Active Beauty
S humorem jde všechno líp

S humorem jde všechno líp

Buddhistická moudrost říká, že štěstí přichází k těm, kteří se smějí. Moderní výzkum přináší poznatky, že mozek během smíchu zpomaluje produkci stresových hormonů. Současně začne silněji vyplavovat hormon serotonin, který podporuje dobrý pocit. Takže smích skutečně zvyšuje štěstí – a tímto způsobem nám pomůže překonat mnohé věci, které se najednou zdají snadnější.

Smích patří k vrozeným schopnostem. Někteří lidé se rodí jako veselé kopy. K tomu se přidává vliv rodiny: Jak často a čemu se naše rodina smála, když jsme byli dětmi, hraje roli při rozvoji vlastního smyslu pro humor, stejně jako kultura, v níž jsme vyrůstali. Co se z toho dá vyvodit? Humor se dá, minimálně do určitého stupně, naučit.

Jak se naučit brát život s humorem

  1. Najděte vlastní humor

Jedním stisknutím tlačítka do světa smíchu neproniknete. Vyžaduje to jistou praxi. Pro začátek stačí, když pomalu pochopíte svůj vlastní humor. Například tím, že budete dovádět jako malé dítě. Kdo si čas od času nekontrolovaně zaskotačí, vystrčí na sebe v zrcadle jazyk, poskočí si na jedné noze nebo se zhoupne na houpačce v parku, vystavuje se menšímu nebezpečí, že se bude brát příliš vážně. A v případě nehody se řiďte radou: Zasmějte se tomu, za co se stydíte.

  1. Zbořte hranice své ostýchavosti

Pokuste se zbořit hranice své ostýchavosti. Začněte rovnou před zrcadlem. Například tím, že si nasadíte klaunský nos a usmějete se sami na sebe. Nebo si vytvořte seznam věcí, které na sobě nemáte rádi a pak s tímto seznamem tančete, zpívejte si a smějte se. Například: „Jsem příliš malý, hahaha, jsem příliš tlustý, hahaha, přijdu si pěkná, hahaha!“

  1. Veďte si svůj deník humoru

Kromě toho se zkuste pětkrát denně zasmát – začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu. Vytvořte si svůj „deník humoru“, do nějž zapíšete veškeré vtipné situace, které vás v každodenním životě potkají. Brzy se vám před očima naskytne hotová sbírka anekdot, které můžete dát kdykoliv k dobru během přátelského rozhovoru. Rozesmějete tím nejen sebe, ale i ostatní. I nepříjemné situace mohou přispět s posílení vlastního smyslu pro humor. Až budete naštvaní, zkuste v duchu poodstoupit kousek stranou, nasadit si červený nos a jako nezasvěcený klaun se z perspektivy podívat, co je na dané situaci komického.

  1. Vyhledávejte srandisty

Čím dalším lze vybrousit a posílit svůj smysl pro humor? Například tím, že si necháte pomoci od lidí, kteří humorem již oplývají. Ti, kdo se obklopují veselými srandisty, od nich mohou čerpat inspiraci a hodně se naučit. A jak někoho takového najít? Velice snadným způsobem. Na večírcích jednoduše půjdete za smíchem a přidáte se k hostům, kteří se evidentně skvěle baví. Příjemným vedlejším efektem je, že do veselých kruhů se člověk často rychleji integruje a pozná při tom nové lidi.

  1. Oklopte se humorem

Ale nejen lidé, nýbrž i věci mohou vysílat vtipné vibrace: Legrační nábytek, obraz nebo dekorace nám i doma mezi čtyřmi zdmi připomenou, že zábava a humor tvoří součást každodenního života. Nainstalujte si do svého domova takzvanou poličku smíchu, kterou zaplníte DVD s vtipnými komediemi, humornými knihami a CD pro dobrou náladu. V případě potřeby pak máte zdroj své veselosti ihned po ruce. Předměty nevybírejte podle toho, zda rozesmějí i ostatní, to není správné kritérium. Držte se vlastního smyslu pro humor a věřte nám – smích je nakažlivý.