Menu

Cestování – Rakouská jezera

Na cestách po rakouských jezerních skvostech

Home » Inspirace » Cestování – Rakouská jezera - 07.2017

Přes den se příjemně osvěžit chladivou přírodní koupelí a večer v klidu pozorovat odlesky zapadajícího slunce na vodní hladině. V sousedním Rakousku láká nespočet okouzlujících jezer s křišťálově čistou vodou k letním radovánkám i relaxaci a odpočinku. Vydejte se objevit jejich kouzlo.

Jakkoli rádi na cestách navštěvujeme historické památky, obdivujeme architektonické skvosty a kulturní bohatství, v létě nás to přirozeně táhne především do přírody. Pociťujeme nutkání uniknout v parných dnech městskému shonu a načerpat novou energii uprostřed osvěžující zeleně, která skýtá chladivý stín a svou klidnou krásou působí jako hojivý balzám na duši.

Podobných míst najdeme jistě i u nás celou řadu, ale pokud se chcete vypravit o kousek dál a prozkoumat nové kouty světa, nabízí ideální podmínky pro turistiku i odpočinek uprostřed idylické přírody právě země našich sousedů. Rakousko oplývá nejen majestátními vrcholy alpských velikánů, ale také nespočtem jezer i řek, splňujících veškeré nároky na pohodovou dovolenou.

Jezerní ráj

Rakouskou krajinu prostupuje více než 2100 vodních ploch s rozlohou větší než 1 hektar. Přes 60 z nich představují „velká jezera“ s výměrou 50 ha a více. Většina z nich se navíc pyšní průzračnou čistotou, která mnohdy dosahuje kvality pitné vody, a v létě příjemnou teplotou kolem 25 °C. Výběr je tedy vskutku široký a pestrý.

Jedna oblast však zůstává obzvlášť unikátní a patří k neoblíbenějším místům pro rekreaci již od 19. století, kdy v důsledku rostoucí urbanizace začínají obyvatelé měst nacházet potěšení ve výletech na venkov a do přírody. Jde o Solnohradská jezera v oblasti Salzkammergut (česky Solné komory). Místní krajinu zdobí jako zářící přírodní poklady více než 70 větších i menších jezer, povětšinou lemovaných malebnou kulisou hor.

Tip: Nová turistická trasa v oblasti Solnohradských jezer „Salzkammergut BergeSeen Trail“ umožňuje putovat od jednoho přírodního skvostu k druhému.

Hornorakouské moře

Atterssee (česky Atterské jezero) nezískalo své přízvisko bezdůvodně. Je totiž největším vnitrozemským jezerem Rakouska vůbec. Už odedávna přitahovalo a inspirovalo svým půvabem mnohé umělce. K jeho obdivovatelům a pravidelným návštěvníkům patřil i slavný secesní malíř Gustav Klimt, který zde vytvořil řadu svých krajinomaleb.

Abyste však zažili Atterssee v celé jeho kráse a intenzitě, musíte u něj být skutečně blízko. Což znamená opustit hojně frekventovanou pobřežní silnici a vydat se přímo do vody. Kolem jezera se nachází několik kempů a přírodních koupališť, jejichž voda je tak průzračně čistá, že při koupání dohlédnete až do několikametrové hloubky. Podvodní svět vás okouzlí nejrůznějšími přírodninami, které vytváří dojem, jako by je tam někdo úmyslně naaranžoval jako umělecké dílo.

Další vyhledávanou rekreační oblast tvoří Traunsee (česky též Travenské jezero), nejhlubší jezero v Rakousku, jehož mystickou krásu dokresluje vápencová hora Traunstein. Úžasný výhled skýtá také vrchol Gmundnerberg, který je poměrně snadno zdolatelný a nabízí sportovní vyžití na nově vybudované zážitkové přírodní stezce. K téměř povinným bodům každého výletního programu v okolí jezera Traunsee pak patří malebný vodní zámek Ort ležící na maličkém ostrůvku, který je spojen s pevninou 123 metrů dlouhým mostem.

