Active Beauty
Půst trošku jinak

Půst trošku jinak

Den v klášteře začíná tichem. Po probuzení se jde rovnou ven do přírody. Tam se medituje a člověk má čas soustředit se sám na sebe, na uspořádání svých myšlenek. Játrům poté prospívá pelyňkový nápoj, oběhový systém posílí nápoj z petrželky a trávení podpoří koprníková kaše. K tomu se servíruje fenyklový čaj, který by měl působit povzbudivě a zlepšovat náladu.

Tedy alespoň podle benediktinky Hildegardy z Bingenu. Léčivý půst podle této přírodovědkyně a členky benediktinského řádu staví především na tichu a meditaci, avšak ani vnitřní očista nezaostává. Díky lehkým pokrmům by se měly tělo i duše očistit a zklidnit.

Na rozdíl od klasických půstů, které dovolují pouze občasné popíjení nezpracovaných šťáv, a případně také Glauberovu sůl jako projímadlo, se u tohoto půstu nemusíte zcela vzdát jídla. Tento půst stojí na léčivé síle rostlin a celistvém léčivém komplexu. Filozofie Hildegardy praví, že člověk v sobě má tři roviny, na nichž se uskutečňuje jeho život. Jde o duši, tělo a smysly. A pouze v případě, že vyvážně dbá o všechny tyto tři aspekty, může zůstat zdravý.

Přesně s ohledem na tuto myšlenku probíhají půsty v klášterech, kdy důležitou roli hraje vnitřní očista. Cílem není pouze odlehčení stravy, a tím pádem těla, ale také vědomý pohled na vlastní duši. Jedná se o mírný způsob, jak se něčeho zřeknout.

Hledání vnitřní rovnováhy

Při půstu bychom měli trávit hodně času na čerstvém vzduchu, ať už formou procházek, lehké turistiky a nenáročných pohybových cvičení, stejně jako meditací a uvolňujícím cvičením. Kdo rád maluje nebo kreslí, může svou vnitřní rovnováhu hledat také pomocí tvoření mandal. K tomu všemu bychom měli jeden celý den strávit v tichu.

Nejen proto je právě tato kúra určená pro všechny, kteří hledají klid, potřebují své tělo a duši dobít novou energií a zbavit se staré zátěže. Na rozdíl od diety, která se soustředí zejména na snížení hmotnosti a duší se příliš nezaobírá, jde u půstu právě o souhru tělesné a duševní schránky. Hildegarda při půstu důvěřovala zelené síle, která by měla tkvít ve všech živých organizmech, rostlinách i minerálech. A právě posilování této síly je část její filozofie, stejně jako užívání si ve správné míře. Toho bychom měli dosáhnout právě omezením jídel a celkovým vynecháním těžkých pokrmů.

Obojí má tu výhodu, že tělo musí vynaložit menší množství času na trávení, takže může lépe hospodařit se svou energií. Během půstu bychom podle Hildegardy měli jíst především špaldu, která dokáže na dlouhou dobu zasytit a zároveň posiluje imunitní systém. Kromě toho je bohatá na tryptofan. Tato aminokyselina podle Hildegardy pozitivně působí na duševní kondici, jelikož je zodpovědná za tvorbu serotoninu, který zlepšuje náladu. Snídani můžeme zakončit dvěma až třemi lžícemi nabobtnalého psyllia.

Pevnou součást stravy během tohoto půstu tvoří vývary s přidaným kořením, jako je například galangal nebo pelyněk, který podporuje trávení. A abyste se po týdnu střídmé stravy opět ihned nevrátili ke svým starým zvykům, měli byste své tělo navykat na zvyšující se příjem a normální stravu postupně.