Active Beauty
Pomoc v růžových tónech

Pomoc v růžových tónech

Růžová stužka doplněná žlutým kvítkem se stala symbolem boje proti rakovině prsu. Pomocnou ruku můžeme přiložit všichni.

Přichází nečekaně. Zaskočí nás, aniž bychom o její návštěvu stáli. Většinou se zdrží déle, než bychom si přáli. Ovládne naše tělo i mysl. Zcela nás ochromí. Nenavštěvuje pouze ženy, setkala se i s mnoha muži. Ale přesto existují způsoby, jak proti ní bojovat. Jak se nevzdat. Zvednout hlavu a zmobilizovat síly. Zvítězit a opět se usmát.

Vědecké výzkumy dokazují, že nejčastěji se s tímto onemocněním potýkají ženy. A ve větším počtu údajně ty, které ještě nemají děti. Právě rakovina prsu patří v Česku k nejčastějším národovým onemocněním u žen. Každý rok odhalí lékaři asi 7.000 až 7.500 tisíc nových nádorů prsu. Drtivou většinu se naštěstí podaří vyléčit.

Vzrůstající povědomí

Díky všem pacientům a lékařům, kteří v posledních letech šíří osvětu a svěřují se se svými zkušenostmi, se o rakovině prsu mluví stále otevřeněji. Lidé už se nemusí schovávat a obávat se, že budou konfrontováni kvůli svým tělesným změnám v důsledku boje s touto nemocí. Díky příspěvkům veřejnosti a organizacím bojujícím za informovanost mohou ženy i muži o svých problémech otevřeně diskutovat, svěřit se se svým trápením a nalézt odpovědi na palčivé otázky. Rakovina prsu zasáhne zhruba každou osmou ženu. Smutná bilance. Asi jen málokdo se s tímto tématem ve svém okolí ještě nikdy nesetkal.

V současnosti je nejspolehlivější cestou k časnému odhalení rakoviny prsu mamografie.

V současné době představuje nejúčinnější metodu, jak zavčasu rozpoznat počátek rakovinového bujení a předcházet případnému zanedbání nemoci, mamografické vyšetření. Pomocí této metody mohou lékaři odhalit rakovinu prsu i v raném stádiu, kdy ještě nevyvolává žádné citelné příznaky. Na pravidelnou mamografii by měla docházet každá žena po dosažení věku 45 let. Při mamografii se vyhotoví dva až tři rentgenové snímky každého prsu. Obě ňadra se přitom musí přitlačit k sobě. Některé ženy popisují vyšetření jako docela nepříjemné, výjimečně i trošku bolestivé. Jde však o nezbytný postup, aby mohli lékaři pořídit kvalitní snímky, z nichž mohou rozpoznat případné odchylky od normálu a včas odhalit hrozbu.

Nemalá část žen přicházejících na pravidelné mamografické vyšetření se také obává škodlivých vlivů a následků rentgenového záření. Odborníci však uklidňují, že ačkoliv ve společnosti kolují všelijaké fámy, používají se v Česku vysoce moderní přístroje, které splňují přísná kritéria. K obavám proto není důvod a podstoupit vyšetření se rozhodně vyplatí.

V České republice je screeningová mamografie také hrazena ze zdravotního pojištění. Stačí, aby žena byla starší 45 let a poslední mamografické vyšetření podstoupila před dvěma a více roky. Určitě je možné i častější nebo dřívější vyšetření, pak si jej ale žena hradí sama.

Život s rakovinou prsu

Pokud lékaři diagnostikují pacientovi rakovinu prsu díky preventivnímu vyšetření zavčasu, existuje až 80% šance na úplné vyléčení. Zpočátku nelze zhoubný nádor nahmatat ani nijak nebolí. Čím větší zjištěný nádor je, tím více bohužel také vzrůstá šance, že nádorové buňky se rozšíří i jinam do těla a napadnou také další orgány.

Své o tom, že rakovina si nevybírá a nevyhýbá se ani mladším ženám, které ještě nespadají do rizikové skupiny, ví také Kristýna. Ve věku 38 let jí lékaři diagnostikovali nevyléčitelnou rakovinu prsu s metastázemi. I přes svůj životní příběh neztrácí úsměv a snaží si užít každý den naplno. A inspiruje tím ženy i muže kolem sebe.

Díky internetu a jeho anonymitě se dnes můžeme seznámit se spoustou dalších osobních příběhů. Pacienti popisují své zkušenosti o životě s rakovinou na facebooku a díky postům plným optimismu a naděje dodávají odvahu ostatním, aby se nenechali zastrašit. Můžete si prohlédnout pooperační jizvy, zprávy z chemoterapie, zápisky z dobrých i horších dnů. Ale jsou i tací, kteří se rozhodli přenést své trápení i následné štěstí na stránky knihy. I přes nepříznivou životní situaci se snaží vést plnohodnotný život. Druhé šance si váží dvojnásobně.

