovat hladinu moře nebo protančit celý večer.

Sami na cestách jsme zároveň přirozeně nuceni více komunikovat, stáváme automaticky otevřenější k cizím lidem a rychleji navazujeme kontakty. Řadu věcí vnímáme mnohem intenzivněji a z nečekaných setkání se někdy rozvinou i opravdová přátelství. Býváme až překvapeni, jak snadné je zapříst rozhovor a seznámit se s jinými životními osudy, názory, kulturou, zvyky i hodnotami.

Přitom si tak nejen rozšiřujeme obzory, ale objevujeme i nové, skryté stránky svého já. Můžeme totiž překročit svůj vlastní stín a vyklouznout z role, kterou jsme zvyklí hrát doma. Něco v našem nitru se mění, nasloucháme své intuici, jednáme spontánně a svobodně.

Zkouška odvahy

Zejména před první sólo dovolenou budete samozřejmě muset překonat počáteční strach a nejistotu. Nemusíte ale začínat žádnými extrémy. Klidně si pro začátek zarezervujte například jazykový kurz nebo se zúčastněte dobrovolnického programu v cizině, při kterém snadno navážete nové kontakty. Nakonec rychle zjistíte, že obavy z osamělosti byly zbytečné.

Na cestách totiž stále někoho potkáváte, další cestovatele i místní obyvatele. V dopravních prostředcích, na ubytování, v restauracích a kavárnách, na trhu. Většina setkání se ukáže jako obohacující a inspirativní, protože nám nabízí autentický pohled do jiných životů a světů.

Pokud však opravdu netoužíte po společnosti, chcete strávit více času sami se sebou a utřídit si myšlenky, můžete se vydat i na dovolenou do kláštera nebo ášramu. Stále oblíbenější jsou i poutní cesty, na které se pouštějí nejen věřící. K nejznámějším z nich patří Svatojakubská pouť, která vede z mnoha míst v Evropě na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela.

Škola života

I přes veškeré zážitky k nezaplacení, které s sebou sólo cestování přináší, občas nastanou chvíle, kdy se budeme pravděpodobně ptát sami sebe, proč to vlastně děláme. Přepadne nás nejistota, vyčerpání, smutek, stesk po domově a přátelích. Zatoužíme po opoře někoho blízkého a možnosti sdílet s ním své pocity. Ale i takové náročnější fáze mají svůj pozitivní přínos. Právě překonávání překážek, i těch, které si klademe sami, nám dodá kuráž a jistotu, posílí sebevědomí a odhodlanost a umožní naší osobnosti opravdu dozrát.

To vše nám dodává úžasně osvobozující pocit. Člověk je pyšný na to, že překonal svůj strach z neznáma a uvědomí si, že toho zvládne a dokáže mnohem víc, než si myslel. Naučí se věřit sám sobě. Tyto zkušenosti ho pak posunou dál i v běžném životě.

Cestování o samotě nemusí být to pravé ořechové pro každého. Je třeba vyzkoušet, co komu vyhovuje. Někteří sólo cestovatelé začínali tak, že jim na poslední chvíli vypadl parťák, ale oni se nechtěli plánované cesty vzdát. Mnohé však tento způsob cestování zlákal natolik, že alespoň občas vyráží do světa bez doprovodu, aby si mohli dopřát a naplno vychutnat luxus absolutní svobody, která otevírá nové možnosti. Nejtěžší a nejdůležitější je vždy ten první krok. Rozhodnout se a vydat se svou vlastní cestou. A pak už po ní jen kráčet stále dál.

Výhody sólo cestování bez doprovodu:

  • Máte čas jen sami na sebe, můžete lépe naschlouchat svému vnitřnímu hlasu a řídit se jím.
  • Jste nuceni opustit svou zónu pohodlí. Což může být zpočátku poněkud náročnější, ale nakonec velmi osvobozující. Můžete totiž dělat, cokoli se vám zachce.
  • Přesvědčíte se, co sami dokážete. Stáváte se tak sebevědomější a vnitřně rostete.
  • Snáze poznáte mnoho nových lidí, rozšíříte si obzory a získáte autentický pohled do jiných životů a světů.
  • Naučíte se lépe pracovat se svými emocemi a překonávat i negativní pocity jako stesk a smutek. Tyto zkušnosti vás posunou dál i v běžném životě.
Nahoru
OKDalší informace