Menu

Překážkové běhy

Poznejte běh přes klacky & kamení

Home » Inspirace » Překážkové běhy - 06.2018

Připadá vám obyčejný běh už příliš jednotvárný? Postavte si do cesty překážky. Extrémní parkurové běhy nemají slitování.

Pokud se i vy řadíte po bok běžeckých začátečníků, jistě se potýkáte s mnoha překážkami. Jako první se nám postaví do cesty vnitřní lenoch, který nám brání už v tom alespoň nazout tenisky. Naopak nás ponouká k setrvání v pohodlném křesle s miskou něčeho dobrého k zakousnutí. Potom přichází na řadu obuv. Ještě dýchá novotou, tlačí a nemáme ji osahanou, takže se velmi rychle přerodí v překážku, kterou nosíme přímo na nohách. A když se konečně přinutíme vyběhnout, postaví nám příroda do cesty nespočet nepřátel v podobě větví a kořenů, obrubníků, louží nebo výmolů.

Jinými slovy, opravdový překážkový běh je to poslední, na co máme jako začátečníci při běhu myšlenky.

Po pár letech tréninku však vypadá vše jinak. Náš vnitřní lenoch vesele běží po našem boku, tenisky změkly jako máslo, kamení vnímáme jako bonusovou masáž a všechny překážky vesele přeskakujeme jako laň. Brzy se ocitáme ve stavu, kdy odbíháme ze známých tras, abychom vyzkoušeli nový terén. Postupně si vybíráme stále hůře schůdné oblasti a nakonec zjistíme, že překážkový běh by vlastně byl naším snem.

Naštěstí jejich počet v dnešní době neustále stoupá a ambiciózní běžci tak mají z čeho vybírat. Základ tvoří parkurový běh, během něhož běžci musí překonávat nejrůznější překážky, které prověří jejich obratnost. Extrémní běhy zase doprovází skoky přes hořící balíky slámy nebo potápění se v ledové vodě. Velkou oblibu získaly tyto události, často přerostlé až v malý festival, také u diváků, pro něž bývá připravený zajímavý doprovodný program.

S čistotou nepočítejte

Týmová soudržnost a sdílená radost znamená pro účastníky mnohem víc než čas, který musí obětovat tréninkům a překonání trasy, nebo vítězství. Jde spíše o touhu být součástí něčeho takového a odnést si zážitky, které mimochodem běžci také rádi sdílí na sociálních sítích. Můžete si tam prohlédnout závodníky, jak právě šplhají po laně nebo se brodí blátem.

Tento sport však neobohatí pouze vaši sbírku fotografií. Díky rozmanitým a částečně velmi neobvyklým pohybům doprovázejícím běh zapojují běžci veškeré skupiny svalů. Součástí úkolů během parkurových běhů bývá kromě šplhání také například zvedání řetězů, pneumatik nebo jiných těžkých předmětů. A při tom pracují oproti klasickému běhu i další části těla. K tomu se přidávají vysoké požadavky na výdrž a také rovnováhu, kterou běžci potřebují především při přecházení po kmenech nebo balancování na provaze.

Za otce moderních překážkových běhů je považován Tough Guy Race. Ten v roce 1986 založil v anglickém Pertonu nejoblíbenější a nejznámější překážkový běh, během něhož si i trénovaní parkuroví závodníci sáhnou až na samé dno svých sil. Účastníci obou pohlaví musejí zdolat 18kilometrovou trasu, na které na ně čeká 21 obtížných překážek. V břečce podlézají ostnatý drát, napnutý pouhých 50 cm nad zemí, plazí se úzkým tunelem, překonávají kaluže s ledovou vodou, šplhají do výšky 10 metrů a probíhají ohněm. Část ze startovného navíc pořadatelé věnují na dobročinné účely.

Pod mříží i přes vodu

Po celé Evropě se během roku koná spoustu výzev pro běžce. Například při nizozemském závodu Mud Masters konaném většinou v dubnu za sebou nechávají závodníci celkem 42 kilometrů plných mimořádně náročných překážek. Musejí vyběhnout Tutanchamonovy schody, bahnem se protáhnout pod klaustrofobii budící mříží nebo přeručkovat překážku Monkey-Bars zavěšenou nad vodou.

Při závodu Spartan Race si můžete zvolit z několika obtížnostních variant. Dětský závod Spartan Kids měří od 750 metrů do 2,5 kilometru a klade důraz především na týmovou spolupráci a zábavu. Začátečníkům doporučujeme začít na nejjednodušší pětikilometrové trase Sprint s 20+ překážkami. Pokročilejší se mohou vydat na třináctikilometrovou Super trasu, která zahrnuje 25+ překážek. Nejtěžší je potom trasa Beast, měřící přes 20 kilometrů a obsahující přes 30 překážek. Při ní opravdu poznáte své hranice a nic nedostanete zadarmo. Udělejte si v sobotu 22. září výlet do jihočeského Lipna nad Vltavou a poznejte tento adrenalin na vlastní kůži.

Zdá se vám to stále málo? Zúčastněte se eventu Spartan Endurance. Co třeba Hurricane Heat, 12hodinový teambuilding, při kterém se opravdu zapotíte a během týmových a individuálních úkolů prověříte svou psychickou a fyzickou stránku?Vezměte manžela, přítele, kamaráda nebo sousedku a vyrazte si užít nezapomenutelný den. Radost sdílená v celé skupině je mnohem intenzivnější.

Běh s dobročinnou myšlenkou

U mnoha překážkových běhů jde kromě sportu a zábavy také o dobročinné účely. Část startovného často putuje na konta neziskových organizací, podporujících například děti s onkologickým onemocněním. Celtic Warrior, jeden z nejstarších překážkových běhů určených pouze pro ženy, věnuje podíl z výtěžku organizacím, které se angažují v pomoci ženám s rakovinou prsu. Právě pacientky s tímto onemocněním také mají startovné zdarma.

Navíc čistě ženské běhy se přizpůsobují jejich fyzické zdatnosti a také nabízí několik variant obtížnosti, takže zhruba pětikilometrovou trasu prošpikovanou zábavnými překážkami zvládnou mladší i starší běžkyně.

Zdá se vám to vše příliš extrémní?

I když nepatříte mezi ty, kteří se chtějí rovnou vrhnout po hlavě do vody, a stojíte teprve na startu svého tréninku, přesto se nemusíte překážek zcela vzdát. Vše má svůj čas a začít musíte postupně. Překážky se nachází všude kolem nás. A nemusíte kvůli nim běhat zrovna ve městě, kde máte možnost vyzkoušet venkovní fitness a volně přístupné parkurové překážky.

Stačí se rozhlédnout. Vždyť rozmanitost našeho světa a přírody nám klade pod nohy tolik věcí, které nevědomky překračujeme, aniž bychom se nad tím pozastavili. Stočte příště směr svého běhu na louku nebo do lesa a skákejte přes krtiny, podlezte spadlý strom, kličkujte mezi kamením a výmoly, proběhněte každou louží a při zpáteční cestě vystoupněte desetkrát na schod před vchodem domů. S trochou kreativity si vytvoříte z jakéhokoliv místa vlastní překážkovou dráhu. Poté už stačí pouze najít pár pohybu a zábavy chtivých lidí, se kterými se budete moci hecovat, překonávat a radovat z pohybu.

Říkáte si, že na tohle opravdu nemáte čas? V tom případě ve vás stále bdí ten vnitřní lenoch, ze kterého se s každým dalším krokem navíc stane ochočený parťák.

Kam za drsným během

Prvotřídní playlist pro trénink na překážkový běh

Nahoru
OKDalší informace