Podstatným problémem zasahujícím zejména psychiku žen je také časté odstranění prsu. Pokud žena musí podstoupit odstranění prsních žláz (mastektomie), často utrpí její sebevědomí. Přijde totiž kromě výjimek o celé ňadro včetně prsního dvorce a bradavky. Tuto tělesnou část vnímáme odjakživa jako symbol ženství a mateřství a málokdo se chce ňader dobrovolně vzdát. Plastická medicína naštěstí dokáže v dnešní době téměř zázraky, a tak mohou pacientky po mastektomii využít možnosti rekonstrukce prsu, která ženám ve většině případů vlije novou energii do žil a dá jim možnost žít plnohodnotný život bez obav z reakcí okolí.

Otázky a odpovědi z „tabu zóny“

Jaký smysl mají veřejné sbírky a akce týkající se karcinomu prsu?

Tyto kampaně většinou sledují hned několik cílů. Na jedné straně chtějí upozornit na důležitost prevence a včasné diagnostiky, tedy na mamografické vyšetření. Zároveň se však také snaží o to, aby se o karcinogenních onemocněních mluvilo. Rakovina prsu se totiž dávno netýká jen pár lidí, a proto je důležité, aby ji veřejnost nevnímala jako tabu. Ženy ani muži zasažení touto nemocí se nemusí skrývat a stydět. A konečně, cílem těchto akcí je vybrat finanční příspěvky, které pomohou právě pacientům s onkologickým onemocněním. Často se totiž léčba nedá skloubit s prací a tito pacienti se tak snadno dostanou do finanční tísně.

Čím to je, že čísla udávající rakovinu prsu u žen tak vzrostla?

Každý případ je individuální a těžko můžeme udávat nějaké globální důvody. Smutným faktem však zůstává, že přestože si ženy uvědomují důležitost prevence, často v kolotoči denních starostí, práce a péče o děti zkrátka zapomenou možnosti pravidelné kontroly využít. Další skupinu tvoří ženy, které na sobě nepozorují žádné příznaky ani je netrápí bolest, takže si myslí, že tato nemoc se jich netýká, a na preventivní prohlídky zkrátka nejdou. Právě proto je důležité, aby se karcinom prsu stal věcí, o které se bude hovořit, a aby všichni pochopili důležitost prevence.

Jaký význam má vyšetření prohmatáním?

Palpace neboli vyšetření pohmatem bohužel není opatřením k časnému rozpoznání nádoru, protože karcinom je hmatatelný až ve větší velikosti, kdy už může být pozdě. Rozhodně však není na škodu. Na internetu i v různých brožurách a příručkách najdou ženy návod, jakým způsobem se prohmatávat. S tímto samovyšetřením mohou začít klidně například už od dvaceti let.

Problémem však je, že na druhou stranu mohou vést informace o tomto samovyšetření k nesprávným domněnkám. Mnoho žen totiž vnímá tento způsob za dostatečný. Dokud si nic nenahmatají, považují se za zdravé a mají pocit, že na mamografické vyšetření jít nemusí. Což je špatně. Také je potřeba říct, že ne každá tvrdá bulka, kterou si ženy nahmatají, musí být karcinom. Prsní tkáně se totiž proměňují například kvůli hormonálním vlivům, takže rozhodně není potřeba začít ihned panikařit. Rozhodně by v takovém případě ale nikdo již neměl odkládat návštěvu lékaře.

Jaké jsou nejdůležitější milníky posledních let související s diagnostikou a léčbou rakoviny prsu?

Diagnostika i léčba prodělala za poslední roky velké změny, ale hodně se toho odehrálo především právě na poli léčby rakoviny prsu. Díky novým metodám se v současné době daří vyléčit více než 80 procent karcinomů prsu a lékaři jsou také schopní zachovat co možná nejlepší kvalitu života a prodloužit ji. To se považuje za přednosti posledních deseti až dvaceti let.

Co dělat, když vám lékař diagnostikuje nález?

Především se pokuste zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. Vždy existuje naděje a šance na zlepšení. I když je to těžké. Určitě se také vyplatí se se svými starostmi svěřit, setkat se s dalšími lidmi s podobným problémem a vzájemně si například sdělit své zkušenosti. V České republice se nachází centra, která poskytují pacientům podporu a pomoc již od prvního momentu diagnózy. Onkologičtí pacienti se v nich dozví o možnostech léčby, psychoterapii nebo lázeňských pobytech. Odborníci v těchto centrech samozřejmě zachovávají anonymitu a zároveň mlčenlivost.

Nechvalné číslo

  • V České republice diagnostikují lékaři každý rok přibližně 7.000 nových případů karcinomu prsu.
  • V roce 2002 zahájila Česká republika mamografický screening, který ženám ve věku od 45 let umožňuje pravidelné a bezplatné preventivní vyšetření.
  • Mamografické vyšetření mohou podstoupit i mladší ženy, ale pak si jej musí zaplatit. Cena se nejčastěji pohybuje v rozmezí 500 – 1.000 Kč.
  • Léčba rakoviny prsu patří k nejúspěšnějším onkologickým disciplínám.