Menu

Průvodce parfémy

Objevte tajemství skryté ve flakónku

Home » Krása » Průvodce parfémy - 12.2018

Správně zvolený parfém podtrhne naši energii, sílu, sebevědomí i vášeň. Protože parfém není jen doplněk, nýbrž vyjadřuje životní styl.

Svěží vánek pro váš nos

Energii, sílu, sebevědomí a vášeň můžeme nejen vyzařovat, ale také si je na sebe můžeme nanést. Stačí nám k tomu jen správně zvolený parfém.

Zdravý dospělý jedinec se během jediné hodiny nadechne více než tisíckrát. S každým nadechnutím vnikne do našeho nosu spolu se vzduchem obrovské množství rozličných vůní a pachů. Uvnitř nosu je přivítá přes 30 milionů čichových buněk a asi 350 nejrůznějších receptorů tyto vůně zanalyzuje. Zdají se vám tato čísla vysoká? Ale kdeže. Například takoví psi disponují desetkrát vyšším počtem čichových buněk a trojnásobným množstvím receptorů.

I tak ale dokážeme rozeznat kolem 10.000 nejrůznějších vůní. A ty mohou v našem mozku spustit sympatie nebo pocity lásky, postarat se o svěží energii a elán po ránu, nebo dokonce zlepšit výkonnost. V závislosti na tom, jakými pocity a reakcemi jsou v našem mozku jednotlivé vůně obsazené.

Jak voní úspěch

Velmi speciální roli hraje tělesný pach, který vynáší z našeho nitra určité poselství. V rozmezí jednoho až dvou metrů obklopuje svého nositele a obsahuje velké množství informací o jeho genetickém profilu. Tento jedinečný oblak kolem každého z nás promlouvá za náš věk, zdravotní stav, ale dokáže světu sdělit i to, jak jsme v daný moment šťastní, vystrašení nebo vystresovaní. Tento nezaměnitelný vonný otisk hraje velkou roli zejména při volbě partnera, neboť nás vede, aniž bychom si to uvědomovali, ke kandidátům, jejichž profil slibuje zdravého potomka.

Ale i v přátelských a společenských vztazích odpovídají vůně za to, zda si s někým rozumíme, a mají velký vliv na mezilidské vztahy. Bez ohledu na to, jak moc se v určitých situacích snažíme působit přitažlivě nebo suverénně, lidský nos svým chováním nepřechytračíme.

Mnohem víc toho samozřejmě dosáhneme parfémem se správně zvolenými substancemi. Uměle vytvořené parfémy nanesené na zápěstí, krk, klíční kosti nebo do vlasů dokáží odvést pozornost od vlastního tělesného pachu. Namísto zprávy plné stresu a nechuti se tak do nosu našeho protějšku najednou může proplížit svěží cypřišová nóta, která působí rozhodně příjemněji.

Právě dřevitě citrusové vůně asociují sebevědomí, touhu po úspěchu a výkonnost. Není proto divu, že těmito vůněmi se to v pracovním prostředí jen hemží. Svou vlastní sílu a stabilitu můžete podtrhnout pomocí parfému s kořenitými složkami.

Chcete kolem sebe v kanceláři šířit dobrou náladu? Pak ráno sáhněte po parfému s esencí z pomerančovníku hořkého. Svěží citrusové parfémy používá většina lidí během léta, takže přenesou naši mysl k teplu a sluníčku a tím na ni působí pozitivně.

Trik s bylinkami

Občas dokáže správné aroma udělat pro posun v kariéře mnohem víc než pouhý přijímací pohovor nebo zabodování u kolegů. Vonná svíčka nebo difuzér v kanceláři přispívá ke zvýšení koncentrace a chutě do práce. Vědecké studie tvrdí, že jasmín podněcuje mozkovou činnost, máta peprná zlepšuje koncentraci a rozmarýn s bergamotem napomáhají uvolnit se a kreativně tvořit. Naproti tomu kompozice s vetiverem uzemňují a zklidňují.

Jakkoliv to zní bláznivě, mohou nám vůně dokonce posloužit jako prostředek pro jakési duševní fitness. Lékaři zabývající se problémem ztráty čichu dokonce doporučují, abychom každý den přičichli alespoň k pěti různým vůním, čímž udržíme svůj čich i duševní pohodu v kondici a rovnováze.

Energetická pomoc pro ranní morouse

Vůně nám neusnadňují život jenom v profesní sféře, svou práci umí poctivě odvést i v každodenním životě. Jejich směna začíná již časně ráno, když vystrčíme nohu z postele. Zelené a citrusové vonné nóty působí v pravém slova smyslu jako povzbuzující prostředek, takže představují ideální volbu pro všechny, kteří se ráno nemohou vyhrabat zpod peřiny.

Dejte si vlažnou sprchu s vonným sprchovým gelem a poté naneste svěží parfém. Uvidíte, že energie a dobrá nálada prostoupí celým vaším tělem. Povzbudivě působí rovněž zelený čaj a káva. A to nejen v případě, že je vypijete, ale také když si k nim přičichnete.

