Menu

Proč je jóga vhodná pro každého

Jóga se hodí pro všechny od 0 do 99 let

Home » Životní styl » Proč je jóga vhodná pro každého - 05.2019

Relaxace, posilování i dobrý pocit: Jóga se stala pohybem vhodným při každé životní situaci a pomůže těm nejmenším i nejstarším najít vnitřní rovnováhu a klid.

Jedni ji cvičí, aby odbourali stres a vyčistili si hlavu, druzí aby uvolnili svalstvo a posílili celé tělo. Pro někoho představuje jóga také spirituální cestu k vlastnímu já. Tak mnohovrstevnaté a odlišné jako důvody, proč jógu cvičit, jsou také přívrženci této indické nauky. Fyzicky i psychicky z ní mohou profitovat všichni od malých dětí až po prababičky. Zejména v dnešní době, kdy se celý svět obrací vzhůru nohama.

Jóga pro kulatá bříška

Největší změnu vůbec s sebou v životě ženy přináší těhotenství. Většina jej považuje za nejkrásnější, ale často také velmi namáhavé a hašteřivé období. Jóga těhotným pomáhá najít vnitřní klid, pohodu a nabrat sílu. Na jógových kurzech se setkáte nejen se zkušenými přívrženkyněmi jógy, ale také s nastávajícími maminkami, které jógu nikdy předtím nezkoušely. Cviky je naučí vnímat své tělo, vytvořit si kontakt s děťátkem a intenzivněji vnímat jeho pohyby.

Současně trénují pánevní dno a předchází typickým těhotenským potížím, jako jsou křečové žíly, bolesti zad a beder a podobně. Kromě toho zvýší ženy při józe svou ohebnost a naučí se dechové cvičení, která jim mohou pomoci při porodu.

Od čtrnáctého týdne těhotenství mohou nastávající maminky začít s pozvolnými figurami, takzvanými ásanami, a pokračovat v nich, dokud se budou ony i miminko cítit dobře.

Ásany s miminkem

Mother and daughter in yoga studio, daughter balancing on mothers legs

 

Jakmile vaše sluníčko vykoukne na svět, rozhodně nemusíte s jógou přestat. Spíše naopak. Při józe pro maminky s dětmi můžete svou ratolest hravou formou začlenit do cvičení. Vyrazit na ni můžete po šesti až dvanácti týdnech od porodu, podle toho, jak se budete cítit. Díky józe zpevníte pánevní dno a posílíte všechny tělesné oblasti, které během kojení, nošení i neustálého shýbání se namáháte. Do kurzů bývají často srdečně zváni také tatínci.

A miminko také nepřijde při cvičení zkrátka. Například při pozici stromu, kdy stojíte na jedné noze a držíte stabilitu, můžete zvednout dítko do vzduchu, čímž si zvýšíte náročnost cviku. Při pozici letadla zase můžete pohupovat miminko položené na svých pokrčených nohách. Mezi jednotlivými polohami je samozřejmě dostatek času na krmení, hraní nebo mazlení.

Zábava pro malé jogíny

Young girl in yoga studio, in yoga position

 

Jak již názvy kobra, kočka nebo pes napovídají, hodně jógových cviků je převzatých od zvířat. V kurzech pro děti, které se konají většinou od čtyř let, děti hravě vklouznou do jednotlivých figur.

Odpočinek a pohyb se pravidelně střídají a děti se zabaví při pohybových hrách, využití jógových karet nebo meditačních misek. Díky prolínání jednotlivých činností se děti nebudou nudit a ještě zlepší své pohybové a motorické schopnosti, zatímco se také naučí fungovat v kolektivu.

Ve školním věku může náročnost jednotlivých cviků narůst, ale sportovní výkonost rozhodně není cílem. Jde o radost z pohybu a ne o soutěž nebo vzájemné předvádění se. Jóga děti zkrátka baví, aniž by musely něco dokazovat, a malí jogíni vyhrají i bez soutěže, získají totiž sílu, lepší držení těla a ohebnost. Také nevědomky posílí svůj nervový systém a naučí se vědomé koncentraci a uvolnění.

Jóga pro mladistvé

Zatímco jóga pro děti i seniory už patří k celkem zaběhnutým kurzům, objevuje se jóga pro náctileté teprve docela nově. Přitom právě jóga může teenagerům skvěle pomoci vyrovnat se se stresem, který puberta přináší. Tlak ve škole, první lásky i chaos v hormonech k dospívání neodmyslitelně patří a uvolněná a vyrovnaná mysl se s nimi vypořádá mnohem lépe.

Jóga s muzikou, dýchací techniky, plynulé pohyby a akrobatické prvky přinášejí mládeži docela dobrou kompenzaci. Naučí se pracovat se stresem, zklidnit se, navodit si vnitřní pohodu a posílí své svalstvo, výdrž a v duševní rovině také odvahu a respekt.

Stříbrná jóga a hormonální rovnováha

Nejen pro děti a stresem sužované pracující, ale také pro starší lidi, kteří si chtějí udržet vitalitu a pohyblivost, představuje jóga ideální pohyb. Propojení těla a mysli skrz dechové cvičení, takzvanou pranájámu, hraje důležitou roli. Lidé se naučí nakládat s vlastní energií a prohloubí vnitřní uvolnění a rovnováhu.

Zejména pro ženy v přechodu se hodí také hormonální jóga, která umí předcházet problémům s návaly, poruchám spánku, úzkostem nebo migréně a také onemocněním, jako je například osteoporóza. Ta samá technika se však hodí také pro mladé ženy, které trápí problémy s menstruací nebo otěhotněním.

Nahoru
OKDalší informace