Menu

Psyllium: Co dokáže tento malý zázrak

Psyllium skvěle podpoří zdraví a pomáhá také při hubnutí

Home » Inspirace » Výživa » Psyllium: Co dokáže tento malý zázrak - 09.2020

Psyllium se jako mnohostranný všeuměl směle řadí mezi další superpotraviny, jako jsou bobule, chia semínka, lněná semínka nebo maca peruánská. Se svou silou za těmito známými multitalenty nijak nezaostává. Podporuje zdravou funkci střev a pomáhá také při hubnutí.

Co je psyllium?

Psyllium se získává ze slupek semen jitrocele indického, z malých, tmavě hnědých semínek staroindické a pákistánské léčivky. Slupka semínek má neutrální chuť, bělavou až nažloutlou barvu a skládá se téměř výhradně z vlákniny.

Psyllium váže vodu, díky čemuž nabobtná a vytvoří slizkou konzistenci. Právě tato nestravitelná hmota dělá z psyllia tolik populární potravinu vzhledem k její zažívání podpůrné vlastnosti. Samotná semena však obsahují vysoké množství oleje a jsou také docela zdravá. Psyllium je velice dostupná superpotravina.

 

Naše tělo miluje psyllium…

  1. …protože obsahuje hodně vlákniny

Psyllium se dá nazvat doslova vlákninovou bombou. Denně bychom měli sníst zhruba 30 g vlákniny, slupky semínek jitrocele obsahují na 100 g asi 70 g vlákniny.

Pro srovnání: Slupka se skládá z 85 procent z rozpustné vlákniny, což je téměř dvakrát tolik než u chia semínek a třikrát více než u těch lněných.

  1. …protože podporuje funkci střev

Hmota vzniklá z psyllia vytváří film na střevní stěně a zabraňuje tak jejímu podráždění. Díky své silné schopnosti vázat vodu tak dělá psyllium zázraky při potížích s průjmem i zácpou. Také čistí střeva a tělo zbavuje toxinů a dalších škodlivých látek.

  1. …protože pomáhá při hubnutí

Vysoký obsah vlákniny se postará o dlouhotrvající pocit sytosti a také sníží chuť k jídlu. Jeden gram psyllia váže 40 až 50 g vody, tedy čtyřiceti- až pětinásobek své hmotnosti. Psyllium v žaludku nabobtná a zasytí nás.

  1. …protože jde o přírodní lék

Slupky udržují konstantní hladinu inzulínu a tím ulevují slinivce. Proto by ho měli užívat také lidé trpící cukrovkou II. typu. Z účinků psyllia však budou profitovat také lidé s vysokým cholesterolem nebo překyseleným organismem. Antioxidanty pomáhají chránit kardiovaskulární systém.

Kolik psyllia bychom měli denně sníst?

Doporučená denní dávka se pohybuje mezi jednou, maximálně třemi lžičkami (5-15 g) psyllia. Před konzumací ho můžete namočit do vody, ale při akutní zácpě ho lze užít rovnou. Pokud vás představa konzumace samotného psyllia neláká, zamíchejte si ho do jogurtu nebo snídaňových cereálií. Skvěle se hodí také k zahuštění omáček nebo do chlebového těsta.

Vždy je však potřeba dodržovat následující pravidla: Ať už sníte psyllium samotné, nebo si ho zamícháte do jiného pokrmu, vždy vypijte dostatečné množství vody, abyste předešli zácpě, nebo dokonce neprůchodnosti střev!

Nahoru
OKDalší informace