Menu

Skryté poklady Slovenska

Objevíte je letos?

Home » Inspirace » Skryté poklady Slovenska - 04.2019

Slovensko, našemu srdci většinou nejbližší soused, kterého přesto jen málokdy navštívíme. Přitom nám má tolik co nabídnout. A nejedná se pouze o Bratislavu nebo Tatry.

Kam jinam do zahraničí cestovat bez obav, že se nedomluvíme, že se ztratíme nebo že se nezvládneme ztotožnit s místními kulturními zvyklostmi, než právě na Slovensko? „Naši bratia“ žijí víceméně jen několik hodin od dveří našich domovů. Ale koho z nás opravdu někdy vážně napadlo, že letošní dovolenou strávíme právě na Slovensku? Nebo alespoň prodloužený víkend, během nějž se chystáme někam vyrazit, abychom si odpočinuli?

Dostupnost Slovenska, ať už díky dálnici, autobusům nebo vlaku nám skýtá ideální příležitost poznat část Evropy, která ještě velmi nedávno tvořila po dlouhá léta součást našeho státu, k němuž se
většinou tak hrdě hlásíme. Ano, moře nemají stejně jako my, zato vás na Slovensku přivítají laskaví a milí lidé, ohromující nespoutaná příroda a malebné uličky starého centra. Nahlédněte s námi do romantických zákoutí Slovenska, v nichž trpělivě vyčkávají kulturní i přírodní poklady a dobrodružství na to, až je objevíte.

Přírodní divy

Natur, die einem den Atem raubt: Der Bergsee Štrbské Pleso in der Hohen TatraNa Slovensku najdou turisté místa s neskutečně nespoutanou přírodou. Devět národních parků a čtrnáct chráněných krajinných oblastí se stará o to, aby to tak ještě dlouho zůstalo. Na čtyřiceti procentech plochy se rozprostírají lesy. A v Karpatech dosud žijí
vlci, medvědi a rysové.

Vysoké Tatry představují nejmenší pohoří na celém světě, a přesto svou divokou přirozeností a majestátní krásou nepřestávají okouzlovat tisíce lidí. Pocit výjimečnosti tohoto místa podtrhují horská jezera s křišťálově průzračnou vodou. V létě najdou turisté zchlazení a únik přes spalujícím sluníčkem v přehradních nádržích Ružín, Liptovská nebo Mara, ale také v řekách.

Slovensko disponuje největší vápencovou oblastí ve středí Evropě a křižuje ho více než 6.000 jeskyní a roklí. Hned ve dvanácti podzemních jeskyních s ledovými a krápníkovými formacemi se vám naskytne dechberoucí a nezapomenutelný pohled.

 

V ráji

Národní park Slovenský ráj vás přenese do dob, kdy se krajinou proháněli zbojníci na koních a pastevci se svými stády putovali po pastvinách, aby se večer vrátili zpět do horské chatky, kde si pochutnali na vlastnoručně vypěstovaných a vyrobených potravinách. Slovenský ráj se nachází v krasové oblasti a skládá se z roklin, soutěsek, vodopádů a kaňonů. Centrem a často také výchozím bodem se stala Spišská Nová Ves. Najdete zde turistické informace i možnost přespání. Vydejte se po úzkých dřevěných mostech, žebříkách a stoupačkách dolinou Sokolia a nechte se uchvátit 75 metrů dlouhým Závojovým vodopádem.

 

Zelená Bratislava

Pressburger Kipferl Traditionelles Gebäck Bratislava

 

Hlavní město Slovenska patří k nejrychleji rostoucím městům v Evropě. Tato „krása na Dunaji“ potěší vaši cestovatelskou duši úzkými uličkami, historickými domy i původními kavárnami, v nichž si můžete pochutnat na tradičních bratislavských rožkách.

Téměř 500.000 obyvatel čítající metropole si však stále zachovává svou přírodní tvář a je považovaná za zelené město. Obklopují ji vinice a je doslova prošpikovaná parky, zahradami a také lesním parkem v sousedních Malých Karpatech. Fascinující rozhled si můžete užít z Devínské Kobyly, což je se svými 514 metry nejvyšší bod Bratislavy, ležící přímo v lese.

