Menu

Slow Beauty

Šnečím tempem za krásou

Home » Krása » Slow Beauty - 11.2018

Kdy jindy zpomalit a udělat si čas na péči sám o sebe než během dlouhých zimních večerů. Koncept slow beauty, tedy pomalé krásy, se soustředí na harmonii, přirozenost a vědomé vnímání vlastního těla. Výsledkem je trvale krásné tělo zevnitř i zvenčí.

Ať v kanceláři, domácnosti nebo při pečujících rituálech, rychlé tempo se nevyplácí. Každá činnost vyžaduje určitý čas, abychom při ní dosáhli dobrých výsledků. Ale i přesto chceme okamžité výsledky, krásnou pleť mladší o několik let a dokonalé tělo během minuty. Při této hektické honičce za ideálním životem často zůstanou v pozadí věci jako klid, odpočinek, koncentrace na vlastní tělo a vědomé užívání si všech procesů.

Trend pomalé krásy

Stejně jako tělu neprospívá fast food ani stresujícím shonem při péči o pokožku ničeho nedosáhneme. Většinou sice vyřešíme krátkodobé problémy, ale z dlouhodobého hlediska tělo nijak neposílíme.

Zatímco Italové pochopili, že trend fast foodu není ideální, a už v 80. letech jej začali nahrazovat slow foodem, aby si vychutnali každé sousto a vzali si z regionálních pokrmů to nejlepší, v kosmetickém a módním průmyslu se trend slow beauty neboli pomalé krásy začal prosazovat až o mnoho let později. Nejprve ve formě ekologického a fair oblečení, později také jako celostní koncept krásy, která se soustředí na harmonii, přirozenost a vědomé vnímání vlastního těla.

Slow beauty znamená dělat dobře svému tělu a svou pokožku a vlasy rozmazlovat cennými výživnými látkami, aniž bychom někam pospíchali a už přemýšleli nad dalším úkolem.

Šnečí tempo povoleno

Hlavní devizou trendu slow beauty je schopnost předcházet následkům namísto jejich napravování. Cílem není spěch a jednorázové řešení problému, ale dlouhodobá změna zvyků a pečujících rituálů. K těm patří nejen pečlivý průzkum složek obsažených v kosmetice, ale také uvědomění si vlastních přání a očekávání. Protože dlouhodobých výsledků dosáhnete především pomocí uvědomělých nákupů a sázkou na kvalitu.

Implementovat následujících pět kroků zvládne každý, i když není potřeba jejich přesné dodržování. Slow beauty se totiž vyznačuje myšlenkou přistupovat ke kráse uvolněně, s klidem a rozvahou a dát si s péčí načas.

1. Udělejte si pauzu

Na našem odrazu v zrcadle se nepodílí pouze zkrášlující rituály, ale také způsob života. Vedle UV záření a cigaretového kouře se řadí také stres po bok nejhorších vlivů působících na pokožku. Stejně jako v dávných dobách, kdy lidé prchali před šavlozubým tygrem, aby si zachránili život, i při vystavení zmíněných vlivů se tělo přepíná do režimu přežití. Srdeční tep stoupá, dech se zrychluje a do těla se uvolňuje velké množství cukrů a tuků. Všechny tělesné funkce, které nejsou potřeba k útěku nebo boji, naopak ustupují do úsporného režimu.

S tímto drancováním těla se při boji o holý život smíříme, ale neuvědomujeme si, že se mu vystavujeme i při každodenním shonu ze schůzky na schůzku a plnění jednoho úkolu za druhým. Účinným prostředkem, který nic nestojí, ale hodně vám přinese, jsou pravidelné pauzy. Udělejte si čas a věnujte se činnostem, při nichž budete vnímat vlastní tělo. Může se jednat o meditaci, procházku v přírodě i uvolňující masáž.

2. Užijte si zkrášlující rituál

Zatímco necháváme působit masku na vlasy, neustále nám utíká pohled na hodiny a pleťovou masku smýváme hned po tom, co si vyfénujeme vlasy. Nastává nejvyšší čas zmírnit tempo a začít si pečující rituály opět vědomě užívat. Uvolňující koupel ve vaně vlastně působí jako krátká dovolená pro tělo a duši. V teplé vodě se zlepšuje prokrvování a okysličení. Oboje zapříčiňuje uvolnění svalů a zklidnění celého těla. Díky teplu se také otevřou póry, takže pokožka lépe přijme pečující látky z přísad do koupele.

Ale i z takového nanášení pleťové nebo vlasové masky si můžete udělat malý rituál. Zapalte si vonné svíčky, pusťte relaxační hudbu, vlasy zabalte do ručníku a uvelebte se s šálkem bylinkového čaje na pohovce. Nebojte se, nevyžehlené prádlo nikam neuteče.

3. Věřte přírodě

Pokožce a vlasům jednoznačně škodí také permanentní přemíra chemie a velkého množství obsažených látek v kosmetice. Uvědomte si, co vaší pokožce opravdu vyhovuje, a udělejte ve své koupelnové skříňce pořádek. Všechny nadbytečné a nepoužívané produkty hoďte rovnou do koše. V uklizeném prostoru se lépe uvolníte a ráno ušetříte čas, protože nebudete muset dlouho bádat, po které ze všech otevřených lahviček sáhnout. Až půjdete nakoupit další kosmetiku, nesnažte se mezi sebou kombinovat různé značky a typy produktů, ale vsaďte na jednu sérii.

