Menu

Singl dovolená

Vyrazte na dovolenou bez dětí

Home » Inspirace » Cestování » Singl dovolená - 04.2018

Celý rok se staráte o rodinu a věnujete jí většinu svého času? Ale i maminky si potřebují občas odpočinout, aby načerpaly síly do dalších dní se svými ratolestmi a manželem. Inspirujte se našimi tipy na singl dovolenou.

Matkou se stává žena na celý život. Neexistuje žádný knoflík, který by mohla zmáčknout, dát si pauzu a vystoupit na chvíli ze své role. Není divu, že sem tam přeteče pohár její trpělivosti a sil. V tu chvíli pomůže jedině dovolená. Třeba jen pár dní, ale rozhodně mimo čtyři stěny domova a daleko od rodiny. I krátkodobá změna prostředí a programu dokáže divy. Vlije vám do žil novou energii, elán a chuť do dalších dní.

Díky odpočinku od mateřských radostí a povinností doplníte palivo a získáte mnohdy nedostatkový čas sama pro sebe. Uvědomíte si, že život není jen o vaření, uklízení a čtení pohádek a že pár dní s kamarádkou ve stylu bezstarostného mládí ještě nikomu neuškodilo. Rozhodně to neberte jako útěk od dětí, které se budou trápit steskem po vás. Uvidíte, že po vašem návratu vás budou vítat s větší radostí v očích a úsměvem na tváři. A občasné krátkodobé odloučení prospívá i manželství. Takže vzhůru za zážitky!

Odcestuje s čistým svědomím

Často se zkrátka dostaneme do stavu, ve kterém se nechce ocitnout nikdo. Vyplatí se naslouchat signálům vlastního těla. Právo na odpočinek má každý a rozhodně je lepší dopřát si pár dní volna, než se stále hnát za naplněním ideálu manželky a matky a skončit až u syndromu vyhoření. Sebrat se a odjet bez pocitu viny a výčitek vlastního svědomí bývá občas složité. Myšlenky se chtě nechtě vždy točí kolem dětí.

Pokud i vás přepadají obavy, aby manžel s dětmi vše zvládl, svěřte své potomky třeba babičce. Zatímco váš muž bude chodit do práce a večer si odpočine u fotbalu, děti zažijí s babičkou určitě spoustu nezapomenutelných zážitků. Jestliže jste ještě nikdy nepodnikla cestu bez dětí, začněte pomalu. Zkuste odjet nejprve pouze na jednu noc a uvidíte, jak se s tím popasují. Věřte jim, oni to zvládnou bez problémů. A vy se místo pocitu viny, se kterým jste odjížděla, navrátíte hrdá a šťastná.

Udělejte to, o čem už dlouho sníte

Existuje nepřeberné množství možností pro ženy, které si chtějí dopřát singl dovolenou. Od prohlídky města přes vícedenní turistické túry až po lenošení na pláži. Jen si to představte. Ráno vstanete, v klidu se nasnídáte, aniž byste někam odbíhala, dokonce i kávu si vypijete, než stihne vychladnout.

Poté se vydáte na toulky městem, poznáte domorodce, ochutnáte místní pochoutky, koupíte si něco pro radost, co vám vždy připomene krásné chvilky klidu, a hlavně – všechno bez jakéhokoliv plánování a stresujícího časového harmonogramu. Spontánně uděláte to, co vás zrovna napadne a o čem jste již dlouho snila. Nezní to senzačně?

Ale pozor, máme tu i dobrodružnější variantu. Stačí vám batoh na zádech a otevřená mysl k poznávání cizích kultur a lidí. Sbalte si jen to nejnutnější a procestujte například Thajsko. Adrenalin během napínavých cest po vlastní ose a seznamování se se zvyky ostatních zemí vám pomůže neuchylovat se k myšlenkám, co se děje doma. A třeba zjistíte, že ve srovnání s obavami a přáními tamních matek jsou vaše problémy zcela malicherné.

Ze svých cest si odvezete plno nezapomenutelných zážitků a načerpanou energii. Děti si mezitím užijí skvělý čas s prarodiči nebo na táboře. Stesk na obou stranách je přirozený, ale nenechejte se jím ovládnout a nepodřizujte mu svůj život. Až se zase vrátíte, jistě vám budou děti nadšeně vyprávět, co vše zažily. A společně strávené chvilky si zase budete užívat plnými doušky.

Soustřeďte se sama na sebe

Další z možností, jak načerpat síly, představuje wellness pobyt. Pokud vás neláká výlet o samotě, domluvte se s kamarádkou a vyrazte do lázní s ní. Po procházce a objevování zákoutí cizího města si vaše tělo i mysl báječně odpočinou v sauně, vířivce nebo při relaxační koupeli. Navíc budete mít konečně čas na přečtení té knihy, která vám již tak dlouho leží na nočním stolku, ale dříve, než se do ní stihnete začíst, vás pokaždé přepadne únava.

Lázeňské pobyty také nabízí nekonečné množství masáží a léčebných procedur. Je jen na vás, kterou vyzkoušíte. A kdy naposledy jste si v klidu poseděla s kamarádkou u sklenky dobrého vína nebo u večeře a probrala s ní, co je nového ve světě módy?

Wellness odpočinek si můžete párkrát do roka dopřát i s partnerem. Pár dní bez dětí vašemu vztahu jen prospěje. Pošlete potomstvo na víkend k babičce s dědou, sedněte do auta a vyrazte. Skončíte v Luhačovicích, Mariánských či Františkových Lázních? Nebo vás lákají spíše Karlovy Vary? Neplánujte a nechte se vést momentální náladou. Užijete si určitě spoustu legrace a budete mít na co vzpomínat.

