Menu

Rozhovor: Jaromír Nosek

„Vytáčí mě ti, co netřídí odpad.“

Home » Inspirace » Rozhovor: Jaromír Nosek - 08.2019

Málokdo ví, že úspěšný herec Jaromír Nosek je také zapáleným pěstitelem květin a zajímá se o ekologii. Kvůli třídění odpadu si klidně zajede a vyhledá speciální popelnice. Na to je podle svých slov pedant. Když vidí turisty vyhazovat plasty do přírody na svém oblíbeném Bali, neváhá je osobně zastavit a promluvit s nimi.

 

Vypadáte skoro stejně jako před lety ve vaší slavné roli v Účastnících zájezdu. Jak se udržujete v kondici?
Nedávno jsem byl na velké lékařské prohlídce po čtyřicítce a vše mám v pořádku. Přitom nijak zvlášť zdravě nežiju, například hodně ponocuju. Ale mám rád pohyb. Občas zajdu do fitness s kamarádem, ale jinak se snažím pohyb zakomponovat do každého dne. Třeba v metru chodím zásadně schody pěšky a pořád myslím na to, abych nějak zapojoval svaly. Je totiž vědecky prokázané, že člověk si přirozeně v pohybu snaží ulevovat. A já se proti tomu snažím bojovat. Sezónně se také rád pokouším surfovat, na to jsou úplně ideální podmínky na mém oblíbeném Bali.

 

Proč je právě Bali Vaší nejmilejší destinací?
Bali je dnes hodně zprofanovaná záležitost. Ale ještě nedávno to tak nebylo. Před sedmi lety, když jsem tam byl poprvé, tak Bali nemělo dokonce ani mapu území. Úplně jsem si to tam zamiloval od začátku. Jsou tam totiž neskutečně milí lidé!

 

Kdy tam nejčastěji vyrážíte?
Nejradši jezdím v létě, takže červenec, srpen nebo i září, kdy je tam suchá sezóna. Nejdéle se mi to podařilo vyjet tam na pět týdnů, minimálně tam jedu však na tři týdny. Na míň to podle mě nemá smysl.

 

Jak vnímáte množství odpadů, ve kterých se Indonésie v některých místech doslova topí?
Tam je běžné, že lidi klidně vyhodí igelitku plnou odpadu mezi palmy po cestě autobusem. Ale místním Balijcům není moc co vyčítat, veškeré plasty jim tam dovezl západní svět a nikdo jim nevysvětlil, jak je to nebezpečné. Ti lidé často nechápou, že plasty se v přírodě nerozloží. Na druhou stranu, když vidím nějaké turisty, jak vyhazují z drahých aut na Bali pet lahve do přírody, klidně je doženu na skútru a vytáhnu je z auta ven. Tak moc mě to vytáčí k nepříčetnosti. Naštěstí zrovna v Indonésii je mnoho dobrovolníků včetně Čechů, kteří se s tím snaží něco dělat. Už si to tam lidé uvědomují.

 

Ve volném čase Jaromír velmi rád cestuje.

 

Co děláte pro ekologii doma v České republice?
Třeba třídím důkladně odpad. Dám si práci i s takovými detaily, že třeba rozeberu svorku na toastový chleba. Ty svorky jsou částečně z kovu a z plastu a musím na to použít kleštičky, abych mohl odpad správně roztřídit. Pak si klidně zajedu a vyhledám speciální popelnici na kov. Připadá mi to správné. Nemám rád řeči o tom, že třídit odpad nemá smysl a nemůžu vystát, když na to lidi kašlou. Jsem v tomhle perfekcionista, podobně jako v péči o květiny.

 

Kolik jich doma máte?
Mám jich doma přesně šedesát sedm. V poslední době se mi to hodně rozrostlo a věnuju tomu dost času a energie. Každá květina totiž potřebuje něco jiného. Zjistil jsem, že je to dokonce komplikovanější než s rybami a mořským akváriem, které taky vlastním.

 

Chodíte i na nějaké akce botaniků? 
Občas zajdu na výstavy nebo na veletrhy, které mě zaujmou. A na jaře bych chtěl jet do Holandska na jednu slavnost, kde vytváří neuvěřitelné instalace z květin, třeba jich vysází celé potoky včetně milionů tulipánů. Nedávno jsem byl třeba na výstavě orchidejí, kde jsem si jich také pár koupil. A klidně si dávám i takové výzvy, že si koupím zvadlé orchideje ze supermarketu ve slevě, a pak se je snažím zachránit. Taky občas květinu, kterou zachráním, nebo vypěstuju věnuju jako dárek.

 

Co vás nejvíc baví na pěstování květin?
Představte si, že vypěstujete třeba strom ze semínka, to je přece úžasné! Proti tomu, co se děje ve světě s kácením lesů, je to prostě krásný pocit. A navíc zalévání květin je pro mě i svým způsobem relax a meditace.

 

Jako herec asi dostáváte hodně řezaných květin, jak to vnímáte? 
Dostávám květiny v podstatě denně. Když vidím krásný pugét, tak už mám deformaci a říkám si třeba: proboha, vždyť téhle kytce trvá dva roky, než udělá výhonek. Na druhou stranu to nejsou zvířata, ale kytky. Nebolí je to. I když…

 

Kde aktuálně hrajete?
V létě jsme měli velký blok několika představení za sebou na letní scéně divadla Ungelt, kde hraju ve hře Kdokoli může dělat cokoli. Je to takové představení spíš pro holky a já s kolegou tam hraju všechny mužské role. Začal jsem natáčet i jeden seriál o hasičích, na který se těším, má to být vtipná věc. Taky jsem absolvoval ve Studiu Dva derniéru hry Zdravý nemocný. Hráli jsme to asi 11 let.

Letošní léto jsem opravdu neměl prázdniny a nikam jsem se nedostal.  Ale aspoň jsem nebyl nervózní z toho, komu svěřit květiny. To je opravdu proces a musím dopředu počítat se ztrátami.

 

Které květiny má Jaromír Nosek nejraději a co na jeho koníček říká jeho přítelkyně? Která filmová role pro něj byla zlomová a jaké má nejbližší plány do budoucna? Nejen to se dočtete v rozhovoru s hercem Jaromírem Noskem v tištěném active beauty magazínu, který vychází 27. 9. 2019.

 

Divadlo tvoří neoddělitelnou součást Jaromírova života.

Nahoru
OKDalší informace