Na stejném principu funguje také sladké aroma, jako je čokoláda, vanilka nebo karamel, které hravě zaženou špatnou náladu. Když si tyto vůně najdou cestu do našeho nosu, již při prvním nádechu s sebou vnesou do těla blahý pocit, aniž bychom drželi v ruce nějaký pamlsek. Touto schopností oplývají především gurmánské vůně, které nám pomohou přežít smutné dny. Skvělým vedlejším efektem je to, že díky těmto parfémům snadno zaženeme neovladatelnou chuť na sladké.

Vůně pro uvolnění a odpočinek

Pokud toužíte po klidu a uvolnění, sáhněte po parfému s levandulí. Ten vás provede náročnými dny nabitými jednáními a úkoly. Levandulový olej v aromalampě zase podpoří odpočinek po tomto stresujícím dni. Mimochodem, levandule patří k nejlépe probádaným
vůním. Během EEG, tedy při měření elektrické aktivity v mozkové kůře, se zjistilo, že levandule zesiluje alfa vlny, což je neklamný znak pro uvolnění. Právě alfa vlny totiž převládají během klidu, odpočinku a duševní pohodě, kdy nás nic nestresuje. Kromě toho vědci také zjistili, že při úzkostných poruchách dosahuje podobných účinků jako medikamenty.

Obdivuhodné efekty na naše tělo však mají i další vůně. Například takové aroma zelených jablek pomáhá při klaustrofobii. V parfémech působí osvobozujícím dojmem, zanese nás v myšlenkách do nekonečné přírody a jako vůně v malých interiérech tak dokáže hotové zázraky. Podobným způsobem působí také vodní nóty, které nám evokují moře a navozují pocity svobody a nespoutanosti.

Zpět do mládí

Tak jako jsme každý zcela jedinečný, tak individuální jsou také účinky a pocity, které v nás jednotlivé vůně vyvolávají. Občas mohou záviset dokonce také na věku nebo národnostní příslušnosti. Děje se tak z důvodu zkušeností, které každý z nás s jednotlivými vůněmi během života nasbíral. Vždyť například z asijské stravy se běžně linou úplně jiné vůně než z té naší, proto také asociují jiné věci. Takže u čeho se lidem v jedné zemi sbíhají sliny, si v druhé mohou klidně zacpávat nos.

Z tohoto důvodu nelze ani zcela přesně určit, která vůně vyvolá v každém z nás pocit mládí. Většinou se totiž jedná o vůně, které nám navodí vzpomínky na vlastní mládí. V jedné americké studii reagovala většina lidí nad 60 let sentimentálně na vůni čerstvě posekané trávy, zatímco ta se u mladších jedinců absolutně nesetkala s nadšením. Naproti tomu mladí lidé mezi dvaceti až třiceti lety se do svého mládí nadšeně vrátili díky vůni určitého pracího prostředku, a dokonce také plastelíny.

Nicméně z hlediska vnějšího našli vědci jasného vítěze, který evokuje mládí. V jednom z experimentů totiž hádali muži ženám, které na sobě měly parfém s esencí červeného grapefruitu, většinou o šest let věku méně, než kolik jim ve skutečnosti bylo. Není divu, že například díky tomuto efektu dokáží některé vůně v očích svých nositelek ještě o to více stoupnout.

Láska neprochází pouze žaludkem

Ostatně právě parfémy se šťavnatými ovocnými tóny patří k nejlepší volbě na rande a pro flirtování. Vyzařují totiž radost ze života a energii a zároveň se postarají o pozitivní náladu. Při výběru partnera vám odvedou dobrou službu vůně broskví a ananasu. Pokud se rozhodnete pro parfém se složkou rybízu nebo hrušky, pak budete do světa vysílat signály touhy po dobrodružství a zábavě.

Romantickým a sympatickým dojmem zase působí ženy, které si vybírají květinové parfémy. Jasmín a kosatec působí omamně, orchidej tajemně a pačuli s růží reprezentují neskrývanou lásku.

Pár skvělých a výjimečných svůdníků bychom však našli i mezi orientálními a dřevitými vůněmi. Esencím santalového dřeva, mošusu, ambry, skořice a vanilky se přisuzují afrodiziakální vlastnosti. Velmi
žádanou složkou proto bývají v dámských stejně jako v pánských parfémech.

Ačkoliv jsou vůně, jak můžete vidět, hotovými kouzelníky, přesto nedokáží zcela zmást náš mozek. I přes jejich veškeré účinky a schopnosti je jasné, že svého vysněného partnera nepropásnete ani mezi všemi lákavými vůněmi. Pokud se k vám ideální protějšek dostatečně přiblíží, vaše čichové receptory rozehrají hru podle vlastních pravidel a spletou vás spolu s druhou polovičkou neviditelnou sítí, ze které už bývá jen málokdy úniku.

Nahoru
OKDalší informace