Menu

Uvolněte se, prosím!

Čas pro wellness a relaxaci

Home » Inspirace » Uvolněte se, prosím! - 09.2017

Každý potřebujeme čas od času dobít baterky a načerpat novou energii. Neodkládejte proto potřebný odpočinek, naplánujte si wellness den a nalaďte se na vlnu relaxace.

Naše tělo nám většinou jasně signalizuje, kdy potřebuje pauzu na odpočinek. Cítíme se unavení a malátní, hůře zvládáme zátěž, těžko se soustředíme a naše výkonost i kreativita klesá. A to jak po fyzické, tak po duševní stránce.

Dlouhodobě nastřádaná, potlačovaná únava a nedostatek kvalitního odpočinku mohou vést i ke zdravotním obtížím, psychickým poruchám a zvyšovat riziko srdečních a oběhových onemocnění. Zejména pokud jsme stále v jednom kole a snažíme se jet na plný plyn. V reakci na nadměrné zatížení se pak totiž ještě ve vyšší míře vyplavují stresové hormony. A jak víme, krátkodobý stres nás sice „nakopne“ k vyšší aktivitě, ale ten déletrvající naopak náš organismus celkově vyčerpává.

Abychom proto svoje tělo udrželi ve zdravé rovnováze a vyhnuli se chronické únavě nebo syndromu vyhoření, je proto třeba si uvědomit, že odpočinek neznamená luxus, ale zkrátka nutnost. A podle toho si pravidelně dopřávat chvíle klidu a relaxace.

Cílené uvolnění

Než však dosáhneme potřebného uvolnění, které je předpokladem pro proces regenerace, chvilku to potrvá. A to od několika minut až po celé dny nebo týdny, v závislosti na předchozí zátěži. Už samotné prostředí, ve kterém se pohybujeme, významně ovlivňuje naše tělesné i duševní rozpoložení a může odpočinku bránit nebo ho podporovat. Jestliže zůstáváme stále na příjmu a k zastižení, nemůžeme nikdy skutečně vypnout a uvolnit se. A naopak, určitá místa jsou k relaxaci jako stvořená, protože už samotnou svou atmosférou směřují naši mysl ke ztišení a harmonii. Proto je třeba umět se občas „odpojit“ a přenést se jinam.

Únik do světa pohody

Příroda jednoznačně představuje prostředí ideální k uvolnění a odpočinku. Dochází zde k přirozenému zklidnění kolotoče myšlenek, takže se snáze soustředíme na prožívání přítomného okamžiku. Podobné účinky však může mít i pobyt v denních lázních. V zahraničí velmi oblíbený koncept „Day Spa“ proniká i k nám, zejména v podobě wellness center, která v denním provozu, tedy bez ubytování přes noc, poskytují nejrůznější relaxační procedury. Bez nutnosti odjíždět pryč z města tak tyto oázy klidu nabízí optimální podmínky pro uvolnění a regeneraci těla i duše. Příjemné prostředí evokující pocit harmonie a bezpečí navíc pomáhá zapomenout na shon a stres všedního dne, odpoutat se od běžných starostí a zcela se oddat blahodárnému odpočinku.

Důležitou roli přitom hraje element vody. Již staří Římané s oblibou navštěvovali veřejné lázně, protože znali ozdravující působení koupelí, během kterých dochází k uvolnění těla i nervového napětí. Teplo a bublání vody ještě umocňuje zklidňující účinky. Taková perličková lázeň provoněná bylinkami, decentně podbarvená relaxační hudbou pak představuje opravdový požitek pro všechny smysly.

Většina denních lázní nabízí celostní program péče o zdraví, krásu a duševní pohodu. Kromě koupelí a zábalů je možné vybírat z pestré nabídky uvolňujících masáží i kosmetických procedur. Nic neřešit, jen se nechat hýčkat a ukolébat do klidu a pokoje. Skvělou relaxační lázeň si však snadno můžete připravit také sami doma.

Čas na relaxaci


Jaký typ podobné mini dovolené je pro vás optimální, záleží samozřejmě na povaze a osobních preferencích. Každému vyhovuje něco jiného. Pobyt v denních lázní však každopádně pomáhá obnovit tělesnou i psychickou rovnováhu a načerpat novou energii a vitalitu. Jak často si takové krátké, ale vědomé chvíle odpočinku máme dopřát, je rovněž individuální. Většinou však stačí naslouchat svému tělu a vnitřnímu hlasu.

Pokud se cítíme přetížení, bez výdrže a jako bezvládná loutka, jde o signály, že se v našem životě právě nahromadilo příliš stresu a je třeba dát si chvíli pauzu. Zabráníme tak tomu, aby došlo k chronickému vyčerpání. Nepodceňujte proto první známky toho, že něco není v pořádku a zařaďte zpátečku. Nebo lépe řečeno – odpočinkový program.

Playlist pro chvíle relaxace

 

Nahoru
OKDalší informace