Prázdninová idyla

O kousek dál směrem na jih se rozkládá oblast Ausserland patřící do spolkové země Štýrsko. Tři jezera: Grundlsee, Toplitzsee a Kammersee si vás podmaní divokou krásou. Na vodní hladině Grundlsee přezdívaného „štýrské moře“, kterou brázdí výletní motorové  čluny, se odráží štíty okolního pohoří Totes Gebirge s impozantním vrcholem Backenstein. Více než 10 km přírodních pláží vybízí ke koupání i dalším vodním sportům.

Poté, co loď zakotví na protilehlém břehu, mají návštěvníci možnost vydat se kouzelnou přírodní scenérií až k Toplitzsee, které je opředeno celou řadou pověstí. Zde pak čeká další tradiční dřevěná loďka. Ta vás převeze na druhou stranu, odkud vede romantická pěší stezka k menšímu, smaragdově zelenému jezeru Kammersee, jež je malebně obklopeno zalesněnými skalami.

Skrytý poklad

Kärnten (česky Korutany), nejjižnější spolková země Rakouska, díky svému počtu jezer rovněž nabízí ideální útočiště pro všechny, kteří hledají letní osvěžení. Jedno z nejhezčích jezer Weissensee v nadmořské výšce 900 m představuje nejvýše položené alpské jezero v Evropě vhodné ke koupání a zároveň jedno z nejčistších.

Je obklopeno nádherným přírodním parkem, dvě třetiny břehu jezera zůstávají nezastavěné a okolní louky se nikdy nehnojí. Díky tomuto citlivému přístupu ke krajině poskytuje zdejší panenská příroda ideální podmínky pro klidnou rekreaci. Koupání nadivoko je zde sice zakázané, ale všechny penziony a hotely mají vlastní přístup k jezeru. V létě se tak můžete koupat v pitné vodě, jejíž teplota dosahuje až 24 °C.

Představili jsme pouhý střípek z pestré mozaiky rakouských jezer. Které z nich je to „nej“ se musíte rozhodnout sami. A léto nám dává skvělou příležitost, abychom to vyrazili zjistit.

JEZERNÍ KLENOTY V EVROPĚ

Slovinsko 

Bohinjské jezero je součástí slovinského národního parku Triglav. Jeho břehy zůstávají z velké části nezastavěné, na mnohá přírodní koupaliště je možné se dostat kánoí. Úchvatný pohled na jezero skýtá bezmála dvoutisícový vrchol Vogel, na nějž se dá vyjet lanovkou.

Makedonie

Ohridské jezero je největší jezerem v Makedonii a zároveň jedním z nejstarších na celé zemi. Jeho jedinečný ekosystém poskytuje útočiště 200 endemickým druhům. Už od roku 1979 patří Ohridské jezero k světovému dědictví UNESCO.

 

Itálie

Severoitalské Lago di Como (česky Comské jezero), lemované úchvatnou horskou scenérií, bujnou vegetací a malebnými městečky, je se svou délkou pobřeží 170 km třetím největším jezerem Itálie.

Bosna

Městu Jajce dominuje 20 m vysoký vodopád na řece Pliva. Dále po směru toku se řeka rozšiřuje a dělí na Velké a Malé Plivské jezero. Mezi nimi se nachází malebné dřevěné vodní mlýny, které mají svůj původ už ve středověku.

Bulharsko 

I když jsou na koupání příliš studená, sedm rilských jezer ležících v nadmořské výšce 2100 a 2500 metrů v každém případě stojí za to navštívit, třeba v rámci jednodenního výletu ze Sofie, hlavního města Bulharska. 

Maďarsko

Balaton, známý jako „maďarské moře“, je největším jezerem ve střední Evropě. Mělký jižní břeh nabízí ideální a pohodlné koupání pro rodiny s dětmi.

Nahoru
OKDalší informace