Dejte šanci přírodní kosmetice, jednoznačně si ji zaslouží. Její účinky sice nastupují trochu déle, ale o to trvaleji posiluje ochrannou bariéru pokožky, vyrovnává zásobu hydratace a předchází problémům s pletí ještě předtím, než se stihnou samy objevit.

4. Vsaďte na trvalou udržitelnost

Co se týká receptury kosmetiky, určitě se vyplatí pozorně číst složení a také se ptát na původ použitých složek. Celý život je koloběh. Pokud používáte kosmetiku s plastovými mikro částečkami, nezapomínejte na to, že se do vašeho těla mohou opět vrátit například s pokrmem z ryby. A jestliže při výrobě daného produktu vznikají zplodiny, dost možná je vdechneme ze vzduchu.

Certifikát NaTrue vám zaručí, že celý výrobní proces i původní suroviny jsou podrobeny přísným kontrolám. V prodejnách dm vás navíc k produktům přispívajícím k trvalé udržitelnosti jednoduše navedou zelené regálové etikety.

5. Oslavujte krásu

Když si uděláme čas sami na sebe a seřadíme si priority, většinou se mysl sama přesune automaticky k chybám, kterých se na sobě dopouštíme. Při praktikování slow beauty se přeorientujeme na zcela opačný konec dosavadního systému. Místo zakrývání slabin zdůrazníme své přednosti a místo odstraňování vlastních chyb se budeme soustředit na dobrý vnitřní pocit.

Najednou se začneme zaměřovat na vlastní sílu a dosud důvěrně známé stresy z nedokonalé pleti a podobně zmizí. Nahradí je klid a spokojenost. Slow beauty znamená dělat dobře svému tělu a svou pokožku a vlasy rozmazlovat cennými výživnými látkami, aniž bychom někam pospíchali a už přemýšleli nad dalším úkolem.

Produktové tipy

Kořeněná. S alverde pěnovou koupelí Chai Latte se odplaví všechen stres a vaše tělo zalije pohoda a relaxace.

Tuhý. alverde tuhý šampon na vlasy s vůní mandarinky a bazalky prvotřídně čistí vlasy a díky bambuckému máslu a olivovému oleji je chrání před poškozením.

Látková. Pleťová maska alverde Aqua Hydro s mořskými řasami a minerály vyživí normální a smíšenou pleť. Obsažená kyselina hyaluronová vyhlazuje vrásky okolo očí a chrání pleť před dehydratací.

 

Jak dlouho skladovat kosmetiku?

Ano, i kosmetické produkty mohou projít. Proto se vždy doporučuje si zakoupit méně, ale o to kvalitnějších produktů. U výrobků, jejichž trvanlivost je kratší než 30 měsíců, musí být datum spotřeby jasně uvedeno. Na některých výrobcích se také můžete setkat s otevřeným kelímkem nebo přesýpacími hodinami, na němž je číslice. Ta udává počet měsíců od otevření, během kterých bychom měli produkt spotřebovat.

Čistota je alfa a omega krásy

Aby vám radost z oblíbeného produktu vydržela dlouho, musíte v každém případě dbát na čistotu. Štětce a houbičky vyžadují pravidelné čištění a každý kelímek musí být vždy pečlivě zavřený. Životnosti krému jednoznačně prospěje, když do něj budete sahat vždy důkladně umytýma rukama. Zabráníte tak bakteriím, aby vnikly do produktu a napáchaly v něm škody.

Která kosmetika opravdu vydrží

Parfém, nezávisle na obsahu alkoholu, vydrží zhruba pět let, pokud jej skladujete ideálně ve tmě. Lak na nehty se většinou už nedá použít po třech letech, kdy zatuhne a zhoustne. Jestliže skladujete rtěnky v bezpečí před světlem a horkem, můžete je klidně používat až dva roky. Výhodu mají tuhé make-upy, které obsahují nízké množství vody, takže vydrží opravdu velmi dlouho. To samé platí pro oční stíny a pudry, dokud se do nich nedostane vlhkost. Ta by mohla totiž zapříčinit vznik plísně. Dobré zprávy se týkají také kajalových tužek, které jsou s každým dalším ořezáním zase téměř jako nové.

Většinu produktů spotřebujte do dvanácti měsíců

Problém nastává u řasenek a oční linek, které byste rozhodně neměli používat déle než 12 měsíců. Také tekuté make-upy, tělová mléka a pleťové krémy by se měly spotřebovat do 12 měsíců po otevření, než změní vůni, vzhled nebo konzistenci. Ve chvíli, kdy se od zbylých složek viditelně oddělí olej a voda, rozhodně už produkt nepoužívejte.

Citlivky s nepatrnou výdrží

S odličovačem očí a pleťovou vodou, s výjimkou tonik s obsaženým alkoholem, se rozlučte už po šesti až devíti měsících. Také oční krémy patří k citlivé kosmetice, jejíž životnost se většinou pohybuje v rozmezí třech až šesti měsíců.

Co všechno musí pryč?

Při úklidu v koupelnové skříňce přísně dbejte na to, že všechno, co jste nepoužili déle než dva roky, můžete s klidným srdcem vyhodit. U ostatní kosmetiky pečlivě prozkoumejte vzhled, vůni a předepsanou dobu spotřeby. Pro dlouhodobé skladování se nejvíce hodí skříňka, v níž budou výrobky uložené ve tmě, suchu a nejlépe i v chladu.

Nahoru
OKDalší informace