Active Beauty
Přírodní kosmetika a alergická pokožka: Rozumí si?

Přírodní kosmetika a alergická pokožka: Rozumí si?

Pupínky a zarudnutí pokožky po použití kosmetického produktu zná mnoho z nás. Ale poukazuje podráždění na citlivou pokožku nebo spíše na alergickou reakci? A skutečně je přírodní kosmetika jemnější než ta konvenční?

„Jsi alergik? Tak používej raději přírodní kosmetiku!“ S touto radou se setkala většina těch, kteří trpí alergií. Neboť často je trápí problémy s přísadami v kosmetických produktech. Jejich imunitní systém bije na poplach a reaguje zarudnutím, otoky a v nejhorším případě i puchýřky.

Ale měli by se lidé s intolerancí, citlivou nebo alergickou pokožkou skutečně raději uchýlit k přírodní kosmetice? A jak vůbec rozdíl mezi citlivou a alergickou pokožkou poznat? Poradíme vám.

Důležité: Jak se odlišují reakce citlivé a alergické pokožky

Ačkoliv kontaktní alergie a citlivá pokožka vykazují podobné příznaky, jejich příčiny se zcela liší a je potřeba je znát:

Při alergické reakci pokožky rozlišujeme v zásadě mezi kontaktní a kosmetickou alergií:

  • Ke kontaktní alergii dochází přesně tam, kde látka (nebo produkt) přišla do styku s pokožkou, a to okamžitě.
  • Kosmetická alergie se může dostavit i hodiny nebo dny po kontaktu pokožky s danou látkou.
  • U obou typů alergie vyvíjí imunitní systém protilátky proti jisté substanci a reaguje alergickou reakcí. Pokud máte podezření na alergickou reakci, raději vyhledejte dermatologa nebo alergologa, který vám pomůže příčinu alergie objasnit.

Citlivá pokožka obecně s imunitním systémem nijak nesouvisí, v tomto případě jde o zásadně odlišný problém:

  • Zdravá pokožka v normálním případě reguluje rovnováhu hydratace, bojuje proti volným radikálům a chrání před bakteriemi a nečistotami.
  • V případě citlivé pokožky dochází k narušení právě této ochranné bariéry. Ta rychle reaguje na vnější vlivy (například skrz dotek nebo také v důsledku teplotních rozdílů), zčervená a může i pálit.

Tip pro citlivou pokožku: Čím méně přísad produkt obsahuje, tím je pro citlivou pokožku vhodnější, jelikož velké množství látek ji může rychle zatížit.

Mimochodem: Pokud přejdete od konvenční kosmetiky k té přírodní, reaguje pokožka často právě pupínky nebo podrážděním. Jde o zcela normální stav, protože naše pokožka je díky konvenční kosmetice zvyklá na umělý ochranný štít a musí si na přírodní složky nejprve zvyknout. To může trvat až měsíc.

Přírodní kosmetika u alergické pokožky: Tohle byste měli vědět

  1. Přírodní kosmetiku tělo obecně nesnáší lépe

Předpoklad, že přísady z přírodní kosmetiky bude tělo lépe snášet, není pravdivý. Vše záleží na tom, na co konkrétně máte alergii.

Pokud máte podezření na alergickou reakci, je návštěva dermatologa nevyhnutelná. Jen odborníci dokáží identifikovat alergickou reakci na konkrétní složku, bez ohledu na to, zda se jedná o přísadu z přírodní nebo konvenční kosmetiky.

  1. Kdy se jako alergik uchýlit k certifikované přírodní kosmetice

Mnoho alergiků intenzivně reaguje na vonné látky, chemické UV filtry nebo konzervační látky. Pokud je někdo alergický právě na tyto přísady, je vhodné uchýlit se k přírodní kosmetice, v níž se nenacházejí. Pokud kosmetika nenese označení certifikátem, vždy raději zkontrolujte složení.

  1. Alergeny v přírodní kosmetice

Používání přírodní kosmetiky dává smysl z mnoha důvodů a rozhodně je pochopitelné, například proto, že se chcete vyhnout chemii nebo přispět k ochraně životního prostředí či dobrých životních podmínek zvířat. Přírodní kosmetika se totiž převážně vyrábí se složek přírodního původu.

A právě tyto látky mohou být potencionálními vysoce silnými alergeny, jako je vanilín, skořice, levandule nebo čajovníkový olej. Typickými účinnými látkami jsou také oleje, tuky a vosky jako bambucké máslo, mandlový olej nebo včelí vosk. Konzervace se často provádí pomocí éterických olejů a barví se rostlinnými látkami, jako je hena či nikl. I na ně však může pokožka reagovat alergicky.

Takže pokud víte, že trpíte alergií právě na některou z těchto složek, raději používejte vysoce kvalitní konvenční kosmetiku.

  1. SOS-Tip: Krémy vhodné pro danou pokožku

Závěr: Neexistují žádné přísady, které by byly zcela bezpečné pro každého jedince. Abyste předešli jakýmkoliv alergickým reakcím, používejte kosmetiku s takovým složením a látkami, které vaše pokožka zná a považuje je za své vlastní, takže s nimi nemusí nijak bojovat. Příklad toho jsou speciální kyseliny hyaluronové nebo tuky odpovídající těm pokožce vlastním.

Náš tip: Pravidelně si dopřávejte také ošetření pleti v kosmetické studiu, protože profesionální poradenství a analýza jsou základem správné péče o pleť.