 

 

 

 

Městský život

Pokud raději trávíte své volno ve městě a vdechujete kulturní atmosféru, aniž byste se museli prodírat davy lidí, také pro vás Slovensko představuje ideální cestovní destinaci.

Zajeďte se podívat například do měst patřících ke Světovému dědictví UNESCO, jimiž jsou Banská Štiavnica, Bardejov nebo Levoča. Moderní slovenský životní styl potom doslova bublá v Košicích, Nitře, Trnavě nebo Banské Bystřici.

 

Bujaré Košice

Košice, die zweitgrößte Stadt der Slowakei, hat einen historischen Stadtkern mit vielen Cafés und Bars.

Druhé největší město Slovenska zdobí zachované historické centrum. Ústřední ulicí celých Košic je Hlavná, která patří k nejdelším pěším zónám na Slovensku a nad níž se majestátně tyčí Katedrála svaté Alžběty, tedy nejvýchodnější gotická katedrála Evropy. V 240.000 obyvatel čítajícím studentském městě nechybí kavárny, bary ani vinárny.

Autentický zážitek z nákupů na trhu zažijete na Dominikánském náměstí, a to především v sobotu. Ani milovníkům sportu a kultury nezůstanou Košice nic dlužné. A není divu. V roce 2013 byly vyhlášeny evropským hlavním městem kultury, v roce 2018 UNESCO Creative city of media arts a v roce 2021 se tu bude konat letní evropský olympijský festival mládeže.

 

 

 

 

 

Wellness oázy

Ze slovenské půdy tryská více než 1.400 nejrůznějších minerálních a termálních pramenů. Mnoho z nich disponuje léčivými vlastnostmi, takže po celé zemi se rozprostírá přes 20 lázeňských míst. Mezi zřejmě nejznámější patří Piešťany, které kromě
termální minerální vody využívají blahodárnou sílu také bahna a síry. Atmosféra, jako byste se ocitli v dávných dobách, na vás poté dýchne v, lázních Rajecké Teplice a Turčianske Teplice. A jakkoliv malou zemí se Slovensko může zdát, co se lázní a wellness týká, patří k těm docela velkým.

Wellness pro každého

Rodiny s dětmi mohou zavítat do některých z mnoha termálních lázní a aquaparků. K těm patří například AquaRelax Dolný Kubín nebo moderní termální resort Šírava na břehu přehradní nádrže Kaluže.

Uprostřed lázeňského resortu Trenčianske Teplice se rozprostírají turecké lázně hammam, které byly vystavěné v roce 1888, kdy neměly v Evropě obdobu.

Jedinečné parní lázně naleznete v koupelích Sklené Teplice. Parenica je přírodně vytvořená jeskynní parní koupel s termální vodou o teplotě 42 °C.

Permon´s Paradise je největší wellness a hotelový resort na Slovensku. Tento moderní komplex se rozprostírá v malebné krajině, kam můžete yvrazit na procházku.

Ekologické vodní centrum AquaCity Poprad na úpatí Vysokých Tater využívá sílu geotermální vody a slunce.

Co se bude na Slovensku dít v roce 2019

Mistrovství světa v ledním hokeji se bude letos odehrávat v Bratislavě a Košicích (květen)

Mezinárodní festival duchů a strašidel na hradě Bojnice (duben/květen)

Internationales Festival der Geister und Gespenster auf Schloss Bojnice (April/Mai)

Letní shakespearovské slavnosti na hradě v Bratislavě (červenec/srpen)

Festival řemesel a tradic „Made in Slovakia“ v Popradu (červenec/srpen)

Evropský festival humoru a satiry „Kremnica Gags“ v Kremnici (srpen)

„Use the city“ – festival pouličního umění v Košicích (červen)

Slovensko nabízí neutuchající množství akcí, které můžete navštívit. Inspirujte se a zažijte Slovensko na vlastní kůže.

Nahoru
OKDalší informace