Active Beauty
Přírodní kosmetika: Vše, co byste o ní měli vědět

Přírodní kosmetika: Vše, co byste o ní měli vědět

Přírodní kosmetika zažívá boom a dokáže toho stále víc. Pokud přemýšlíte, zda přejít k udržitelnější alternativě, kterou pokožka všeobecně i lépe snáší, přečtěte si níže vše, co byste o přírodní kosmetice měli vědět.

Většina lidí dlouho používala konvenční kosmetiku, aniž by přesně věděla, co tyto krémy a ostatní produkty obsahují. Povědomí se však postupně zvýšilo a spolu s ním nastal rozmach také přírodní kosmetiky. Lidé stále více odmítají akceptovat v kosmetických produktech hormonálně působící chemikálie nebo syntetické složky jako silikony, parabeny a parafíny.

Výrobci na tento trend reagují a na trh vysílají přírodní rtěnky, šampony nebo opalovací přípravky. Paletu přírodních alternativ značně rozšířila také společnost dm. A jelikož řasenka, make-up a podobné zkrášlující produkty přírodní kosmetiky pleť ošetřují a ta je všeobecně dobře snáší, přešli na ni již i mnozí spotřebitelé.

Avšak některé mýty o přírodní kosmetice přesto tvrdohlavě přetrvávají. Spousta těch, kteří doposud používali jen konvenční kosmetiku, jsou nyní vůči té přírodní skeptičtí a pochybují o její účinnosti a trvanlivosti. Jakmile ji však vyzkoušejí, jsou často jejími výsledky velice pozitivně překvapeni.

Nejdůležitější otázky & odpovědi ohledně přírodní kosmetiky

Proč právě přírodní kosmetika?

Existuje opravdu spousta dobrých důvodů, proč vyzkoušet přírodní kosmetiku. Jedním z nich je i to, že v těchto produktech nenajdete syntetická barviva a vůně ani konzervační látky, silikony, parafíny nebo jiné ropné produkty. O pleť se stará pomocí ekologických, přírodních a přirozených látek.

Kromě toho naše tělo přírodní kosmetiku obecně dobře snáší: Stimuluje přirozenou funkci pokožky a podporuje ji. Kdo má špatnou zkušenost s podrážděnou pokožkou, objeví možná právě v přírodní kosmetice toho pravého partnera pro péči. Proč? Jelikož přípravky konvenční kosmetiky obsahují chemicko-syntetické prostředky, které zabraňují přemnožení mikroorganizmů. To, co je zabíjí, může dráždit i kůži.

Ochrana zvířat a životního prostředí: Kromě původu a výběru použitých surovin, stejně jako šetrného zpracování, hraje důležitou roli i tento aspekt. Stejně velký důraz klade přírodní kosmetika také na výrobu šetrnou ke zvířatům a životnímu prostředí, mnohé přípravky jsou veganské. A také zakazuje testování kosmetiky na zvířatech.

Jsou přírodní produkty stejně kvalitní jako ty konvenční?

Ano, u certifikované přírodní kosmetiky si můžete být jistí, že se používají vysoce kvalitní rostlinné látky, které pocházejí především z kontrolovaného biologického zemědělství nebo z kontrolovaných, divoce rostoucích bylin. Ekologické přípravky by měly obsahovat 95 % rostlinných nebo živočišných látek z biologické produkce a také je stanovené, kolik jiných přísad se do nich smí použít. Dobrou orientaci v přírodní kosmetice vám poskytnou například certifikáty NaTrue (ten nese přírodní kosmetika dm značky alverde), BDIH nebo Cosmos, jejichž požadavky jsou někdy dokonce vyšší, než jak požaduje zákon.

Jako základní složky se používají například voda, která zajistí hydrataci, nebo vosky, které dodávají konzistenci a působí jako emulgátor. Jako účinné látky se do přípravků často přidávají rostlinné oleje, například mandlový nebo olivový (dodává vitamíny a pohlcuje nadbytečný maz) nebo bylinné extrakty, například z růže nebo heřmánku, které se získávají z nejkvalitnějších surovin pomocí organických rozpouštědel.

Kromě toho se při výrobě přírodní kosmetiky také nepoužívají syntetická rozpouštědla ani konzervační látky. Také jsou zakázány chemické procesy při zpracování surovin.

Dokáže přírodní kosmetika to co konvenční produkty?

Samozřejmě! Právě v oblasti dekorativní kosmetiky se toho v uplynulých letech událo opravdu hodně. Přírodní kosmetika dokáže držet krok i s novými trendy, jako jsou například metalické efekty. Barvy a efekty jako lesk nebo třpytky se v dekorativní kosmetice získávají z rostlinných barviv, celulózy a minerálních oxidů železa. I k tradičním chemickým produktům, jako jsou například laky na nehty, existují přírodní alternativy. Vyrábí se na bázi šelaku, pryskyřice nebo červce.

Jak dlouho přírodní kosmetika vydrží?

Jelikož u přírodních produktů se nepoužívají syntetické konzervanty, nemůže být doba trvanlivosti stejná jako u konvenční kosmetiky. Ke konzervaci se používají přírodní látky a svou roli tu hraje souhra procesu výroby, balení a multifunkčnosti složek.

Éterické oleje s konzervačním účinkem prodlužují výdrž produktů i bez použití chemie. Sofistikované balení pomáhá udržet bakterie mimo produkt. Tímto se doba spotřeby pohybuje, v závislosti na produktu, kolem dvou let.

Abyste trvanlivost výrobku co nejvíce prodloužili, otvírejte ho bezprostředně před použitím, poté ho důkladně zavřete a skladujte ho ideálně na chladném, suchém a tmavém místě. Stejně jako u konvenční kosmetiky platí, že byste ji neměli používat, pokud se viditelně změní její vzhled, barva nebo vůně.

3 tipy, jak přejít na přírodní kosmetiku

Pozitivní efekt používání přírodní kosmetiky se sice nedostaví hned, ale o to udržitelnější její produkty jsou. Na co byste si měli dát při přechodu na přírodní kosmetiku pozor?

  1. Dejte tomu čas: Pokožka potřebuje na plnohodnotnou obnovu zhruba jeden měsíc. Pokud plánujete přejít na přírodní kosmetiku, připravte se na přechodnou fázi. V té se může objevit i vyrážka nebo začervenání, protože pokožka, ale také vlasy, se nejprve musí naučit přírodním složkám důvěřovat. Takže heslo zní: Dopřejte jim čas.
  1. Krok po kroku: Zkuste v prvních dvou dnech přípravek nejprve otestovat a nanést ho do oblasti loktové jamky. Jednoduše tak zjistíte, jak vaše pokožka kosmetiku snáší. Mnoho lidí však dokáže celkem spolehlivě odhadnout, co jí prospívá. Jestliže se ukáže, že snáší daný produkt na testovacím místě dobře, můžete následně pečovat přírodními produkty postupně celé tělo.
  1. Pozor, pokud máte citlivou pokožku: Pravá přírodní kosmetika neobsahuje konzervační látky, místo nich pracuje s éterickými oleji. U lidí se sklonem k alergiím a ekzematické pokožce se pak může objevit kontaktní alergie. Proto by si takové osoby měly nejprve pečlivě prostudovat složení konkrétního produktu a v případě, že chtějí definitivně přejít jen na přírodní kosmetiku, by se měly poradit s odborníkem. Velmi efektivně jim totiž může pomoci analýza pokožky, na jejímž základě se dá doporučit nejvhodnější kosmetický produkt.