Menu

Prevence zaměřená na muže

Ani mladí muži by se neměli vyhýbat preventivním lékařským prohlídkám

Home » Životní styl » Prevence zaměřená na muže - 02.2020

Jaké nejčastější druhy rakoviny postihují muže?

V průmyslových státech patří k nejčastějšímu druhu rakovina prostaty. Ta postihuje 15 procent mužů. Riziko úměrně stoupá se zvyšujícím se věkem, přičemž průměrný věk mužů, které tato rakovina zasáhne, je 66 let.

Na druhé a třetí příčce se co do počtu nemocných umístila rakovina střeva a plic. Muži ve věku 20 až 40 let se nejčastěji potýkají se zhoubným nádorem varlat. Jeho příčiny zatím stále nejsou plně objasněné, ale odborníci se v tomto případě shodují, že velkou roli hrají genetické faktory. K rizikovým faktorům u rakoviny varlat patří neplodnost.

Jaká preventivní vyšetření by měli muži s ohledem na rakovinu podstupovat?

Mužům, kteří si nenesou rodinné zatížení rakovinou varlat, se doporučuje preventivní vyšetření u urologa jednou ročně od 45 let věku. Jen to zaručí včasné zachycení případné nemoci. Při vyšetření střev se mohou objevit, a případně odstranit, různé polypy, které ukazují na rakovinu. V rámci prevence by takové vyšetření měli muži podstupovat po 50. roce. Zejména mladým mužům se pak doporučuje si alespoň jednou měsíčně důkladně prohmatat varlata, aby včas objevili případné uzliny, zduření či ztvrdnutí tkání.

K jednomu z nejčastějších rakovinových onemocnění patří také rakovina kůže. Od 35 let by proto měli muži každé dva roky navštívit dermatologa, který provede screening, a samozřejmě také sami sledovat, zda se na jejich pokožce neprojevují nějaké změny.

A co by měli muži vědět o pohlavně přenosných chorobách?

Počet infekcí s pohlavně přenosnými chorobami, jako jsou kapavka nebo chlamydie, roste. Tato onemocnění s sebou nenesou jen nepříjemné svědění a pálení, ale mohou zanechat trvalé následky jako neplodnost, či dokonce způsobit rakovinu. V tomto případě se dá chránit pouze důsledným používáním prezervativů, zejména při střídání sexuálních partnerek.

Nahoru
OKDalší informace