Menu

Repelenty: Jak vybrat správnou ochranu proti komárům?

Chraňte se před komáry a zjistěte, které z mýtů jsou skutečně pravda

Home » Inspirace » Repelenty: Jak vybrat správnou ochranu proti komárům? - 07.2020

Jaké druhy repelentů vlastně existují a který z nich si vybrat? Právě v létě bývají komáři nejdotěrnější. Před začátkem zimy nakladou vajíčka, která přečkají zimu v diapauze (vydrží teploty až do minus 20 °C) a na jaře se z nich vylíhnou noví trapiči. Zejména během letních vlahých večerů nám dokážou pěkně znepříjemnit posezení v blízkosti vody. Bez kvalitní ochrany proti komárům se proto neobejdeme. Z jakých druhů můžeme vybírat?

Ochrana proti komárům: Elektrická nebo ve spreji?

Ochrana ve spreji, tedy repelenty, obsahuje účinné složky, které komáry odpuzují, aniž by je zabily. Po nastříkání pouze vytvoří kolem těla neviditelnou ochrannou bariéru, která překryje přirozený tělesný pach, který právě komáry tolik láká.

Kromě repelentu můžete použít také elektrický strojek do zásuvky. Jeho účinné složky cílí přímo na komáry, které na rozdíl od repelentu zabíjí. Velkou nevýhodou je, že tyto látky mohou dráždit sliznice, takže zejména citliví lidé by měli být při jejich používání velice opatrní. A samozřejmě fungují pouze v uzavřených prostorech, kde je k dispozici zásuvka.

Mýty o komárech a ochraně proti nim

  1. Komáři milují sladkou krev

Špatně: Neupřednostňují sladkou, nýbrž „tučnou“ krev. Vědci z Floridy totiž zjistili, že tyto malé vampýry přitahují oběti se zvýšenou hladinou cholesterolu.

  1. Komáry přitahuje světlo

Špatně: Tma vás před komáry neochrání. Oni totiž moc dobře nevidí, takže následují svůj nos. Přitahuje je vůně naší pokožky. Také kontrolují obsah oxidu uhličitého ve vzduchu, podle nějž usuzují, kde se asi nachází jejich potencionální oběť.

  1. Teplo pomáhá na bodnutí

Správně: Nejdůležitější přitom je, že čím rychleji štípanec objevíte a začnete ho hojit teplem, tím bude teplo účinnější.

Postačí vám obyčejná lžíce, kterou ponořte na chvilku do šálku s horkou vodou (asi 50 °C, to je totiž dostatečné teplo, při němž však ještě nepociťujete bolest) a nechte ji nahřát. Poté ji přitiskněte na šest vteřin na postižené místo. Teplo by mělo zničit enzymy způsobující svědění.

  1. Kdo pije alkohol, bude více poštípaný

Správně: Jelikož když pijeme alkohol, více se potíme. Alkohol totiž rozšiřuje krevní řečiště. Ostatně, když máte v krvi 1 promile alkoholu a štípne vás komár, sám bude následně opilý. Údajně by mu mělo v těle poté kolovat 0,5 promile.

  1. Komáři nemají rádi vítr

Správně: Se svými slabými křídly komáři větru jen těžko odolávají, proto se mu spíše vyhýbají. Velmi dobře však snáší déšť. Američtí vědci zjistili, že pokud komára zasáhne kapka vody, sice ho na chvíli strhne, ale komár se rychle zotaví a letí dál.

  1. Ochrana vydrží po celý den

Špatně: Průměrný repelent působí zhruba pět až šest hodin. Když se však někdo silně potí, použije sprej špatně nebo hupsne do vody, aniž by použil voděodolný repelent, zkracuje se doba působení.

Jak správně používat repelent:

Nanášejte repelent nejprve po 20 minutách po nanesení opalovacího prostředku, protože ten by mohl účinek ochrany proti hmyzu snížit. Repelent naneste rovnoměrně na všechna nezakrytá místa na těle a také na oblečení, ale nestříkejte ho pod oblečení ani přímo do obličeje. Nejprve si ho stříkněte do dlaně a rukou ho pak aplikujte na tvář. Stejný způsobem repelent naneste po skončení doby účinnosti, a pokud se chystáte koupat, použijte voděodolnou variantu.

Co použít v těhotenství nebo pro malé děti?

  • DEET je na trhu již 50 let a patří k nejpoužívanějším látkám v repelentech. Při její aplikaci si dejte pozor, aby nepřišla do styku se sliznicemi, které dráždí. Také může způsobit podráždění pokožky a parestezii. Proto byste repelenty s DEET neměli používat během těhotenství ani pro děti do tří let.
  • Icaridin působí podobně dlouho a dobře jako DEET, ale pokožka ho lépe snáší. Neměli byste jej však používat pro děti do dvou let. Pro těhotné a kojící však nepředstavuje žádné nebezpečí.
  • PMD je rostlinná látka, která vydává po aplikaci speciální vůni, která překryje tělesný pach a hmyz vůbec neláká. Jeho účinky i snášenlivost jsou srovnatelné s icaridinem. Jelikož PMD je na trhu relativně nově, neexistuje k ní dosud dostatek toxikologických studií. Proto byste ji neměli používat u dětí mladších tří let.
  • Mastné kyseliny: Jako ochrana před komáry se hodí také nasycené mastné kyseliny, jako je kyselina kaprylová, laurová nebo kokosová. Stejně jako PMD působí kyselina laurová také proti klíšťatům. Celkově je doba jejich působení kratší než u ostatních repelentů, ale pokožka je nejlépe snáší a jako jediná látka se hodí také pro malé děti a kojence.
Nahoru
OKDalší informace