Předejte zodpovědnost

Jako matka často nesete zodpovědnost za celou rodinu a organizujete program většině členů. Také máte občas pocit, že byste potřebovala externí paměť? Neustále myslíte na to, v kolik hodin musíte zavézt děti na kroužky, kdy se máte dostavit k lékaři a co proboha dnes uvaříte k večeři? A ještě u toho zvládáte pečovat o blaho celé rodiny a nepolevujete z úsměvu na tváři? Dopřejte si oddych, kdy se vzdáte veškeré organizace a pouze se bez přemýšlení povezete na dovolenkové vlně.

Ponořte se do tajů některé z cizích zemí a odevzdejte zodpovědnost za svůj program cestovní kanceláři. Nejeden delegát vám jistě rád obstará bohatý program. A vaší jedinou starostí bude dodržovat přesné časy setkání na určitých místech. Poté už jen stačí následovat průvodce, poslouchat poutavé vyprávění a kochat se krásami neznámých koutů světa. Zkrátka a dobře, opusťte myšlenku, že spolu s příchodem dětí se musíte vzdát veškerých svých radostí a práva na odpočinek. Stačí sebrat odvahu a udělat první krok.

Checklist pro singl dovolenou

První krok: Rozhodnout se
K tomu patří především uvědomit si, že potřebujete dovolenou. Ideálně dřív, než začnou všechny vaše vnitřní alarmy bít na poplach. Svěřte se partnerovi se svým přáním a požádejte ho o pomoc.

Druhý krok: Inspirujte se
Hotovo? Teď si stačí jen vybrat cílovou destinaci. Pročtěte si blogy, prozkoumejte internet nebo zajděte do cestovní kanceláře. Co máte ráda? Co vás baví? Kam byste se chtěla podívat nebo co byste chtěla zažít? Místo a typ vybírejte tak, aby dovolená co nejvíce odpovídala vašim vysněným představám.

Třetí krok: Připravte se
Většina žen, které cestují singl, se musí spolehnout na pomoc partnera, manžela, babiček či dědečků. Vždy existuje nějaké řešení. A špatné svědomí nechte doma. Děti přeci nebudou odstrčené, naopak stráví čas s těmi, které dobře znají.

A konečně: Užijte si to
Singl dovolená podpoří vaše sebevědomí a ženskost. Ale nic netrvá věčně. Proto byste si měla zasloužený odpočinek užít plnými doušky. Když se vám bude už hodně stýskat, zatelefonujte svým blízkým a ujistěte se, že doma je vše v pořádku.

 

3+1 tip, kam vyrazit

Město tisíce možností: Verona
Do tohoto italského města snadno dojedete autem, a pokud se nepovažujete za zdatnou řidičku, můžete využít také vlakového spojení. Ve Veroně najde každá žena to, co od odpočinku očekává. Kouzelná městská zákoutí, rozmanitý kulturní program, delikátní italská kuchyně a butiky s vychytanou módou. Milovnicím kávy doporučujeme okusit chuť pravého italského espressa v Caffé & Parole na Piazza Duoma 1A. A pro klasické italské těstoviny, které můžete přivézt i svým milovaným, zavítejte do obchůdku Casa del Raviolo, Via Carducci 27B.

Wellness oáza: Therme Laa
Klid a nic než klid. V Silent Spa v resortu Therme Laa s harmonickou architekturou, najdete tichý lék na unavenou duši i tělo. Harmonie architektury, prostředí a atmosféry vás zcela pohltí. Relaxujte v teplých termálních vodách, při svitu tlumených světel a vdechujte uklidňující vůně. Kromě saun, spa procedur, parních lázní a odpočinkových koutků můžete okusit místní dobroty v připojené restauraci a spláchnout je drinkem v baru.

Tajuplné dálky: Thajsko
Není žádným tajemstvím, že kdo jednou zavítal do Thajska, touží po tom, se do této země úsměvů vrátit. Neohrožené ženy mohou vzít batoh na záda a vydat se na vlastní pěst křížem krážem po thajských ostrůvcích, obdivovat stoleté chrámy, ochutnávat lokální kuchyni, připojit se k jogínům nebo lenošit u moře na některé z opuštěných pláží. Skvělý poměr mezi cenou a možnostmi, které Thajsko skýtá, nezatíží rodinný rozpočet a letenku snadno seženete v kterémkoliv ročním období.

Lenošení pod palmami: Řecko
Řecko sestává z tolika ostrůvků, že za jeden život nemá člověk šanci je všechny navštívit. Ale nezoufejte, vyberte si takový, který splní vaše nejtajnější sny o dovolené. Souostroví Dodekany, nejslunečnější kout celého Řecka, vykouzlí úsměv na tváři všem milovnicím tepla. Tvoří jej větší, známé ostrovy jako Rhodos nebo Kos, ale také menší Tilos nebo Farmakonisi. Souostroví lemují písčité i oblázkové pláže, na které navazují voňavé bylinkové a rozkvetlé květinové porosty a třešničku na dortu znamenají malebné vesničky s vždy usměvavými domorodci.

Shrňme si pravidla singl dovolené:

  • Abyste opravdu zvládla odcestovat bez špatného svědomí, dopřejte si nejprve kratší odpočinek v blízkosti domova, abyste viděla, jak to vy i děti zvládáte.
  • Během dovolené se pokuste úplně vypnout a neubírat se v myšlenkách k tomu, co se děje doma. Soustřeďte se sama na sebe a načerpejte energie, kolik se do vás vejde.
  • Dovoleno je vše, volba je jen na vás. Nenechte si nikým nic diktovat a cílovou destinaci i typ dovolené si zvolte zcela podle sebe.

 

Nahoru
OKDalší informace